Нова водоводна линија на десетина улици во Виница

12.03.2018 Жителите на булеварот “Маршал Тито“ и на уште на 10-на улици во Виница во следните неколку месеци ќе можат да се приклучат на новата водоводна линија. Реконструкцијата со исфрлање на старите азбестни цевки започна минатата недела и се работи етапно како што е најавено, вели градоначалникот Димитров. - Во изминативе десетина дена замената на старите азбестни цевки е завршена на булеварот “МаршалТито“, и со реконструкцијата продолжуваме и на останатите улици кои се планирани со оваа фаза од проектот. Согласно досегашната динамика во одвивањето на градежните активности, очекувам реконструкцијата да заврши во пократок временски период од планираните 9 месеци. Изведувач е фирмата “Коп-инженеринг“, а инвестицијата е 6,5 милиони денари“, рече Ивица Димитров, градоначалник на Oпштина Виница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Улиците Тодор Чангов број 20 и Ѓорѓи Капчев број 9 влегуваат во последната фаза на реконструкцијата. Оваа фаза опфаќа асфалтирање на потегот каде што е изградена атмосферска канализација. Реконструкцијата на овие улици што се протегаат од булеварот Февруарски поход до Усјанскиот канал опфаќа промена на целосната асфалтна конструкција и санација на оштетените и пропаднати места, како и промена на тампонскиот слој. Од општината Аеродром информираат дека за оваа реконструкција се направени измени на проектната документација во текот на изградбата, а целта на тие промени е приспособување на Новопроектирана улица 9 со улицата Тодор Чангов, за овозможување пристап до подземната гаража и адаптирање на висината на рабниците на улицата. Вкупната должина на улиците изнесува 1 километар и 240 метри, а широчината е 6 метри. Вкупната инвестиција за проектот чини речиси 20 милиони денари, од кои половина се овозможени од општината Аеродром, а половина од градот Скопје. С.Р.
| | веќе видена | слични

Жителите од населбите Островска и Вардарска во Општина Аеродром мака мачат со автобуските линии кои сообраќаат многу ретко и воопшто не се прилагодени за потребите на тамошното население кое брои над десетина илјади граѓани, пренесува Слободен печат. Имено, граѓаните што живеат на само неколку километри оддалеченост од центарот на Скопје, секојдневно се принудени да чекаат по половина час, за да дојде автобусот со број 27, кој е единствен што сообраќа на улицата Ѓорѓи Капчев или пак автобусот со број 17, кој ги превезува патниците од улицата Тодор Чангов. Најдраматична е состојбата со недоволна фреквенција на автобусите во летниот период. Тогаш тие возат редуцирано, на еден час, па патниците поради летниот распуст на учениците се принудени да чекаат превоз до посакуваната дестинација и на плус 40 степени целзиусови многу долго време. Од Општина Аеродром на чија територија се наоѓаат улиците Ѓорѓи Капчев и Тодор Чангов, велат дека се информирани за овој проблем и дека работат на негово решавање. Како што ...
| | веќе видена | слични

Во Виница почна втората фаза од реконструкцијата на водоводната мрежа со која се заменуваат постојните азбестни цевки со полиетиленски. Инвестицијата е вредна околу 6,5 милиони денари, а со проектот е предвидено да се постави комплетно нова инсталација во должина од околу четири илјади метри.Проект е финансиран со средства од Европската инвестициона банка, Министерството за транспорт и врски и општина Виница, а изведувач на градежните работи е фирмата „Коп инженеринг“ од Скопје. Од општината очекуваат градежните работи да завршат до крајот на летото.– Жителите на десетина улици во централното градско подрачје во следните неколку месеци ќе можат да се приклучат на новата водоводна линија. Со оваа инвестиција ќе ги отстраниме проблемите во водоснабдувањето поради честото пукање на старите цевки. Паралелно со ова, ќе работиме и на обезбедување канализациска мрежа на улиците во градот и дел од населените места каде досега воопшто ја немаше, истакна градоначалникот на Виница, Ивица Димитров.Вкупната водоводна ...
| | веќе видена | слични

Општина Струга објави тендер за избор на градежна фирма што ќе ја реализира реконструкцијата и адаптацијата на улицата „Маршал Тито“ (шеталиште „Корзо“). Според планот ќе се гради ново шеталиште, на кое ќе се постави природен камен на површина од 3.760 метри квадратни. На улицата „Маршал Тито“ ќе се изведе атмосферска канализација, ќе се постават две типски бараки, ново јавно осветлување, жардиниери и урбана опрема. Вкупната вредност на проектот е 22 милиони денари, а реализацијата е предвидено да се комплетира во период не подолг од 12 месеци.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 82 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова водоводна линија на десетина улици во Виница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: