Во МЕПСО незаконски си поделиле двојно К15 и повисоки испратнини за пензија

6 копии

Вработени во АД МЕПСО си поделиле регрес за годишен одмор за 2016 година, кој го надминува законскиот лимит, покажа анализата на државниот ревизор, кој изразува неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи. Од проверката на извештајот што ја направи „Макфакс“ произлегува дека Надзорниот одбор донел одлука за исплата на популарното К15, но износот бил исплатен спротивно на Законот за платата. „Исплатен е регрес за годишен одмор од 22.256 денари врз основа на одлука на Надзорниот одбор“, пишува во образложението. Надоместокот за регрес за годишен одмор е утврден во висина од најмногу 60 отсто од просечната месечна нето-плата за работник во државата за последните 3 месеци. Според ревизорите, таа сума би требало да изнесува 13.088 денари. „Вака утврденото право за регрес на годишен одмор предизвикува да бидат исплатени 5 милиони и 143 илјади денари над законското утврдено право“, напишале ревизорите во извештајот. Тие притоа утврдиле дека биле исплатени средства за испратнина за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Уставниот суд им скрати по околу 7.000 денари на вицепремиерите во Владата на Заев. Шеќеринска, Анѓушев, Спасовски, Османи и Лика со одлука на овој суд ќе ќе примаат помала плата, односно иста како и сите други останати министри. Уставниот суд на претставка на Левица одлучи дека тие немаат право да добиваат коефициент од 4 по просечната плата туку 3,7 како и сите други министри. За да ја направиме математиката ќе ја земеме последната просечна плата објавена од Државниот завод за статистика, која се однесува на декември минатата година, иако според Законот за плати на функционерите како основица со која се множи коефициентот се зема просечната годишна плата за 2017 година. Според Државниот завод за статистика во декември просечната плата изнесувала 23.850 денари. Кога оваа сума ќе ја помножиме со 4 ќе се добие дека Вицепремиерите добивале по 95.400 денари месечна плата или нешто повеќе од 1.550 евра месечно. Со намалувањето, нивната плата ќе изнесува 88.245 денари или нешто над 1430 евра месечно. Разликата ...
| | веќе видена | слични

„Според Уставниот суд не постои функцијата потпретседател на Влада, бидејќи Уставот не ја предвидува“. Владата може да има само претседател и министри сите други функции се неуставни и по аналогија на Уставниот суд не само што не можат да примаат плата (како потпретседатели) туку не можат ниту да се претставуваат како потпретседатели и заменици на претседателот, вели универзитетоскиот професор Светомир Шкариќ во изјава за НОВА откако Уставниот суд донесе одлука дека се унеуставни платите на петте потпретседатели на владата. Професорот вели дека уште од 1990-те во своите учебници пишувал дека според Уставот, Владата ја сочинуваат претседател и министри и дека сите други функции – потпретседател или заменик-претседател се неуставни. Според него би било коректно Владата да се ослободи од овие функции, пренесува НОВА . Уставниот суд на Република Македонија констатирал дека функцијата потпретседател на Влада не постои во правниот поредок на Република Македонија и поради тоа е донесена одлука да се укине ...
| | веќе видена | слични

На овој начин од Буџетот на РМ ќе се заштедат околу 10.000 евра годишно, пари што може да се наменат за други потреби на граѓаните, велат за Канал 5 од партијата. Од осамостојувањето на државата - 27 години т.н. потпретседатели на Владата не побарале промена на одредбите на соодветниот закон. Дополнителни 2 милиони евра секоја година се одлеваат од државната каса само за патни трошоци на пратениците, за апанажа на членовите на дик и за награди и други трошоци на антикорупционерите. Левица е против политиките на осиромашување на обичниот народ што ги спроведуваат политичките елити на власт и против нивното расфрлање со народните пари. Во постапка пред Уставен  е уште една иницијатива поднесена од Левица, со која се оспорува уставноста на т.н. нормиран учинок во Законот за минимална плата, за кој како што велат за Канал 5 , властодршците сакаат да им овозможат на газдите уште еден начин за заобиколување на исплатата на минималната плата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Функцијата потпретседател на Влада не постои во правниот поредок на Република Македонија, велат од Уставниот суд образложувајќи ја одлуката да се укине коефициентот со кој се пресметува платата на петте вицепремиери, Кочо Анѓушев, Радмила Шеќеринска, Оливер Спасовски, Бујар Османи и Хазби Лика. Со оваа одлука висината на нивната плата ќе се пресметува по коефицинт 3.70 од просечната плата, како што е случајот со останатите министри, наместо со коефициент 4.00 како што беше до сега. „Со членот 14 од Законот за плата и други надоместоци, се определува коефициентот за плата на потпреседател на Владата што е јавна функција која не постои во правниот поредок на Република Македонија, поради што Судот оцени дека ваквата законска регулатива е нејасна и неприменлива и не е во согласност со владеењето на правото, како темелна вредност на уставниот поредок на Република Македонија“, стои во одлуката на Уставниот суд. Иницијативата по која одлучуваше Уставен суд е на партијата Левица. Од таму велат дека со ова ќе се ...
| | веќе видена | слични

Универзитетскиот професор по Уставно право, Светомир Шкариќ, во изјава за НОВА вели дека Уставниот суд донел правилна одлука со укинувањето на членот 14 од Законот за плата и други надоместоци на пратениците во делот „потпретседател на Влада“ бидејќи таква функција според Уставот не постои во правниот поредок на земјава. Шкариќ додава дека тој уште од 1990-те во своите учебници пишувал дека според Уставот, Владата ја сочинуваат претседател и министри и дека сите други функции – потпретседател или заменик-претседател се неуставни. „Според Уставниот суд не постои функцијата потпретседател на Влада, бидејќи Уставот не ја предвидува. Владата може да има само претседател и министри сите други функции се неуставни и по аналогија на Уставниот суд не само што не можат да примаат плата (како потпретседатели) туку не можат ниту да се претставуваат како потпретседатели и заменици на претседателот“, вели професорот. Според него би било коректно Владата да се ослободи од овие функции. „Станува збор за јавна функција и ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Уставниот суд на Република Македонија укина дел од членот 14 од законот за плата и другите надоместоци на пратениците и утврди дека функцијата потпретседател на влада не постои во правниот промет на Република Македонија и со тоа не може да се пресметува посебен коефициент на плата за таа функција. Во одлуката на судот се наведува дека од одредбите на Уставот и законот за владата произлегува дека владата ја сочинуваат претседателот на владата и министрите и дека не постои функција потпретседател на влада. Оттука, како што стои во одлуката на уставниот суд, произлегува дека со законот за плата и другите надоместоци на пратениците во Собранието на Република Македонија и другите избрани и именувани лица во републиката им се утврдува коефициент за утврдување плата за функција што не постои во Република Македонија. Инаку, ваквата одлука следува по иницијативата на политичката партија Левица, а ова значи дека на актуелните вицепремиери Кочо Анѓушев, Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Бујар Османи и Хазби Лика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Потпретседателите на Владата, Кочо Анѓушев, Оливер Спасовски, Радмила Шекеринска, Бујар Османи и Хазби Лика, ќе имаат пониски плати од наредниот месец, одлучи Уставниот суд.Одлуката е донесена по поднесената иницијатива од партијата Левица пред Уставниот суд. Платата на вицепремиерите во иднина ќе се пресметува по коефициент 3,70 од просечната плата, како што е случајот со останатите министри, наместо со коефициент 4,00 како што беше досега. Ова се должи на укинување на дел од членот 14 од Законот за плата и за другите надоместоци на пратениците.Се претпоставува дека месечните примања на вицепремиерите ќе бидат намалени за околу седум илјади денари.
| | веќе видена | слични

Уставниот суд донесе одлука за укинување на членот 14 во делот „потпретседатели на Влада“ од Законот за плата и надоместоци, со што се определува коефициент за плата на потпретседател на Владата што е јавна функција која не постои во правниот поредок на Република Македонија. Платата на петте потпретседатели Кочо Анѓушев, Радмила Шеќеринска, Оливер Спасовски, Бујар Османи и Хазби Лика ќе биде намалена.
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на Република Македонија констатирал дека функцијата потпретседател на Влада не постои во правниот поредок на Република Македонија и поради тоа е донесена одлука да се укине коефициентот со кој се пресметува платата на петте вицепремиери, Кочо Анѓушев, Радмила Шеќеринска, Оливер Спасовски, Бујар Османи и Хазби Лика, дознава „Фокус“. Вицепремиерите сега земаат по приближно 150 евра помала плата од премиерот Зоран Заев. Платата на Османи, Лика, Шекеринска, Анѓушев и Спасовски изнесува 1.156 евра. Во иднина, нивната плата ќе се пресметува по помал коефицинт отколку досега. Целиот текст на „Фокус“ тука .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 240 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 159 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Водачот на терористичката организација Исламска држава ги повика екстремистите и сволите следбеници да се „одмаздат“ по пукањето во џамиите на Нов Зеланд. Еден ...
сите 131 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 163 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во МЕПСО незаконски си поделиле двојно К15 и повисоки испратнини за пензија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: