Ново технолошко чудо на Кинезите – воз кој „ќе лета“ со 350 км/час


2 копии

Кога се во прашање технолошките иновации и достигнувања, Кинезите се посебен сој. За нив, едноставно, како да не постојат граници. Доказ за тоа е најновата технолошка иновација која ја промовираа. Новиот воз кој го дизајнираа и изработија Кинезите може да се движи со брзина од неверојатни 350 километри на час. Возот е со должина од 415 метри, има 16 вагони и место за повеќе од 1.100 патници. Дизајниран е и целосно произведен во Кина, која има најголема железничка мрежа во светот, приспособена за брзи возови. Мрежата се протега на 22.000 километри. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинезите во Пекинг тестираа нов модел на воз кој развива брзина од 350 км/ч. За неговото движење се користи магнетна левитација. Додека се движи, возот не ги допира шините, туку „лебди“ по нив. При таков начин на движење нема триење па не чуди брзината која ја развива. Возот е долг 415 метри и влече 16 вагони, што е двапати повеќе од последниот модел. Возот целосно е дизајниран и изграден во Кина, а тестираниот модел ќе може да превезува до 1 100 патници одеднаш. По извршените тестирања, овој воз ќе добие дозвола за услуги на патнички превоз. Веќе сега се знае дека оддалеченоста од 30 км ќе ја помине за пет до шест минути. Кина има најразвиена железничка мрежа бидејќи третина од пругите поддржуваат возови кои развиваат брзина над 350 км/ч. New longer Fuxing bullet train being tested A new, longer Fuxing high-speed train is being tested in Beijing. #HighSpeedRailway Posted by China Xinhua News on Saturday, March 10, 2018
| | веќе видена | слични

( Фото: Reuters ) Кинезите претставија уште едно свое технолошко достигнување. Воз којшто може да се движи и до 350 километри на час. Возот е со должина од 415 метри, има 16 вагони и место за повеќе од 1.100 патници. Дизајниран е и целосно произведен во Кина, која има најголема железничка мрежа во светот, приспособена за брзи возови. Мрежата се протега на 22.000 километри!
| | веќе видена | слични

Фото: Youtube Последно чудо во низата брзи возови е кинескиот Fuxing којшто може да достигне брзина и до 350 километри на час. Возот е долг 415 метри, има 16 вагони и капацитет за повеќе од 1.100 патници. Транспортното средство е дизајнирано и во целост произведено во Кина а зад него стои компанијата CRRC Tangshan Co. Ltd Инаку, Кина има најголема железничка мрежа во светот, во вкупна должина од 22.000 километри, пишува Newsx.tv
| | веќе видена | слични
2 копии

Кина е позната по нејзиниот импресивен железнички систем и неверојатно брзи возови. Тамошните истражувачи неодамна потврдија дека во тек е изработка на супербрз маглев воз. Штом ќе биде завршен, се очекува возот да се движи со брзина до илјада километри на час. Брзиот железнички систем во Кина е едно од најимпресивните достигнувања на цивилното инженерство во последните неколку децении. Патничките возови сообраќаат во 29 од вкупно 33 провинции во земјата. Возовите сообраќаат со брзина меѓу 250 и 350 километри на час. Според професорот Денг Ѕеганг и неговиот тим од Југозападниот универзитет во Ченгду, демонстративен прототип е подготвен за тестирање. Тој истакна дека возот користи две уникатни технологии – Маглев и транспорт во цевки. Денг додава дека маглев го прави триењето на тркалата и пругата виртуелно непостојно, додека транспортот во цевка го отстранува воздушното триење. И ако некому му звучи познато транспортот во цевка, особено на оние што го следат Илон Маск, тоа е така затоа што е слична ...
| | веќе видена | слични

Кинеска компанија развива концепт на супесоничен патнички авион кој ќе достигнува брзина неколку пати поголема од брзината на звукот. Според најавите ова технолошко чудо од истокот ќе лета од Пекинг до Њујорк за само два часа со брзина од 6000 километри на час. За споредба, сега овој лет трае 13 часа. Како што пренесуваат светските агенции, кинезите веќе тестирале помала верзија од летаото во контролирани услови при што авионот достигнал брзина од неверојатни 8600 километри на час. Најбрзиот суперсоничен патнички авион „Конкорд“ достигнуваше брзина од 2179 километри на час. Новиот авион веќе го нарекуваат "I Plane". Тој има два реда крила за полесно да ја совлада турболенцијата и во него се вградени многу технолошки иновации. Доколку успешно ги мине сите тестови, "I Plane" наскоро ќе започен со комерцијални летови кои ќе го променат светот.
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново технолошко чудо на Кинезите – воз кој „ќе лета“ со 350 км/час

Од:
До кого (е-маил):
Порака: