Научниците откриваат: Длабоко под Земјината кора е пронајдено нешто што постои само на Јупитер и Сатурн

5 копии

На Земјата е пронајден " Мраз 7 " или " Ice VII ", односно вселенски мраз, кој досега бил регистриран само на сателитите околу Јупитер и Сатурн. Во дијамантите ископани длабоко под Земјината кора, научниците пронашле нов облик на вода, односно вид на мраз досега незабележан на Земјата. Новиот вид на мраз е наречен " Мраз 7 ". Тој е 1,5 пати погуст од обичниот мраз и има поразлична атмосферска структура. Постојат повеќе различни видови на мраз кои се разликуваат според густината и распоредот на атоми. " Мраз 7 " е збиен и атомите на кислород внатре во него формираат структура во облик на коцки, за разлика од обичниот мраз, кој има хексагонална форма. Притисокот потребен за формирање на " Мраз 7 " може да се најде на Земјата, но планетата во главно е претопла за да се одржи структурата на овој мраз. Научниците потсетуваат дека " Мраз 7 " е пронајден на сателитот на Сатурн, Европа, и сателитите на Јупитер, Титан и Енцелад. Пронајдокот е објавен во научното списание "Science". Geoscientist at @unevadareno ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Земјата е пронајден „мраз 7" (Ice VII), односно структура која досега е регистрирана само на месечините на Јупитер и Сатурн, пишува списанието „Саенс“. Во дијамантите, ископани длабоко под земјината кора, научниците пронајдоа нов облик на вода, односно вид мраз досега незабележан на Земјата. Тој е 1,5 пати погуст од обичниот мраз и има поинаква атомска структура. Постојат повеќе различни видови мраз кои се разликуваат по густината и распоредот на атомите. „Мразот 7" е збиен и атомите кислород внатре се групираат во форма на коцки, за разлика од обичниот мраз, којшто има шестаголна структура. Притисокот потребен за формирање на „мразот 7" може да се најде на Земјата, но планетава главно е „претопла“ за да се одржи неговата структура. Научниците истакнуваат дека „мразот 7" е забележан на сателитот Европа, на Сатурн и на јупитеровите Титан и Енцелад.
| | веќе видена | слични

На Земјата, беше откриен “мраз седум”, односно вселенскиот мраз што е регистриран досега само на планетите околу Јупитер и Сатурн. Во ископите длабоко под Земјината кора, научниците пронашле нова форма на вода, односно вид на мраз кој досега не бил виден на Земјата. Нов тип на мраз наречен “мраз седум” – кој е 1,5 пати поцврст од обичниот и има различна атомска структура. Постојат неколку различни видови на мраз кои се разликуваат во густината и атомското распоредување. “Мраз седум” е компактен и атомите на кислород формираат коцкаста структура, за разлика од обичниот мраз кој има хексагонална форма. Научниците потсетуваат дека “мраз седум” бил пронајден на месечината на Сатурн и месечините на Јупитер – Титан и Енцелад.
| | веќе видена | слични

Уникатен дијамант полн со т.н. „супер-мраз“ беше откриен од група американски истражувачи од Универзитетот во Невада. Внатре во скапоцениот камен постои супер-густа форма на мраз, која исто така е позната како мраз-VII. Според експертите, таквата супер-форма на мраз, по правило, има вонземско потекло, а неговите молекули се во форма на кубик, што ги разликува од обичните мраз молекули. Иако на Земјата ваквите структури обично се создаваат вештачки во лабораторијата, овој пат научниците открија натприроден мраз во примероци од дијаманти извлечени од мантијата на Земјата. По скенирањето на каменот со Х-зраци, истражувачите дојдоа до заклучок дека пред нив има вистински мраз-VII. Ова е првиот примерок од таков мраз пронајден на планетата во сосема природни услови.
| | веќе видена | слични

Новооткриеното присуство на „мраз седум“ (Ice VII) на Земјата ги изненади научниците. Се работи за вселенски мраз кој досега е најден само на месечините на планетите Јупитер и Сатурн.Откритието изненадува бидејќи Ice VII бара посебни услови за формирање. Мразот, односно новиот облик на вода кој досега не е откриен на Земјата, е пронајден при ископување на дијаманти длабоко под земјината кора.Oвој вид мраз e специфичен бидејќи е 1.5 пати погуст од обичниот мраз, и има поинаква атомска структура. Ice VII е збиен и атомите на кислородот во него формираат коцкаста структура, за разлика од обичниот мраз, кој има хексагонална форма.Притисокот потребен за формирање на Ice VII може да се најде на Земјата, но планетата главно е претопла за да би се одржала ваква структура на мраз.Како што потсетуваат научниците, „мразот седум“ е пронајден на Сатурновата месечина Европа, како и на Јупитеровите месечини Титан и Енчелад.
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Научниците откриваат: Длабоко под Земјината кора е пронајдено нешто што постои само на Јупитер и Сатурн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: