Урнати десетина куќи во Хрватска поради лизгање на земјиште


4 копии

Водостојот на карловачкото подрачје и во Хрватска Костајница и понатаму расте, јавуваат хрватски медиуми.Во Хрватска Костајница и во Јасеновац е прогласена вонредна состојба.- Ситуацијата во Хрватска Костајница е драматична. Подземните води пробиле во зградата на судот од каде се испумпува вода, а лоша вест е и што во еден момент почнало да врне дожд - јави Н1.Во Хрватска Костајница урнати се десетина куќи, а евакуирани се луѓе од уште десетина, јави ХРТ.Водостојот на реката Уна надмина 450 сантиметри.- За среќа, според првични информации во овој момент нема човечки жртви ниту сериозни повреди - изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и истакна дека на луѓето ќе им се обезбеди сместување и помош при обнова на куќите.Тој додаде дека главни причини за одроните се големите количини снег што во изминатите денови паднале во Хрватска Костајница и со брзото топење е предизвикано големо лизгање на земјиште.
| | веќе видена | слични
9 копии

Во малиот град Хрватска Костојница прогласена е вонредна состојба поради излевањето на реката Уна, што предизвика поплава во местото. Во Карловац утрово нивото на реката Корана беше на 779 сантиметри со тренд на раст од еден сантиметар во час, поради што е прогласена вонредна состојба. Водостојот на реката Купа утрово беше на 771 сантиметар. И на подрачјето на реката Лика во Селиште е прогласена вонредна состојба. Поради поплавите затворени се голем дел од сообраќајниците во областа.
| | веќе видена | слични

Во малиот град Хрватска Костојница прогласена е вонредна состојба поради излевањето на реката Уна, што предизвика поплава во местото. Во малиот град Хрватска Костојница прогласена е вонредна состојба поради излевањето на реката Уна, што предизвика поплава во местото. Во Карловац утрово нивото на реката Корана беше на 779 сантиметри со тренд на раст од еден сантиметар во час, поради што е прогласена вонредна состојба. Водостојот на реката Купа утрово беше на 771 сантиметар. И на подрачјето на реката Лика во Селиште е прогласена вонредна состојба. Поради поплавите затворени се голем дел од сообраќајниците во областа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според податоците на хрватските власти, прогласена е вонредна состојба во Хрватска Костајница, која ја поплави реката Уна. Во Карловац утрово во седум часот нивото на реката Корана беше на 799 сантиметри со можност да се зголеми уште еден сантиметар. Прогласена е вонредна состојба. Реката Купа беше на 771 сантиметар. Вонредна состојба е прогласена и на подрачјето на рекaта Лика во Селиште. Локалните медиуми пренесуваат дека жителите ноќта ја провеле стравувајќи. Водниот бран и понатаму минува низ градот и борбата со надојдените реки сè уште трае. Поради поплавите, затворени се многубројни улици за сообраќај.
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Урнати десетина куќи во Хрватска поради лизгање на земјиште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: