Во Трката на мирот учествуваат неколку стотици деца и од Македонија

Факелот на мирот вчера прошета и по скопските населби Чаир и Бутел, каде честа да учествуваат ја имаа учениците од ОУ „Панајот Гиновски“ Гевгелија, Богданци, Демир Капија, Неготино, Градско, Велес, Петровец, Скопје, Тетово, Гостивар, Маврово и Ростуше, Дебар, Вевчани и Струга – ова се градовите низ кои деновиве поминува Трката на мирот на Шри Чинмој. Биеналната трка од ненатпреварувачки карактер и факелот на мирот обединува неколку стотици ученици во земјава, кои со насмевки на лицата трчат по улиците на своите градови. Факелот вчера прошета и по улиците на скопските населби Чаир и Бутел, каде честа да учествуваат ја имаа учениците од ОУ „Панајот Гиновски“. -Откако дознав за трката пред неколку години, знаејќи дека нема натпреварувачки карактер, сакав да ги вклучам и моите ученици и со радост ја примив информацијата дека ќе поминат и во нашето училиште. Им посакавме топло добредојде и заеднички испративме пораки за мир и пријателство – вели наставникот Мартин Поповски, кој ги организираше децата од ова ...
| | веќе видена | слични

Педесетина ученици од основното училиште „Панајот Гиновски“ во Бутел, во саботата трчаа заедно со светски маратонци како дел од најголемата глобална штафетна трка за мир. На целта, во дворот на училиштето, учесниците ги пречекаа другите ученици заедно со наставниците, училишното раководство и градоначалникот на општината, Велимир Смилевски. Британецот Девашишу Торпи, еден од организаторите на трката, рече дека маратонците трчаат веќе седум месеци.- Трчавме во Бугарија и во Грција, сега сме во Македонија, а планираме да финишираме во Португалија во октомври. Оваа трка прв ја организирал Шри Чинмој во 1987 година, човек што многу ги сакал спортот и музиката и посакал да направи нешто големо за светот - рече Торпи пред присутните.Тој му го предаде запалениот факел на мирот на градоначалникот Смилевски, кој, пак, рече дека следната година, ќе направи напори општината да биде покровител на овој голем настан. - Спортот е наш приоритет затоа што сметам дека е многу важен за правилен развој на децата. Затоа секогаш ...
| | веќе видена | слични

Претставници на општина Струга вчера беа домаќини на интернационалниот тим на маратонци кои трчаат да промовира меѓународен мир, единство, пријателство и разбирање. Трката за Мир е глобална штафетна трка која не е од натпреварувачки карактер. Составена е од интернационален тим маратонци-волонтери и има за цел да промовира меѓународен мир, единство, пријателство и разбирање. Подавајќи го факелот од рака на рака, трката поминува низ многу држави на различни континенти и на тој начин поврзува мнозина училишта, огранизации, градови и луѓе од различни националности и култури насекаде во светот. „Општина Струга продолжува да ги поддржува ваквите настани и да става акцент на единството, пријателството и меѓусебото разбирање.“ – велат од Општина Струга Извор:Strugaonline
| | веќе видена | слични

Струга, денеска ќе биде домаќин на маратонци што промовираат меѓународен мир. Општина Струга денескаќе биде домаќин на интернационалниот тим на маратонци кои трчаат да промовира меѓународен мир, единство, пријателство и разбирање. Настанот ќе започне во 15:00 часот на кружниот тек каде маратонците ќе ги пречекаат локалните спортски клубови и заедно ќе трчаат до гратскиот плоштад.
| | веќе видена | слични

Глобалната штафетна трка која го промовира мирот, единството и пријателството помина и во гостиварскиот регион. Маратонците кои годинава го носат фаќелот на мирот низ 50-тина земји ширум светот, денес трчаа од Гостивар кон Маврово и Дебар, од каде ќе продолжат кон Струга. Трката за мир, која го симболизира универзалниот стремеж на човештвото за мир во светот, има за цел да ги поврзе различните култури и националности, пренесувајќи порака за мир, единство и разбирање. Тоа е најголемата глобална штафетна трка предводена од тим на маратонци, а своите почетоци ги бележи уште од 1987-та година. Оваа година трката за мир се одржува под мотото „Твој е првиот чекор“.
| | веќе видена | слични

Штафетна палка на мирот за прв пат пристигна и помина низ Тетово. Под мотото „Твој е првиот чекор“ низ тетовските улици на интернационалниот тим на маратонци денес им се приклучија ученици од училиштата во Тетово и сите заедно трчаа до зградата на општината.-Трката за мир е најголемата глобална штафетна трка која ја предводат тим на маратонци, волонтери, кои со запален факел поминуваат низ многу држави на различни континенти, поврзувајќи ги различните култури и националности, пренесувајќи порака за мир, единство и разбирање - вели Тодорка Петровска, координатор за Македонија.Трката на мирот како што се нарекува настанот, за прв пат се одржал пред 31 година, а оттогаш секоја втора година интернационален тим на маратонци минува низ 49 земји за 7 месеци. Од основањето во 1987 година интернационалниот тим на маратонци пропатувал низ државите на 150 нации. На европскиот континент трката на мирот се одржува на секои две години, а на секоја од нив се трчаат 24 илјади километри.Штефетна палка на мирот годинава за ...
| | веќе видена | слични

Општина Струга на 11.03.2018 (недела) ќе биде домаќин на интернационалниот тим на маратонци кои трчаат да промовира меѓународен мир, единство, пријателство и разбирање. Настанот ќе започне во 15.00 часот на кружниот тек каде маратонците ќе бидат пречекани од локалните спортски клубови и заедно ќе трчаат до градскиот плоштад. Извор:StrugaOnline
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Трката на мирот учествуваат неколку стотици деца и од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: