Култура - Вселенско патување во „Точка“

Астрографии од вселенски тела, галаксии, маглини, ѕвездени јата, од Сонцето, Месечината и од планетите од Сончевиот систем, се дел од изложбата на фотографии на припадниците на Скопското астрономско друштво, која ќе биде отворена вечерва во културниот центар „Точка“, од 20 часот. - Станува збор за несекојдневно вселенско патување преку шареноликите вселенски предели кое ќе биде збогатено и со звуци од т.н. вселенска диско -музика - велат организаторите на изложбата. Постановката ја сочинуваат 43 фотографии направени со најразлична опрема: од аналогни фотоапарати, фотографски објективи, аматерски и професионални телескопи, до дигитални фотоапарати и специјални астрокамери. Надополнување на целокупниот амбиент ќе биде и проекцијата на документарен филм кој ги прикажува најдобрите фотографии од светскиот вселенски телескоп „Хабл“.
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 271 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 213 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 75 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Вселенско патување во „Точка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: