(ВИДЕО) Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО


Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. Премиерот Заев му посака топло добредојде на господинот Мичел, кој е за прв пат во Република Македонија во својство помошник државен секретар на американскиот Стејт Департмент. -Република Македонија останува и понатаму посветена на градењето партнерство со САД, врз основа на споделувањето на заедничките вредности како што се демократијата, владеењето на правото, пазарната економија и кохезијата на различностите на македонското општество, но и во однос на регионалната соработка на безбедносен и на секој друг план, нагласи премиерот Заев во својата изјава. Македонскиот премиер на средбата го информирал Мичел дека земјите од Западен Балкан, направивја исчекор да надминат застарените стереотипи и политики и да влезат во нови односи од интерес на граѓаните и во име на иднината на регионот. -Во објавената Стратегија за проширување на ЕУ со земјите ...
| | веќе видена | слични

Кога ти е тешко во животот треба да повикаш пријател за да ти помогне, ние за помош при решавање на спорот за името со Грција, ги повикавме Соединетите Американски Држави. Добро би било кога со Грција сами би го решиле спорот за името, во билатерален однос, но доколку не успееме во тоа, тука се САД да ни помогнат, изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по средбата со помошникот државниот секреатар на САД, Вес Мичел, пренесе А1он . Премиерот Заев истакна дека Македонија направи голем чекор напред во евроатлантските интеграции и истакна дека најважно од се е да продолжи спроведувањето на реформите во државата. Доколку реформите бидат успешно спроведени, премиерот Заев очекува во април, Европската Комисија да даде препорака за преговори, а веќе во јуни отпочнување на преговорите за влез во ЕУ. – Процесот решавање на спорот за името мора да биде под покровителство на ОН и најважно од се е да се зачува достоинството и идентитетот на двете држави, рече премиерот Заев. Видео – А1он
| | веќе видена | слични

Единственото решение за спорот со името е заедничкото решение меѓу двете земји, смета Мичел , кој на оваа позиција доаѓа како наследник на Викторија Нуланд . На оваа тема Мирјана Трпчевска разговара со екс амбасадорот во НАТО Нано Ружин.
| | веќе видена | слични

Со оваа порака во Скопје дојде Вес Мичел, помошникот државен секретар за европски прашања, кој е во прва посета на регионот. Според него, моменталните услови за решение се подобри од било кога, а  Македонија направи значителни чекори во таа насока. -  САД се посветени на овој процес и јас самиот сум посветен, во исто време препознаваме дека единственото решение е решението што двете земји ќе го постигнат меѓу себе. Ги препознаваме напорите коишто и Македонија и Грција ги прават, но сакаме да дадеме поддршка на единствен начин. Ова не е наша одлука, ова е одлука ваша и на Грција. Можам да ве уверам дека ќе бидеме вклучени во процесот со наш ангажман, рече Мичел. Премиерот Заев ја повтори оценката дека процесот е во финална фаза и очекувајќето тој да се реши на достоинствен начин.. Но, доколку преговорите „запнат“, не ја исклучи можноста да побара помош од Вашингтон. - Кога ви е тешко се викаат пријателите. Ние со Бугарија го решивме проблемот, дај Боже да им соопштиме на нашите пријатели дека постигнавме ...
| | веќе видена | слични

Вклучувањето на САД во процесот на решавање на спорот за името мора да е во согласност со американските тајминзи и начела, беше јасен денеска наследникот на Викторија Нуланд, Вес Мичел, по функција помошник државен секретар за европски прашања. Вклучувањето на САД во процесот на решавање на спорот за името мора да е во согласност со американските тајминзи и начела, беше јасен денеска наследникот на Викторија Нуланд, Вес Мичел, по функција помошник државен секретар за европски прашања на Стејт Департмент. Без да прецизира што мисли во врска со грчките црвени линии и притисокот за промена на македонскиот Устав, Мичел само нагласи дека Македонија направила многу во насока на решавање на спорот, и рече дека неговата земја останува стратешки партнер за македонските евроатлански аспирации. Не кажа конкретно дали до самитот на НАТО Македонија ќе биде новата членка, но потенцираше дека вратите се отворени, датумите немаат значење. - САД веќе извесно време се вклучени и ќе продолжиме да бидеме вклучени во овој ...
| | веќе видена | слични

Помошникот-државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, денеска од Скопје порача дека неговата земја ги поддржува Македонија и Грција во надминувањето на разликите за името и ќе продолжи да помага во тоа, но најдобро е двете земји сами да дојдат до договор за речиси тридеценискиот проблем. „САД се анагажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот. Од минатите искуства научивме дека треба да нагласиме оти тајмингот и природата на нашата улога мора да одговараат на нашите интереси, но и да се бориме за сите заеднички интереси како на Балканот, така и пошироко. САД и јас сме посветени на овој процес. Препознаваме дека единствено решение е она кое двете земји самите ќе го постигнат“, изјави Мичел по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев. „Договорот меѓу двете страни, меѓу мене и премиерот Ципрас, како и меѓу Коѕијас и Димитров, е дека секој документ што ќе дојде од која било страна, а би бил од помош за конечно решение, е вреден за разгледување. Важно е тоа што доаѓа од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение. Многу е важно двете држави да продолжат со преговорите. Ова го порача американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев. Што се однесува до НАТО, нагласи дека поканата за членство не е поврзана со точен датум или настан. - Но, мислам дека можеме да направиме се што можеме за да го одбележиме напредокот и заложбите на САД, Македонија да стане членка и на НАТО и на ЕУ. Ова е наша заложба долги години и не е врзана со конкретен датум или настан, рече Мичел. Тој додаде дека САД ја поддржува Македонија во нејзините евроатлантски аспирации и нагласи дека вратата кон НАТО останува отворена. На новинарско прашање дали Вашингтон директно ќе се вмеша во преговорите за името, Мичел рече дека САД ...
| | веќе видена | слични

Американската дипломатија била и ќе биде вклучена директно во решавање на спорот меѓу Макеоднија и Грција за уставното име, согласно интересите на САД. Сепак, единственото решение на проблемот е она што ќе биде заеднички договорено и прфатено од двете страни. Македонија останува да биде значаен партнер на САД. Ова е главната порака која на македонскиот премиер Зоран За ев му ја пренесе помошникот државен секретар на САД за европски прашања Вес Мичел, кој е во прва официјална посета на регионот. - САД се ангажирани и ќе продлжат да бидат ангажирани и јас сум вклучен...тајмингот и природата на нашата улога ќе зависат од нашите стратешки интереси. Сепак, единственотот решение е она што заеднички ке го договорат и прифатат двете страни. Сакаме да видиме решение, но ова не е наша одлука., вели Мичел Сепак, наследникот на Нуланд не сакаше да коментира каков е ставот на Соединетите држави за барањето на Грција за менување на македонскиот устав. На помош од САД во спорот сдо Грција се надева и Заев. - Кога едно ...
| | веќе видена | слични

САД може да се вклучи во процесот со свој ангажман и да ја поддржува земјата како и досега , но Македонија и Грција најдобро е сами да го затворат отворено прашање околу спорот со името. Ова е пораката која ја испрати Американскиот помошник државен секретар за Европски и Евроазиски прашања Вес Мичел по средбата со премиерот Заев во Скопје. Според Мичел - Македонија превезела големи и сериозни чекори и треба да биде членка на ЕУ а како што рече и вратите за НАТО остануваат отворени но без да конкретизира одредени термини и датуми. „САД се анагажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот и научивме од минатите искуства и треба да го нагласиме дека тајмингот и природата на нашата улога мора да одгобвара со нашите интереси и се бориме за сите начела кои се наши заеднички начела како на Балканот, така и пошироко. САД и јас сме посветени на овој процес. препознаваме дека единствено решение е она кое двете земји самите ќе го постигнат.“ - изјави Вес Мичел Помошник државен секретар на САД за Европа и ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев очекува помош од Соединетите Американски Држави во процесот на преговори за името. Тој по денешната средба со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Вес Мичел, изјави дека во миговите кога е тешко, треба на помош да ги повикате своите пријатели, а особено стратешки партнери како што е САД. Заев вели дека почнува финалната фаза која ќе донесе достоинствено решение за двете страни, што во април ќе резултира со чиста препорака а во јуни со датум за преговори. „Кога ви е тешко, мачно и чувствително, убаво е да ги повикате пријателите, тоа е така и во животот. Секој пријател на Македонија кој што ќе и помогне, вклучително и Грција, затоа што и таа е пријател на Македонија, е од помош, а особено стратешки пријатели како што се Соединетите Американски Држави“, рече Заев. Решението за името може да го најдат само Македонија и Грција, со заеднички напори, изјави претставникот на американскиот Стејт Департмент. Мичел вели дека САД останува голем подржувач на процесот за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: