Сајовиц – Неправилности во работењето на УО на МРТ

Вработените во МРТ платите за март и април, како и заостанатите хранарини, треба да ги бараат од претседателот на Управниот одбор (УО) на Куќата Леонид Наков.

Ова денеска го изјави извршниот директор на Македонската радиотелевизија (МРТ) Јанез Сајовиц, во реакцијата во која изнесува низа неправилности во работењето на дел од членовите на Управниот одбор и раководството на МРТ.

Сајовиц укажува дека со неговата санациона програма на вработените во МРТ им биле исплатени 18 месечни примања, а дека тој не примил ниту една плата, ниту придонеси за социјално и здравствено осигурување.

Извршниот директор Сајовиц тврди дека исплатата на плати ја блокира Управниот одбор, предводен од Леонид Наков, при што и нему незаконски му е поништен менаџерскиот договор и суспендирани му се ингеренциите.

Во реакцијата, доставена денеска до медиумите, Јанез Сајовиц тврди дека Управниот одбор незаконски троши големи износи средства наменети за отпремнини и плати за вработените и ја блокира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 362 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 147 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сајовиц – Неправилности во работењето на УО на МРТ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: