Од „Големата експлозија“ до човекот: 13,8 милијарди години во едно неверојатно видео


Џон Босвел направи десетминутно „тајмлапс“ видео во кое успеа да ги собере 13,8 милијарди години (според долгата скала, еквивалентни на 13,8 трилиони години од кратката скала) кои се поминати од почетокот на настанувањето на вселената со „Големата експлозија“ до настанувањето на човекот. Секоја секунда во видеото претставува 22 милиони години, а човекот се појавува дури во последната секунда од истото. Наратори во видеото се Морган Фримен, Брајан Кокс, Карл Саган и Дејвид Атенборо , а авторот во описот на снимката објаснува дека со ова сака да покаже колку во суштина е стара вселената и колку се ситни луѓето во сета таа приказна. За изработка на ова видео, Босвел користеше податоци и снимки од НАСА, Voyage of Time, Cosmic Voyage, Wonders of the Universe и многу други извори. 
| | веќе видена | слични

Режисерот и продуцентот Џон Босвел, познат и како "Melodyshep" создал тајмлапс видео во кое само за десет минути можеме да го видиме настанувањето на универзумот од Големата експлозија до денес. Видеото на Босвел претставува еден вид на мини документарец за формирање на универзумот. Секоја секунда во видеото претставува 22 милиони години, а додека поминува времето, Босвел ги објаснува основите на секој период од формирање на универзумот, од настанокот на првите ѕвезди, галаксии и црните дупки.  Дури од шестата минута може да се види како настанал Сончевиот систем, додека животот на Земјата се појавува во последните секунди од видеото. Босвел вели дека со ова видео сакал кај луѓето да се развие свеста за големината на работите и настаните кои се одигрувале милијарди години зад нас и колку луѓето се всушност мали во вселената. Американскиот режисер епознат и по создавањето на единствените музички ремикси и проекти кои ги правел за научниците како што се Нил Деграс Тајсон или Карл Саган. Творец е на серија ...
| | веќе видена | слични

Фото: Business Insider Сите знаеме дека Земјата е стара, но тешко е да се стави во перспектива колку е стара. На крајот на краиштата, што навистина значат 4.5 милијарди години? Како го можеме да го разбереме ова време со нашиот краткотраен човечки мозок? „Бизнис Инсајдер“ создаде интересна 3-минутна анимација, прикажувајќи ја временската рамка на Земјата, ако времето би било растојание од Лос Анџелес до Њујорк. Патувањето започнува во Лос Анџелес, кога Земјата за првпат била формирана пред 4.54 милијарди години. На половина пат, се формира најголемата карпа на светот, пред околу 3.95 милијарди години, а пред 3.8 милијарди години, се појавиле првите докази за живот, во форма на реплицирачки молекули. Пред 2.7 милијарди години, се појавиле цијанобактериите што произведувале кислород, а потоа 200 милиони години подоцна, во атмосферата на Земјата се зголемило значително количество на кислород. До Пенсилванија, на половина пат од целата земја, се развиле повеќеклеточните организми, пред 600 милиони години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога ќе ги погледнеме космичките настани, човештвото и нашата планета, во Вселената тие се речиси безначајни. Режисерот и продуцент Џон Босвел, креиравидео, во кое за само десет минути можеме да го видиме создавањето на цел универзум од почеток до ден денеска. Видеото на Џон е во вид на мини документарец околу формирање на универзумот. Секоја секунда во видеото претставува 22 милиони години, а додека времето минува, Босвел ги објаснува основите на секој период од формирањето на универзумот, од креирањето на првите ѕвезди, галаксии и црни дупки. Дури од шестата минута на видеото можеме да видиме како почнал да се креира нашиот Сончев систем, додека животот на Земјата се појавува само во последните секунди од видеото. Босвел вели дека преку ова десетминутно видео сакал да покаже колку големи работи и настани се одиграле милијарди години зад нас, односно колку се луѓето всушност мали во вселената. Американскиот режисер познат е и по креирање на единствени музички ремикси и проекти, кои ги работел за научници.
| | веќе видена | слични

Британскиот научник со светско реномен, Стивен Хокинг, во интервју за „Космос“ ги изнесе своите ставови и теории за тоа што имало пред The Big Bang, познатата теорија за „Големата експлозија“ од која, според повеќето научници, настанала Вселената. „Ништо немало пред таа голема, голема експлозија. Според Општата теорија на релативитетот на Ајнштајн, просторот и времето создаваат просторно-временски континуум, или диверзитет, кој не е рамномерен, туку е извиткан од материјата и енергијата во неа“, објаснува физичарот во разговорот со Нил Деграс Тајсон, популарен американски астрофизичар и водител на емисијата.  „Тоа е нешто слично на површината на Земјата, но со уште два параметра. Оваа теза ја опишува временско-просторната променливост преку својствата на сферата како облик – „затворена” површина без почеток и крај. Според оваа аналогија, реалното и замисленото време се една точка за којашто важат вообичаените закони на физиката“, додава Хокинг, повикувајќи се на Евклидовата теза за квантната гравитација, ...
| | веќе видена | слични

Британскиот научник Стивен Хокинг во интервју за ТВ шоуто „Космос“ говореше за своите теории за тоа што имало пред Големата Експлозија, од којашто според повеќето научници, настанала Вселената.– Ништо немало пред таа голема, голема експлозија. Според Општата теорија на релативитетот на Ајнштајн, просторот и времето создаваат просторно-временски континуум, или диверзитет, кој не е рамномерен, туку е извиткан од материјата и енергијата во неа, објаснува физичарот во разговорот со Нил Деграс Тајсон, популарен американски астрофизичар и водител на емисијата.Хокинг, во образложувањето на својата теорија за раѓањето на Вселената, натаму се повикува на Еуклидовата теза за квантната гравитација, којашто го класифицира времето како четврта димензија со свои посебнни својства и променливи.– Тоа е нешто слично на површината на Земјата, но со уште два параметра. Оваа теза ја опишува временско-просторната променливост преку својствата на сферата како облик – „затворена” површина без почеток и крај. Според оваа аналогија, ...
| | веќе видена | слични

Пред околу 13,7 милијарди години се создал нашиот универзум, но што се случувало пред Големата експлозија? Славниот физичар Стивен Хокинг говореше за тоа што точно му претходело на почетокот на универзумот. Неговиот одговор е - ништо. Сепак, иако одговорот може да се сумира во еден збор, тоа не значи дека не е комплициран. Хокинг ја искористи формата на Земјата како аналогија за заоблениот облик на континуумот простор-време. - Според Теоријата на релативноста на Ајнштајн, просторот и времето се соединуваат во континуум простор-време, кој не е рамен, туку заоблен од материјата и енергијата во него - вели Хокинг. За дополнително објаснување, Хокинг го искористи пристапот на Еквилид кон квантната гравитација. Кај овој пристап, обичното реално време е заменето со замислено време, кое се однесува како четврта димензија. - Кај пристапот на Еквилид историјата на универзумот во замислено време е четиридимензионална заоблена површина како површината на Земјата, но со уште две димензии - објаснува Хокинг. Значи вкупно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Заев и Пендаровски наместо правда промовираат монтирани процеси, политички реваншизам и нарачани пресуди. На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од „Големата експлозија“ до човекот: 13,8 милијарди години во едно неверојатно видео

Од:
До кого (е-маил):
Порака: