Писателите лично се пресметуваат преку книгите

Своите романи, песни, теоретски дела неколкумина македонски автори ги користат за да се навредуваат, да се критикуваат и негираат меѓу себе

„Сестра нема Фројд. Син нема писателот. Каде што ќе капне синот таму никнува и сестрата на Фројд“ - овие стихови, со кои поетот Радован Павловски директно го критикува романот „Сестрата на Сигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски, се само дел од една невообичаена форма да се критикува дело. Погрдни зборови, лични напади за плагијати и тешки навреди има во не така малиот број книги - најчесто романи и поезија. Сметките преку книжевни објави се обидоа да ги расчистат писателите од постарата генерација - Божин Павловски во книгата „Се викам Хај Гудбај“, „Маките на Моцарт од Жван“ од Атанас Вангелов, „За восхитот и за пораката“ од Санде Стојчевски, „Океан во капка“ од Радован Павловски. Ова се дела објавени последнава година. Секој од писателите смета дека има причина и приказна за да си ги оправда ставовите во делото, без притоа да води сметка за квалитетот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 408 | | | веќе видена

Американскиот претседател во неделата кажа „ако Иран сака војна, тоа ќе биде официјалниот крај на Иран“ Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад ...
сите 190 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писателите лично се пресметуваат преку книгите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: