Неофицијално: дали на Европа и Балканот им се заканува нов поларен бран?!

Почитувани граѓани овој македонски информативен медиум од страна на Метеорологијата како и странските медиуми првично го објавуваме снецариото кое би можело да се случи од околу 20ти овој месец па натаму а тоа е нов поларен бран од североисточна Европа (Русија). Гледано според најновите анализи направени од нашите најпрецизни метеоролошки модели во светот во перидот од околу 20 март па натаму Европскиот Континент како и Балканот би можеле да бидат на удар на поларен бран од североисток и исток на Европа и истиот би услови многу ниски температури на воздухот (невообичаени за тој дел од годината) како и снежни врнежи. Сепак ова сценарио секако да не го сваќате здраво за готово поради тоа што ништо не е сигурно но сепак добро е да се спомене и да се погледне горната метеоролошка карта и спуштањето на овој поларен бран (ако се спушти). Сепак ние континуирано ќе ја следиме ситуацијата и навремено ќе ве информаираме. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го ...
| | веќе видена | слични

Циклонот Глорија започна да влијае на времето кај нас уште во текот на вчерашниот понеделнички ден па така дојде до драстична промена на временската состојба кај нас. Судирот на топол и на ладен воздух услови многу нестабилна атмосфера над државава па така на многу места се забележани поројни врнежи од дожд и грмежи. Во текот на вчерашната понеделничка вечер најизразена нестабилност имаше во Кумановскиот регион каде имаше појава на ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, засилен ветер, силни и чести електрични празнења и интензивни врнежи од град со големина на лешник кој буквално го побеле тлото како да врне снег. Ваквото големо невреме услови и проблеми како и поројни поплави низ градот. На следната фотографија можете да погледнете како беше во Кумановскиот регион: За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични

Во овие рани вечерни часови Скопскиот и Кумановскиот регион се зафатени од изразена нестабилност проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, засилување на ветерот и локална појава на град. Понатаму оваа нестабилност ќе ги зафаќа североисточните и источните предели на државата како и оние места кои се наоѓаат по течението на реката Вардар а нестабилност е можна и на запад и на југозапад. Сето ова е поради влијанието на моќниот циклон Глорија и поради судирот на значително посвежа воздушна маса со многу потоплата маса која се наоѓа над нашата држава. Граѓаните ги советуваме во случај на појава на електрични празнења да не претстојуваат надвор и под осамени дрвја додека овчарите ги советуваме своите стада да ги заштитат поточно да ги делат во помали групи. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични

На повеќе места ова попладне има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Понатаму поточно доцна попладнево и вечерва насекаде ќе има врнежи од дожд кој на повеќе места ќе бидат проследени со грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за локална појава на град. НАПОМЕНА: Во зоната на нестабилност има услови за ЗНАЧИТЕЛНО КОЛИЧЕСТВО на воден талог со што може да дојде до локални поројни поплави а поради поинтензивните врнежи но и поради топењето на снежната покривка на планините ќе продолжи зголемувањето на нивоата на езерата и на реките како и зголемување на водотеците. На граѓаните ги советуваме во случај на појава на електрични празнења да не претстојуваат надвор и под осамени дрвја додека на овчарите ги советуваме своите стада да ги заштитат поточно да ги делат во помали групи. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични

Започна влијанието на циклонот Глорија. Во овие попладневни часови на северозапад како и во централните предели од државава започна развој на нестабилна облачност која е проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Поради невообичаено топлото време за овој дел од годината атмосферата и натаму ќе биде нестабилна па покрај врнежите од дожд кој ќе се прошират насекаде низ државава локално ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилување на ветеро а можна е и ретка појава на град. Локално ќе наврне поголемо количество на воден талог и тоа од 15 до 20 л/м2 а можно е и повеќе. Граѓаните ги советуваме во случај на појава на електрични празнења да не претстојуваат надвор и под осамени дрвја додека овчарите ги советуваме своите стада да ги заштитат поточно да ги делат во помали групи. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Уште оваа ноќ ќе започне влијанието на циклонот Глорија над нашите краишта па така ќе има услови за сосема локализиран и краткотраен дожд а можни се и ретки грмежи. Уште оваа ноќ ќе започне влијанието на циклонот Глорија над нашите краишта па така ќе има услови за сосема локализиран и краткотраен дожд а можни се и ретки грмежи. Утре (понеделник) во текот на претпладнето ќе имаме повеќе сончеви периоди меѓутоа од пладневните часови најпрвин во западните предели а потоа и во останатите ќе има повремени врнежи од дожд кој сепак најинтензивни ќе бидат на запад и север каде локално ќе наврнат од 15 до 20 л/м2 воден талог. Локално ќе има развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за редок град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец додека маскималните дневни температури на воздухот и натаму ќе бидат далеку над просекот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени.
| | веќе видена | слични

Македонија ќе навлезе во жолта предупредувачка фаза поради циклонот „ГЛОРИЈА“ Денеска, поради влијанието на циклонот „Глорија“, територијата на нашата земја влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза.Од попладнево прво на запад а потоа и во останатите предели ќе има врнежи од дожд. Локално ќе има нестабилна облачност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а но и можнст за ретка појава на град.Ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец што ќе услови транспорт на прашина и песок од Сахара како и заматена атмосфера.Локално на запад, север и на исток од државава ќе наврне од 15 до 20 л.м2. количество на воден талог.
| | веќе видена | слични
2 копии

Почитувани како што најавивме денес (понеделник) особено од пладневните и попладневните часови територијата на нашата држава ќе биде зафатена од циклонот Глорија кој ќе услови врнежи од дожд, најпрвин на запад, а потоа и во останатите предели. Поради нестабилната атмосфера локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, а не се исклучува можноста и за ретка појава на град. Во ваква ситуација, на граѓаните им препорачуваме, во случај на појава на електрични празнења да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја, а овчарите своите стада да ги заштитат -односно да ги делат во помали групи. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Температурите на воздухот и натаму ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични
2 копии

На горната сателитска снимка можете да го погледнете моќниот циклон Глорија кој во регионот особено во делови од Црна Гора и Албанија ќе донесе интензивни врнежи. Поинтензивни врнежи овој циклон ќе донесе и кај нас и тоа особено на запад, север и на исток од државава и тоа утре (понеделник) од пладневните часови па натаму па така во овие делови локално ќе наврнат од 15 до 20 л/м2 воден талог. Атмосферата ќе биде нестабилна па така локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за ретка појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец додека макслималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени. За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични

Максимумот на топлиот бран кој е невообичаен за овој дел од годината и кој продира од јужните географски широчини поточно од северните предели на Африка ќе го достигне својот максимум утре (недела) како и на самиот почеток од новата недела кој ни е многу блиску. Освен топлина овој топлотен бран ќе услови транспорт на прашина и песок од Сахара (минимално количество) но сепак токму поради ова но и поради релативно високата влажност во воздухот времето ќе биде мачно, тешко и релативно спарно па така кај граѓаните повремено е можна и појава на главоболки како и болки во коските и на местата од старите рани, можна е повремена нервоза како и несоница. Максималните дневни температури во текот на следните денови ќе бидат невообичаено високи и ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени па така снегот ќе започне забрзано да се топи дури и на високите планини низ државава. Уште еднашка да напоменеме дека овие очекувани температури на воздухот се повисоки од нормалните дури и за десет степени. За нови, детални и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 82 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неофицијално: дали на Европа и Балканот им се заканува нов поларен бран?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: