Доминација на документаризмот на европската театарска сцена

Патрис Шеро преку своето творештво го отелотвори европскиот идеал, рече претседателот на „Europe Theatre Prize“

Лилјана Митевска

„Ретко кој преку своето творештво го има отелотворено европскиот идеал како Патрис Шеро“. Вака претседателот на „Europe Theatre Prize“ и поранешен француски министер за култура во времето на Франсоа Митеран, Жак Ланг, ја поздрави одлуката оваа година престижната европска театарска награда да му биде доделена токму на големиот француски режисер. На свечената церемонија на доделувањето на оваа награда, како и на придружните награди во категоријата „нови театарски реалности“, во неделата навечер во Солун, колегата на Ланг, грчкиот министер за култура, Михалис Лијапис, му ја врачи наградата на Патрис Шеро, кој пак рече: „Со ова награда вие не ми оддавате почит само на мене лично, туку и на сите оние со кои имам соработувано низ годините, бидејќи сите тие имаат удел во оформувањето на моето творештво“.

Интересно е што помладите добитници на наградите во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Некои од најдобрите оперски пејачи во Русија се здружија и снимија топла музичка порака за поддршка на народот на Франција, кој тагува по катастрофалниот пожар ...
сите 672 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 353 | | | веќе видена

Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка од граѓаните за концептот Заедно Напред во вториот круг, на 5-ти мај. Македонци, ...
сите 263 | | | веќе видена

Продолжува теренска вакцинација низ училиштата, медицински персонал ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против ситни сипаници. Оваа одлука ја ...
сите 175 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доминација на документаризмот на европската театарска сцена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: