Од отпадот може да се произведува електрична енергија


Годишно во Македонија се собираат 700 илјади тони отпад. Еколошките експерти велат дека доколку не се преземат мерки за краток временски период, оваа количина може да предизвика вистинска еколошка катастрофа. Во таа насока, вели заменик министерот за Животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, истакна дека се подготвуваат два закони за подобро управување со посебните текови на отпадот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата е немоќна пред општините за изградбата на регионалните депонии. Во моментов утврдени се две локации за изградба на регионални депонии, едната во североисточниот, а едната во југозападниот регион. Но, се уште нема согласност од локалните власти на нивната територија да се собира и рециклира ѓубрето. Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули ги повика градоначалниците да дозволат да се спроведат, како што рече, европските препораки, пренесе Алсат-М . „Апелирам во општините каде што има на пример осум или десет илегални отпади, да не пружаат отпор, туку слободно да ги прифатат европските текови, да направиме регионални депонии во коишто од ѓубрето ќе правиме профит“, рече Макрадули. Се проценува дека во Македонија има меѓу 66 и 88 илегални депонии, а во една општина каде што градоначалникот не дозволувал да се гради регионална депонија, имало дури осум. Сепак, Макрадули не појасни на која општини мисли. „Депонијата нема да биде онаква како што, за жал, е сликата што ја знаеме од Струга. Тоа ...
| | веќе видена | слични
10 копии

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата Дрисла, а веќе е определена и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, најави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, според кого проценките покажуваат дека во државата има меѓу 66 и 88 илегални депонии, а како што посочи Макрадули, во една општина каде градоначалникот се уште се двоуми, има осум илегални депонии. „Апелирам до општините во кои на пример има осум или десет илегагални отпади, да не даваат отпор, туку да ги фатат европските текови и да направиме регионални депонии во кои од ѓубрето ќе правиме профит и од отпадот ќе генерираме работни места кои ќе се грижат на современ европски начин да го менаџираме отпадот “. - вели Макрадули. Ресорниот министер пак за животна средина и просторно планирање Садула Дураку вели дека за случајот со Дрисла веќе се води постапка и го повика градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов за повеќе детали околу судската постапка. Таткото на град ...
| | веќе видена | слични

Филтерот на печката за медицински отпад ќе профункционира до крајот на неделава- убедуваат од Влдата, но дивите депонии остануваат рак рана на животната средина. Со децении заглавени во теоријата, до 80-тина вакви локации во државава, во просек шест до осум во секоја општина, демнеат по здравјето на граѓаните. Алармот свети, отпадот се трупа, локалните власти со години бегаат од товарот што го носат Европските препораки за третман. Од екологија бараат, наместо да пружаат отпор да соработуваат да се направат регионални депонии, на современ начин да се менаџира со сметот. „Депониите кои треба да се изградат нема да бидат како онаа во Струга, тоа ќе биде место кадешто ќе има работна сила, каде ќе се произведуваат или нови суровини или енрегија. Засега само во Јгоситочниот и Северозападниот дел се најдени локации за депонии. Апелирам до сите градоначалници да соработуваат, да ги следат европските текови. Во интерес на граѓаните, Владата застанува на чело на овој процес, и сме убедени дека тоа е иднината и ...
| | веќе видена | слични

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата „Дрисла“, соопшти заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули. Непосредно пред конференција на Асоцијацијата за управување на посебни текови на отпад, Макрадули изјави дека имаат определено и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, како и дека консултантите посочиле локација и за регионалната депонија во Југозападниот регион. Тој апелираше до општините кои проблемот со отпадот сега го решаваат со диви депонии, да не даваат отпор за изградба на регионалните депонии, туку да ги фатат европските текови и на современ начин да почнат да го менаџираат отпадот. Во Македонија е се проценува дека има меѓу 66 и 88 илегални депонии. Единствена депонија која работи по стандарди во земјава е „Дрисла“ во Скопје, но поради инсенераторот -направата во која се гори медицински отпад, депонијата зимава заработи казна од 8.500 евра и обврска до средината на февруари да вгради соодветни филтри.
| | веќе видена | слични
2 копии

Под мотото „Европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпадот – сега и во иднина“ во Стопанската Комора на Македонија се одржа прва меѓународна конференција во организација на Асоцијацијата за управување на посебните текови на отпадот. На конференцијата директори на најголемите компании- колективни постапувачи од Германија, Чешка, Бугарија и од ЕКСПРА (асоцијацијата на колект.постапувачи со седиште во Брисел), заедно со македонските претставници дискутираа и разменуваа искуства поврзани со моделите за ефикасно управување со посебните текови на отпад. Учесниците ги истакнаа предизвиците со кои се соочуваат, посебно ставајќи акцент на важноста од соработката со општините, и посебно за потребата од ефикасни инспекциски контроли од државните органи со цел доследно применување на законските обврски поврзани со посебните текови на отпадот. Сите учесници беа едногласни дека е потребно санкционирањето на компаниите кои пуштаат отпад на пазарот, отпад од посебни текови, а не ...
| | веќе видена | слични

Во Скопје денеска ќе се одржа меѓународна конференција на која ќе бидат презентирани европските искуства за улогата на компаниите што ги управуваат посебните текови на отпад. На конференцијата е најавено присуство на компании од Европа кои се занимаваат со оваа проблематика. Ќе бидат претставени начините на функционирање на системите за управување со посебните текови на отпадот во Германија, Бугарија и во Чешка, а ќе стане збор и за европските предизвици и очекувања од системите за управување со посебните текови на отпадот, како и за учеството на општините. Конференцијата ја организира Асоцијацијата за управување на посебни текови на отпад при Стопанската комора на Македонија.
| | веќе видена | слични

На конференцијата е најавено присуство на компании од Европа кои се занимаваат со оваа проблематика. Ќе бидат претставени начините на функционирање на системите за управување со посебните текови на отпадот во Германија, Бугарија и во Чешка, а ќе стане збор и за европските предизвици и очекувања од системите за управување со посебните текови на отпадот, како и за учеството на општините. Конференцијата ја организира Асоцијацијата за управување на посебни текови на отпад при Стопанската комора на Македонија./МИА
| | веќе видена | слични

Изминатиот период на социјалните мрежи се појавија голем број фотографии на кои може да се забележи голем куп со отпад во близината на кејoт на реката Вардар, близу мостот „Газела“, во општината Карпош. Граѓаните што секојдневно се движат во овој реон забележуваат дека ова е честа појава и долгорочен проблем. - Голем број граѓани секојдневно минуваат овде. Јас на пример го шетам внукот на кејот и депониите навистина ја расипуваат околината, предизвикуваат лоша миризба и се потенцијален извор за најразлични зарази - вели граѓанин што секојдневно се соочува и го гледа ѓубрето околу мостот „Газела“. Од општината Карпош велат дека нивните комунални служби се постојано и редовно на терен и информираат дека овој реон е исчистен на неколку наврати, но повторно се појавува отпад и шут на таа локација. - Иако кејот на Вардар не е во надлежност на општината Карпош, нашите служби тековно, како и по пријава на граѓани, реагираат и ги чистат посочените локации, како и велосипедската патека. За трајно да се реши проблемот ...
| | веќе видена | слични

Државата го превзема управувањето со отпадот. Општините потфрлиле со изнаоѓањeто локации за депонии. Затоа од Асоцијацијата очекуваат сега државата да го надмине проблемот. Со новиот закон пак сметаат дека ќе се зголеми и ангажманот и соработката со надлежните- општините и комуналните прептијатија , но и на инспекциските служби. Како посебен проблем беа посочени и неформалните собирачи на амбалажиран отпад. Многу често тие ги уништуваат поставените канти за селективен отпад за луѓето амбалажите да ги фрлаат во контејнерите. Од вкупно 80 општини во земјава само три- Прилеп Охрид и Берово можат да се пофалат дека добро управуваат со отпадот. Дека сеуште слабо се врши селекција на отпадот во земјава покажуваат и бројките. Од вкупно 800 000 тони отпад -100. 000 е амбалажиран но се собираат само 30 отсто до него или 35 000 тони и 15 илјади тони е екетронски отпад.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од отпадот може да се произведува електрична енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: