ЕУ му дава 14 домашни задачи на Балканот

3 копии

Во 2025 година Србија и Црна Гора би требало да ѝ пристапат на ЕУ. Но дотогаш неопходно е да се стори многу во сузбивањето на криминалот и корупцијата.По минатонеделната посета на Западен Балкан претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, вчера (8.3.), состанок одржаа министрите за внатрешни работи на 28 членки ЕУ. Тие ги одобрија акциските планови кои Европската комисија го предлага во својата нова Стратегија за Западен Балкан за можно членство на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово во Унијата.Според мислењето на министрите за внатрешни работи на ЕУ, секоја од државите во областите „безбедност и миграција“ би требало да спроведе програма од 14 точки, за поефикасно сузбивање на илегалната миграција, организираниот криминал и трговијата со оружје, но и за овие земји да се приближат до стандардите на ЕУ.Цела редица задачиДомашните задачи кои се формулирани во планот се протегаат до 2020 година. ЕУ сака тогаш повторно да испита кои напредоци се постигнати во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Нема точни датуми кога земјите од Западен Балкан ќе се приклучат кон ЕУ, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер пред Европскиот парламент во Стразбур.- Пред две недели го посетив регионот. Бев погоден од страста за ЕУ. Тоа ми донесе нова верба дека ако овој драматичен регион е толку решен да се промени фундаментално, тој мора да биде дел од ЕУ. Би сакал таква верба да видам и во 27-те земји на ЕУ, изјави Јункер.Тој потенцираше дека пред да станат дел од ЕУ, земјите од Западен Балкан имаат многу работа - да се решат сите билатерални спорови, да постигнат поголемо единство, реформи во сферата на владеењето на правото... Не постои покус пат за прием во ЕУ, бидејќи содржината е пред брзината. Нема прецизни рокови, но убеден сум дека со Западен Балкан ќе имаме заедничка иднина, истакна Јункер на пленарната седница на Европраламентот во Стразбур.
| | веќе видена | слични

Тој нагласи дека секој партнер од регионот мора да го продолжи својот реформски пат, посебно во областа на владеење на правото и основните слободи. Потсетувајќи дека го посетил Западен Балкан пред неполни две недели, Јункер на пленарната седница на Европскиот парламент изјави дека тоа било незаборавно патување од многу причини, а најголем впечаток му оставиле страста и убедувањето во ЕУ, пренесува Европската комисија. Јункер изјави дека тоа му го обновило чувството за надеж во регионот, ако “драматичен регион“ како Западниот Балкан е одлучен да се реформира од дното до врвот и да се приклучи на ЕУ, тогаш Унијата мора да биде достојна овој регион да биде дел од неа. „Западниот Балкан јасно гледа во нас многу повеќе од тоа што ние гледаме во нашата Унија. Сакам да ја видам истата верба во нашата Унија ширум 27 членки“ – истакна Јункер. Како што додаде, уште многу работи треба да се направат на Западен Балкан, сите билатерални конфликти мора да бидат разрешени и потребно е поголемо единство. Јункер нагласува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Координација на донаторите за Западен Балкан се одржува денеска во Брисел под покривителство на Регионалниот совет за соработка (РСС), на која се собрани сите поважни учесници во еконосмкиот развој на регионот, вклучувајќи ги и претставниците на земјите, меѓу кои и Македонија. Regional Cooperation Council 4th Meeting on Donor Coordination in Western Balkans. Brussels, 13 March 2018 „Состанокот претставува одлична можност земјите приматели на помош и донаторите да разменат информации за актуелните потреби, за недостатоците и можностите за финансирање, се со цел да се завршат преземените обврски и задачи“ – изјави на отворањето генералниот секретар на РСС Горан Свилановиќ. Тој додаде дека земјите од Западен Балкан се целосно посветени на спроведување на Стратегијата Југоисточна Европа 2020 и Повеќегодишниот акционен план за остварување на Регионалниот економски простор. Колин Волф, шефот на одделот за регионална соработка и програми за Западен Балкан при Генералната диреција за политиката на добрососедство и ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Бугарија, Романија и Грција ги поддржа изградбата на балканските центарот за гас и процесот на европска интеграција на земјите од Западен Балкан. Во заедничката декларација, која беше усвоена за време на состанокот на министрите во Букурешт – Екатерина Захарија (Бугарија), Никос пајтонџија (Грција) и Теодор Мелескану (Романија) – рече дека трите земји ќе соработуваат за развој на балканскиот центарот за гас, јави Танјуг.Министрите, исто така, изразија поддршка за изградба на гасна поврзаност, помеѓу Бугарија-Романија и Бугарија-Грција .“Сигурен сум дека Балканот останува клучен приоритет за време на нејзиното претседавање со Европскиот совет во Романија”, рече Захарија.Уште еднаш се повтори дека проширувањето на ЕУ е клучен фактор за стабилноста и просперитетот на регионот и се изрази очекување дека сите шест економиите на земјите од Западен Балкан ќе се движат напред во наредните години на својот европски пат.
| | веќе видена | слични

Линда Ван Гелдер Откако пристигнав на Западен Балкан, пред речиси една година, имав задоволство да работам со извонредни луѓе низ целиот регион - една од најинтересните и динамични локации во светот. Ниту еден ден не поминува без да бидам инспирирана од лица како Марија Бошева, која студира да стане научник во новата лабораторија за енологија и наука за почвата во Македонија, или Валориjана Хаси, млада девојка од Косово, која сега работи во ИКТ, по завршување на обуката за жени во онлајн професии. Приказни како овие ме потсетуваат на огромниот економски потенцијал на овој регион, особено ако земјите тука почнат да користат еден од највредните ресурси: жените. Економските придобивки од родовата инклузија се добро познати. На пример, жените претприемачи носат 5 отсто поголема веројатност за иновации отколку нивните машки врсници. „Кредит Свис“, исто така, утврди дека „Fortune 500“ компаниите со женска застапеност имаат подобри резултати од оние без нив. Намалувањето на разликите во учеството на пазарот на труд ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјите од Западен Балкан треба уште веднаш да се вклучат во процесот на носење одлуки во ЕУ и што побрзо да се подготват за членство во Унијата, бидејќи во спротивно би можеле да подпаднат под влијание на други држави, оцени известувачот на Европскиот парламент за Србија, Дејвид Мекалистер. Во интервју за германскиот весник „Велт“, Мекалистер вели дека сите шест земји од Западен Балкан треба да бидет примени во ЕУ, кога ќе ги исполнат правните, економските и политичките ускови за членство. - Во интерес на ЕУ е да има добри односи со земјите од Западен Балкан. Или ќе извезуваме стабилност на Западниот Балкан или нестабилноста од регионот ќе го загрози остатокот од нашиот континент, нагласи Мекалистер. Според него, земјите од регионот имаат долгорочна перспектива за членство во Унијата, што е потврдено и со новата стратегија на Европската комисија за Западен Балкан, - Новата стратегија треба да ги охрабри овие држави да продолжат доследно да се движат кон ЕУ и да ги спроведуваат потребните реформи, вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјите од Западен Балкан добија 14 домашни задачи од областа на безбедноста и миграцијата на вчерашниот состанок на министрите за внатрешни работи на ЕУ, кој следи по минатонеделната посета на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на Западен Балкан. Како што јавува „Дојче Веле“, министрите ги одобриле акциските планови кои ЕК ги предлага во својата нова Стратегија за земјите од Западен Балкан, за можното членство на Србија, Црна Гора, Албанија, Македонија, Босна и Херцеговина и Косово во Унијата. Домашните задачи кои се формулирани во планот се протегаат до 2020 година. ЕУ потоа повторно ќе го разгледа напредокот постигнат во областа на внатрешната безбедност, земја по земја, точка по точка. Новиот извештај потоа треба да покаже кој на кои места мора уште да се потруди. Според мислењето на министрите за внатрешни работи на ЕУ, секоја од земјите во областа „безбедност и миграција“ треба да спроведе програма од 14 точки, со цел поефикасно да се сузбијат илегалната миграција, организираниот ...
| | веќе видена | слични

Домашна задача од 14 точки во областа на безбедноста и на миграцијата, која мора да ја завршат до 2020 година, ќе добијат шесте претенденти од Западен Балкан за членство во Европска унија, решија министрите за внатрешни работи на Унијата. По истекот на дадениот рок Србија, Црна Гора, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово ќе бидат анализирани поединечно, точка по точка, за исполнувањето на наложените мерки за сузбивање на илегалната миграција, на организираниот криминал и на трговијата со оружје. Првите луѓе на министерствата за внатрешни работи на 28. членки на ЕУ го поддржуваат претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, кој минатата недела ги посети шесте земји, дека „сите услови мора да бидат исполнети“, но некои од министрите не се согласуваат со целниот датум 2025 година за влез во Унијата. „Мислам дека не би требало да се наведуваат датуми и да кажеме дека до 2025 година треба сè да биде завршено. Правилниот пат треба да биде тој сите земји што сакаат во ЕУ да ги исполнат ...
| | веќе видена | слични
6 копии

ЕУ не смее да дозволи „ребалканизација“ на Балканот, па затоа Западниот Балкан мора да напредува на европскиот пат во име на безбедноста на континентот, оцени денеска еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос.Соработката на ЕУ со земјите од Западниот Балкан, што е меѓу приоритетите на бугарското претседавање, беше една од главните теми на средбата на министрите за внатрешни работи на Европската Унија посветена на безбедноста на границите, миграцијата и борбата против тероризмот.По состанокот, Аврамопулос ја поздрави работата на бугарското претседателство по прашањето за соработката со земјите од Западниот Балкан и предупреди дека регионот претставува важно безбедносно прашање,- Соработката со земјите од Западниот Балкан за миграцијата, безбедноста и границите е поважна од кога било. Сакаме да продолжиме да се ангажираме во менеџирањето на границите, борбата против тероризмот и радикализацијата, организираниот криминал, шверцот со оружје и со мигранти. Ова претставува важен момент за приближување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ му дава 14 домашни задачи на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: