Во Охрид приведено лице од Косово под сомнение дека извршило тешка кражба

2 копии

Од министерството за ватрешни работи информираат дека вчера, во 11.20 часот во Полициската станица Охрид, поради основано сомнение дека е сторител на кривично дело „тешка кражба“ било приведено 49-годишно лице од Р.Косово. Истиот бил задржан за понатамошна постапка.
| | веќе видена | слични
4 копии

Тешка кражба била извршена од магацинот на Цементарница Усје во Скопје. Според полицијата, од страна на Цементарницата било пријавено дека во периодот од 1 јануари до 8 март годинава во фабриката била извршена тешка кражба на резервни делови кои се користеле во процесот на производство. Кражбата била извршена во магацинот кој се наоѓал во кругот на фабриката, при што се одземени 55 парчиња РОСТ плочи и 35 парчиња надворешен излезен сегмент за печка со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 850.000 денари. Се работи на расчистување на случајот, информираат од МВР. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Во периодот од 01.01.2018 до 08.03.2018 година во фабриката Цементарница Усје била извршена тешка кражба на резервни делови кои се користеле во процесот на производство, соопшти денеска МВР. Случајот во полиција бил пријавен вчера, а се уште не е познат сторителот, кој од магацинот кој се наоѓал во кругот на фабриката одзел 55 парчиња РОСТ плочи и 35 парчиња надворешен излезен сегмент за печка. Вредноста на украдените работи изнесува 850.000 денари. Полицијата работи на расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Вчера, 12 февруари, од Цементарница Усје АД, пријавено е дека во периодот од 1 јануари до 8 март во фабриката била извршена тешка кражба на резервни делови кои се користеле во процесот на производство.Тешката кражба, според МВР, била извршена од страна на непознат сторител, во магацинот кој се наоѓал во кругот на фабриката при што сторителот одзел 55 парчиња РОСТ плочи и 35 парчиња надворешен излезен сегмент за печка со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 850.000 денари.Полицијата работи на расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Косовец приведен за кражба во Охрид. На 12.03.2018 година во 11,20 часот во Полициската станица Охрид, поради основано сомнение дека е сторител на кривично дело “тешка кражба“ бил приведен С.К.(49) од Р.Косово. Истиот бил задржан за понатамошна постапка.
| | веќе видена | слични

Во периодот помеѓу 8-ми и 11-ти март, засега непознати сторители извршиле кражба во куќата на 82-годишниот Д.С. во долнореканското село Врбјане. Без да пребаруваат, од кошница која била заклучена во дрвен сандак, во згодна прилика, одзеле 450 евра во разни апоени, 20 франци, извесна сума денари и албански леки, како и повеќе парчиња разновиден златен накит, информираат денес од полицијта. Кражбата ја пријавил синот на сопственикот на куќата, додека во текот на денов ќе се врши увид и ќе се утврдува вкупната имотна корист со која противправно се стекнале сторителите на кражбата.
| | веќе видена | слични

За сега непознати сторители провалиле во куќа во гостиварското село Чегране од каде украле златен накит вреден околу 7.000 евра. Кражбата била пријавена вчера, а се случила во периодот помеѓу 8-ми и 10-ти овој месец, во куќата на чегранецот Б.А, времено вработен во Германија. Според информациите од СВР Тетово, крадците о ткако насилно го отвориле прозорецот во приземјето од источната страна на куќата, пребарувале, се искачиле на катот и од една од собите одзеле повеќе парчиња разновиден златен накит: ќустек, алки, прстени и друго. Со одземениот накит, незабележани од никого, на ист начин како што влегле, ја напуштиле куќата. По извршениот увид се работи на расветлување на пријавеното и на откривање на сторителите, известува полицијата.
| | веќе видена | слични

За околу два месеци група од три лица од Струмица и Куклуш од кои едниот е малолетник успеала да изврши 27 тешки кражби. Најчеста мета на групата биле куќи и деловни простории, а украле и две моторни возила. Тројцата крадци помош добивале од 29 годишен жител на селото Куклиш кој е осомничен за прикривање бидејќи откупувал различни предмети иако требало да знае дека истите потекнуваат од извршени кривични дела. Од струмичката полиција која веќе им поднесе кривични пријави на осомничените информираат дека тие во декември минатата година се договориле да направат криминална група за извршување на тешки кражби по куќи и деловни објекти. Малолетното лице при извршувањето на кривичните дела имал улога да внимава пред објектите, додека прво и второ пријавените имале задача насилно да ги отвараат влезните врати на објектите и да влегуваат во нив. Првопријавениот имал добро познавање на браварскиот занает, што го искористил за насилно отварање на вратите. ,, Кривичните дела ги вршеле во временскиот период од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кривична пријава против тројца арамии од кои еден малолетник, а кои „оперирале“ цели два месеца на подрачјето на Струмица, денеска поднесе струмичката полиција до Јавното обвинителство. Кривична заработи и едно лице кое ги откупувало украдените работи. Како што соопшти МВР кривична пријава е поднесена против лицата Ѓ.Д (22) од село Куклиш и Д.Т. (26) од Струмица, поради постоење на основано сомневање дека двајцата, заедно со кривично-пријавен седумнаесетгодишен малолетник, во периодот од еден ден пред нова година до 21 февруари 2018 година, извршиле 27 кривични дела „тешка кражба“ и „тешка кражба во обид“ од куќи и деловни простори, како и две кривични дела „одземање моторно возило“, на подрачјето на Струмица и во село Куклиш. Исто така, а во врска со оваа криминална група, кривично пријавено е лицето В.А. (29) од село Куклиш кое се сомничи дека сторило кривично дело – „прикривање“, на начин што од првопријавениот и малолетното лице откупувал различни предмети, иако знаел дека истите потекнуваат од извршени ...
| | веќе видена | слични

Малолетник заедно со уште две момчиња извршиле дваесеттина кражби во Струмичко, информираше МВР. Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицата Ѓ.Д (22) од село Куклиш и Д.Т (26) од Струмица, како и против седумнаесетгодишникот. Тројцата се товарат дека од 30.12.2017 година до 21.02.2018 година извршиле 27 кривични дела тешка кражба и тешка кражба во обид од куќи и деловни простори, како и две кривични дела одземање моторно возило, сите на подрачјето на Струмица и во село Куклиш. Од полицијата информираат дека кривична пријава за прикривање добил В.А. (29) од Куклиш, кој од Ѓ.Д. и малолетникот откупувал различни предмети, иако знаел дека истите се украдени. Од страна на СВР Струмица, по извршениот поголем број на кривични дела за кус период, беа превземени интензивни мерки за откривање на извршителите. на тешките кражби. Со наредба на Судија на претходна постапка извршени се претреси во домовите на осомничените каде се пронајдени бројни предмети ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Охрид приведено лице од Косово под сомнение дека извршило тешка кражба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: