Пари - Јагодите во Кочани растат и во саксија

Игор Манасиевски

Невообичаено големи јагоди во саксии од стиропор, наредни вертикално, одгледува инженер агроном Дивна Иванова во Кочани. Тие зреат многу порано од другите јагодите и се подготвени за продажба уште на крајот од март, поради што обезбедуваат солидна заработувачка. - За ваков начин на вертикално одгледување на јагоди видов на интернет. Одгледувач најблиску најдов во Србија. Човекот по телефон ми кажа се што ми треба, од каде да набавам квадратни саксии што се редат една врз друга и формираат столб. Зедов кредит од 25.000 евра, ги увезов, купив садници од нашиот Институт за овоштарство. Сега кај мене имаат дојдено стотици заинтересирани земјоделци и на сите им го пренесувам моето искуство од предностите на ваквото одгледување јагоди - вели Иванова. Таа вели дека има најави од една кумановска фабрика набргу да почне со производство на вакви саксии, што уште повеќе ќе создаде услови за ширење на бизнисот. - Вертикалното одгледување јагоди дава можност за осумпати поголема искористеност ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 166 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 362 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Тамара Тодевска уште еднаш ја воодушеви публиката со својата прекрасна изведба на песната „Proud“ на евровизиската финална вечер во Тел Авив, Израел.Само ...
сите 191 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 147 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Јагодите во Кочани растат и во саксија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: