„Македонското прашање и балканскиот сојуз“ објавена на македонски

Книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“ од бугарскиот академик Александар Цанков е објавена во 1906 година. 100 години подоцна на македонски јазик ја објавија фондацијата „Рамковски“ и „Матица македонска“.

„Благодарение на ангажманот на оваа фондација, ние веќе презентираме и повеќе капитални историски дела поврзани со нашето минато и дела кои говорат за круцијални прашања за македонската историја, македонскиот бит и воопшто македонското опстојување“, изјави Раде Силјан, директор на „Матица македонска“.

Во предговорот на македонското издание Васил Тоциновски открива дека оваа книга денес не може да се најде во ниедна библиотека или архива во Бугарија, избришана е и од биографијата на Цанков.

„Најжестоко ги жигосува сите туѓи интереси и пропаганди кои, за жал, ниту до денес не останаа имуни на македонското име, на македонскиот непокор и би рекол на нашето македонствување“, рече Васил Тоциновски, приредувач на книгата.

„Да не заборавиме дека ниту еднаш Цанков ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Македонското прашање и балканскиот сојуз“ објавена на македонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: