Мицкоски: Повикувам на разум за да се избегне уште едно девијантно однесување во парламентот


Како што најавив денес преку мојот Фејсбук обраќање денеска започнуваат теренските посети, мојата активност низ Република Македонија, посета на градовите и селата. Како што најавив денес преку мојот Фејсбук обраќање денеска започнуваат теренските посети, мојата активност низ Република Македонија, посета на градовите и селата. Посетите на општинските комитети каде што очекуваме да собереме голем број на идеи кои што понатаму ќе бидат навигација во новата програма која што ВМРО-ДПМНЕ после завршувањето на овие теренски посети ќе ја промовира во Република Македонија и ќе понуди нови решенија кои што ќе значат нова, современа технолошки развиена Република Македонија. Решенија кои што ќе гарантираат подобра иднина за земјоделците, лекарите, адвокатите, студентите младите луѓе во целост. Така што сите оние целни групи кои што се разбира очекуваат резултати, очекуваат подобар живот во Република Македонија, но она што го добиваат денеска разочарувања и понижувања на дневна основа. Токму од Струмица ја започнувам ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, по Струмица теренската посета ја продолжи во Конче каде имаше состанок со жителите и со Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Конче. -Разговаравме за нивниот живот, условите и предизвиците со кои се соочуваат. Ми раскажаа за нивните маки, за проблемите во земјоделието и тешките услови за живот. Велат, бесперспективноста и игнорирањето од владата се работите кои го зголемуваат нивниот револт. Тоа мора да се промени. Конче мора да добие шанса за развој и да биде во фокусот на вниманието на властите како што мора да бидат и сите други делови од нашата држава, Македонија, пишува Мицкоски на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска од Струмица ги почна теренските посети и средбите со жителите на македонските градови и села, кои претходно го најави и на „Фејсбук“. Во Струмица, Мицкоски оствари средба со младите од градот, а одговараше и на новинарски прашања од кои едно се однесуваше на изборот на претседатели на општинските комитети на партијата. Притоа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека тоа е нормална постапка којашто се случува веднаш по изборниот процес и по промената на раководството во самата партија. „Во неделата заврши отворениот конкурс и се имаат пријавено неколку илјадници луѓе коишто конкурираат за претседатели на општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ во цела Република Македонија. Постапката на интервјуа ќе почне од 15 март и очекуваме некаде кон крајот на април, евентуално почеток на мај да ја имаме комплетирано целокупната структура и комплетирано раководството во општинските комитети. Потоа следува втората фаза, односно фазата кога ќе започнеме да ја промовираме ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе законот за јазици, но лидерот на партијата бара разгледување на нивните амандмани и отворање на амандманска расправа. Ова денеска од Струмица го соопшти претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање за ставот на опозициската партија за учеството на утрешната седница на Парламентот. Мицкоски рече дека во минатото ВМРО-ДПМНЕ апелираше за разум, почитување на законите, Деловникот на Собранието и Уставот на Република Македонија. Понудивме решение кое се темели на формирање на работни групи, кои ќе бидат составени од сите парламентарни политички партии, ќе биде вклучена експертската јавност, ќе бидат вклучени претставници од МАНУ и кабинетот на претседателот на државата. Темата е чувствителна. Во минатото видовме дека оваа тема предизвика голем број реакции и кај експертската јавност, но и во општата јавност во Република Македонија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани сограѓани, Во изминатите 10 месеци видовме како Македонија стагнира во сите области. Нема проекти, нема нови идеи, нема работа, ниту пак реформите кои самите ги ветуваа сега ги реализираат. Ништо не се работи, ниту создава. А не се работи затоа што имаме неспособност во секое поле. Неспособност да се зајакне економијата, неспособност да го унапредат земјоделието, да ги реформираат здравството и судството, да обезбедат поквалитетно образование, неспособност да ја придвижат Македонија кон Европската Унија. Таквото однесување претставува коцкање со иднината на сите граѓани, а Македонија не смее да си дозволи уште една загубена генерација. И додека Македонија тоне македонскиот граѓанин едвај врзува крај со крај. Тоа мораме да го промениме. Видео обраќање 13.03.2018 Македонија тоне, народот не гледа перспектива. Од денес почнувам со посети на терен, да го чујам гласот на народот, затоа што заслужува подобро! Posted by ...
| | веќе видена | слични

Опозицискиот лидер во една изјава 3 пати повика на разум и почитување на законите при утрешното носење на Законот за јазиците. Мицкоски денеска по информацијата дека утре ќе биде закажана седницата на која ќе се гласа законот за јазиците и порача на власта да се избегнат лоши сценарија и парламентарен терор, бидејќи како што рече, во спротивно сите кои што ќе бидат дел од кршењето на законите соодветно ќе одговараат.
| | веќе видена | слични

Законот за јазиците најверојатно утре ќе се најде на Собраниска седница, но не заедно со амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Власта прави сценарио во кое ниту еден од поднесените над 35.000 предлози за измени на законот нема да се најде пред пратениците. Координаторот на пратеничката група на СДСМ за Сител вели дека принципиелно сметаат дека сите пратенички амандмани треба да се разгледуваат, но во овој случај ќе мора да направат исклучок „Апсурдно е да се очекува да се разгледуваат повеќе од 35 илјади амандмани во трето читање на закон кој содржи вкупно 23 членови, чие поднесување има единствена цел да се блокира работата на Собранието и да се закочат реформските процеси. Ние минатата седмица му дадовме шанса на дијалогот и се уште веруваме дека со разговор може да се дојде до заеднички прифатливо решение што нема да значи блокирање на работата на Собранието.“ – вели Тунтев за Сител. Неговиот став е практично идентичен со дел од ставовите на албанската експертска јавност. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема промена на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ги започна теренските посети низ Македонија. Како што истакна неговите активности ќе се одвиваат насекаде низ Република Македонија, преку посети на градовите и селата. -Посетите на општинските комитети каде што очекуваме да собереме голем број на идеи кои што понатаму ќе бидат навигација во новата програма која што ВМРО-ДПМНЕ после завршувањето на овие теренски посети ќе ја промовира во Република Македонија и ќе понуди нови решенија кои што ќе значат нова, современа технолошки развиена Република Македонија. Решенија кои што ќе гарантираат подобра иднина за земјоделците, лекарите, адвокатите, студентите младите луѓе во целост, истакна Мицкоски по денешната посета на Струмица. Тој истакна дека сите оние целни групи кои што се разбира очекуваат резултати, очекуваат подобар живот во Република Македонија, но она што го добиваат денеска разочарувања и понижувања на дневна основа. -Токму од Струмица ја започнувам оваа теренска посета и имав дружење со младите од ...
| | веќе видена | слични

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница. Собрансикиот спикер на денешната координација не кажал детали како ќе го изигра моментот со над 35 000 амандмни, сепак неофицијално тој ќе се повика токму на ставот кој што и претходно го имаше кажано дека амандманите се незаконски, бидејќи произлегуваат од забелешките на Претседателот кои најголем дел се за неусогласеност на законот со уставот. Џафери вели собранието не може да толкува Устав и токму затоа за амандманите нема основа да бидат прифатени. Дека законот ќе помине без амандманиза тв 24 најавијапартиски извори, уште во саботата, а вчера индиректно потврди и премиерот Заев. Денеска од партијата на Заев се амнестираат од амандманите. „Одлуката за амандманите е право на Претседателот на Собранието. Дебатата за законот предолго трае, и законот е предолго во процедура, а и два пати е гласан и треба што поскоро да се донесе.“ Од ДУИ само кусо ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Повикувам на разум за да се избегне уште едно девијантно однесување во парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: