Словенечки вински витези во Македонија

Словенечки вински витези во Македонија

Словенечките вински витези пристигнаа во Македонија. Нивната посета на земјава се одржува во периодот од 14 до 18 мај годинава, а компанијата „Сковин“ е домаќин на витезите од Словенија. Станува збор за 47 личности, реномирани експерти, претставници на винарски визби и здруженија кои, предводени од конзулот Рецер Карл и придружувани од словенечки медиуми, престојуваат во Македонија, со цел поблиску да се запознаат со македонското винарство. Во таа насока, вчера во винарската визба „Сковин“ се одржа дегустација на македонски вина.

Инаку, посетата опфаќа разгледување на повеќе македонски винарски визби, проследени со низа вински дегустации. Планирана е и посета на историски споменици во Скопје, Битола и во Охрид.

Оваа пригода ќе биде искористена и за средба од највисоко ниво помеѓу македонските и словенечките витези. За синоќа беше предвидена и размена на искуства и подароци во седиштето на Македонскиот клуб, во ресторанот „Камник“. (И.С.)
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 166 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел.Само ...
сите 190 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 147 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечки вински витези во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: