Директорка и градоначалник издавале под кирија училишни простории??


5 копии

Велешката полиција поднесе кривична пријава против Л.Т.(63) од Чашка за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување” и против Г.П.(47) од Велес за сторено кривично дело „несовесно работење во службата”. За временскиот период од 25.04.2016 до 17.07.2017 година првопријавената, како директор на основно училиште „Тодор Јанев” во Чашка, без добиена согласност од општина Чашка и Министерството за образование и наука, склучила договор за сместување на работници од Градежно друштво од Скопје во ученичкиот дом кој функционира во состав на училиштето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријавa против Д.Д.(45) од Штип, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Пријавениот во текот на овој месец, заради продажба, од непознато лице за сума од 800 евра неовластено набавил еден килограм наркотична дрога марихуана која ја држел во куќа во Штип. На 09-ти овој месец по обезбедена Судска наредба извршен бил претрес во домот на пријавениот при што била пронајдена и одземена наркотична дрога марихуана спакувана во едно најлонско ќесе со вкупна нето маса од 873,6 грама. На пријавениот од страна на Судија на предходна постапка одредена му била мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Демир Хисар денеска поднесе кривична пријава против Т.М.(46) од Демир Хисар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“, соопшти денеска МВР. Имено, на 15.01.2018 година во Демир Хисар, пријавениот пронашол заборавената банкарска картичка сопственост на С.С. и си подигнал 30.000 денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија Струга поднесе кривична пријава против А.М.(20) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело вонбрачен живот со малолетно лице.Во текот на август лани во Струга пријавениот, во неговиот дом започнал да живее во вонбрачна заедница со 15-годишна малолетничка од Охрид, и покрај тоа што знаел дека била малолетна, соопшти полицијата.
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Ј.М.(23) од охридското село Велгошти поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и психотропни супстанции и прекурсори.Според МВР на 7-ми овој месец во селото Велгошти при извршен претрес во домот на пријавениот, од страна на полициски службеници биле пронајдени 4 килограми и 158 грама марихуана. Од страна на Судија на претходна постапка на пријавениот му била одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Ѓ.Д. (40) од Берово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, „фалсификување службена исправа“ и „спречување на докажување“.Како што соопшти МВР, на 13.10.2017 година во Берово, пријавениот, како референт за сеча, дотур и превоз во ЈП „Македонски шуми“, Подрачно шумско стопанство „Малешево“ – Берово, извршил жигосување на бесправно исечена дрвна маса, која на 10.10.2017 година раководителот на Подрачното шумско стопанство „Малешево“-Берово ја одзел од лице кое вршело транспорт без документ за транспорт.Тој во два наврати издал и испратница со невистинити податоци за транспорт на дрвна маса во количина од 23,8 кубни метри, наведуваат од МВР.
| | веќе видена | слични
4 копии

58-годишниот К.Ш. од струшкото село Ложани, сопственик на струшкиот хотел „Бисер“ е осомничен дека затаил данок од околу 4 милиони денари, информираше МВР. Од страна на Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе е кривична пријава за даночно затајување против осомничениот. Инспектори од Управата за јавни приходи при контрола на хотелот „Бисер“ во Калиште утврдиле даночни неправилности во текот на 2012, 2013 и 2016 година. Во ова дело е вклучена и фирмата ТДУТУ „Шуми-81“ Струга ДООЕЛ село Калишта. Според УЈП, К.Ш. како управител на „Шуми-81“, во чија сопственост е хотелот, не пријавувал дополнителни приходи остварени од угостителски услуги. На тој начин одбегнал плаќање на данок на додадена вредност, данок на добивка и персонален данок, оштетувајќи го државниот буџет за износ од 3.899.058 денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „даночно затајување“, полициската станица од Струга до надлежното Основно јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против 59-годишно лице од струшкото село Ложани и против правно лице Трговско друштво за угостителство, трговија и услуги. Како што информираат од СВР Охрид, пријавениот, како управител на правниот субјект, во текот на 2012, 2013 и 2016 година со намера да одбегне плаќање на данок, не пријавувал дополнителни приходи остварени од угостителски услуги, со што давал лажни податоци за неговите приходи и приходите на правното лице. На тој начин, пријавениот одбегнал плаќање на данок на додадена вредност, данок на добивка и персонален данок, со што го оштетил буџетот на Република Македонија за вкупно 3.899.058,00 денари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста”, СВР Охрид до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 50-годишен охриѓанец. - Пријавениот подолг период вршел притисок врз лице-извршител за подрачјето на Охрид,Струга и Дебар со седиште во Охрид, а во врска со донесени акти од нејзина страна. Тој постојано и се јавувал и и праќал пораки со недолична и заканителна содржина, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. На 15-ти минатиот месец, пријавениот преку овластениот доставувач, на извршителката и упатил сериозни закани со што кај оштетената и другите вработени предизвикал чувство на страв, несигурност и вознемиреност. извор: OhridNews
| | веќе видена | слични

Струшката полиција откри сопственик на фирма кој три години затајувал данок и го оштетил буџетот за близу 4 милиони денари. Тој заработил кривична пријава. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „даночно затајување“, полициската станица од Струга до надлежното Основно јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против К.Ш.(59) од струшкото село Ложани и против правно лице Трговско друштво за угостителство, трговија и услуги „Шуми-81“ Струга ДООЕЛ. -Пријавениот, како управител на правниот субјект, во текот на 2012, 2013 и 2016 година со намера да одбегне плаќање на данок, не пријавувал дополнителни приходи остварени од угостителски услуги, со што давал лажни податоци за неговите приходи и приходите на правното лице. На тој начин, пријавениот одбегнал плаќање на данок на додадена вредност, данок на добивка и персонален данок, со што го оштетил буџетот на Република Македонија за вкупно 3.899.058,00 денари, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид..
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 82 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Директорка и градоначалник издавале под кирија училишни простории??

Од:
До кого (е-маил):
Порака: