Збогум АБА – Македонија до догледно време без излез на Јадранот

Денес од состанокот на АБА лигата во Белград стигна лоша информација за македонските љубители на кошарката. Иако се најавуваше, нема да има проширување на првата АБА лига, па така МЗТ Скопје откако испадна сезонава, догодина нема да игра, а ниту друг македонски клуб. Единствена шанса, екипи од Македонија да играат на Јадранот ќе имаат доколку се пријават во втората АБА лига каде што нашата држава ја следуваат две места.
| | веќе видена | слични
2 копии

" alt=На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.Од новата сезона (2018/19), влегувањето во првата АБА-лига ќе биде можмно само преку втората лига, а ќе испаѓа само еден клуб (последнопласираниот).Учесници на првата лига на АБА ќе бидат Будуќност, Цедевита, Цибона, Црвена звезда, ФМП, Игокеа, Мега, Партизан, Морнар, Олимпија, Задар и шампионот од втората АБА-лига, која има фајнал-фор турнир во Чачак.Ова значи дека МЗТ Скопје следната сезона сигурно ќе настапува во втората лига, каде што оваа сезона не се прослави АВ Охрид. Останува да се види дали во втората лига ќе има место за уште еден македонски клуб.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија. На официјална веб-страница на АБА беше објавено дека лигата и во наредната сезона ќе има 12 тимови, а исто толку ќе се натпреваруваат во АБА2. Во следната сезона ќе се натпреваруваат: Црвена Звезда, Партизан, Мега Бемакс, ФМП од Србија, Цедевита, Цибона, Задар од Хрватска, Будуќност и Морнар од Црна Гора, Олимпија од Словенија, Игокеа од БиХ, и шампионот од Втората лига. МЗТ Скопје како последен на табелата испаѓа од елитното друштво и се сели во АБА 2. Клубот од Аеродром, сезонава оствари само три победи, но се надеваше на зголемување на бројката на учесници во АБА од 12 на 14, што ќе значеше и избегнување на најлошото. Меѓутоа оваа одлука е лоша вест и за Работнички, бидејќи без очекуваното проширување и тие ќе мора да почекаат за влез. Сите земји од регионот ќе имаат можност да пријават по ...
| | веќе видена | слични

АБА-лига на својата официјална страница потврди дека МЗТ Скопје дефинитивно го губи своето место во ова натпреварување по шест години настап, бидејќи оваа сезона заврши на последната позиција на табелата. На Собранието кое пред малку заврши беше потврден новиот систем за натпреварување, според кој нема да се зема во предвид коефициентот на бодување според кој екипите од СФРЈ беа рaнгирани. Во иднина нема да се дозволи директен влез или начинот на кој се промовираше МЗТ Скопје. На местото на македонскиот шампион ќе влезе првопласираната екипа од АБА 2 лигата, а додека шанса за настап во најсилното јадранско натпреварување ќе има и второпласираниот тим, кој ќе игра бараж меч со претпоследно пласираната екипа од АБА-лига, во случајов тоа е Цибона. Најавите дека Работнички ќе го гледаме во ова натпреварување следната сезона паѓаат во вода, тимот од „Градски парк“ засега може да сонува дека ќе се најде меѓу најдобрите екипи. Единствен начин за да влезе во АБА-лигата е прво да се натпреварува во Втората лига. ...
| | веќе видена | слични

Раководството на регионалната кошаркарска АБА лига денеска одлучи да го промени форматот за новата сезона, а ваквото решение не оди во прилог на македонските клубови и најмногу на МЗТ Скопје. АБА одлучи во својата најквалитетна дивизија да вклучи само 12 екипи, а исто толку ќе се натпреваруваат во Б дивизијата или Втората лига, при што пласманот ќе се одредува според резултатите, а не според национален клуч. Тоа значи дека МЗТ Скопје во моментов има право за настап само во Втората лига и преку неа може да се бори за враќање во поквалитетното натпреварување. Учесници во А дивизијата на АБА лигата ќе бидат: Будуќност, Цедевита, Цибона, Црвена Звезда, Партизан, ФМП, Игокеа, Морнар, Мега, Олимпија, Задар и идниот шампион на Б дивизијата кој ќе биде одреден на фајнл-фор турнирот во Чачак. Во првата АБА лига може да има најмногу пет екипи од иста земја, а во втората секоја земја ќе има право на два претставника, при што последната екипа од Б дивизијата дефинитивно ќе испадне од натпреварувањето без разлика на ...
| | веќе видена | слични

Постоечкиот систем на АБА-лига заминува во историја, натпреварувањето станува затворено. МЗТ Скопје може да игра само во Втората лига, во која настапува АВ Охрид, а додека Работнички може да заборави на идејата дека следната сезона може да стане вториот македонски тим кој настапувал во најсилното натпреварување на Јадранот. Во иднина нема да се земаат во предвид коефициентот на бодување според кој екипите од СФРЈ беа ренгирани. Ова значи дека за МЗТ Скопје нема да има место. Актуелниот македонски шампион ќе се сели во АБА 2, а неговото место ќе му припадне на победникот од фајнл-форот од пониското натпреварување. Информацијата која доаѓа од српските медиуми, а не од официјалниот сајт на АБА е лоша и за Работнички, кој пак ќе почека за да влезе во оваа лига. Доколку најавите се оставарат во оваа лига следната сезона ќе се натпреваруваат: Црвена Звезда, Партизан, Мега Бемакс, ФМП од Србија, Цедевита, Цибона, Задар од Хрватска, Будуќност и Морнар од Црна Гора, Олимпија од Словенија, Игоекеа, и шампионот од ...
| | веќе видена | слични

АБА лигата објави на својата официјална веб-страница дека Џанан Муса од Цедевита е избран за најдобар млад играч оваа сезона. Муса е убедливо прв во гласањето на тренерите, навивачите и посебната комисија на АБА лигата. Босанскиот кошаркар освои 64 отсто од гласовите и е далеку пред конкурентите Гога Битадзе од Мега Бемакс со 16 отсто и Алкес Раданов од ФМП со 6 отсто. Муса постигна 13,6 поени, 3,4 скока, 1,6 асистенции и 1,2 украдени топки просечно по натпревар оваа сезона во АБА лигата.
| | веќе видена | слични

Македонската кошарка нема да има свој клуб претставник во АБА-лигата следната сезона. Ова беше одлучено на денешниот состанок на Собранието на клубови во Белград, Србија. Два македонски клуба можат да се пријават за учество во АБА 2 и преку добри настапи во втората лига потоа да се изборат за место помеѓу најдобрите каде ќе се натпреваруваат Црвена Звезда, Партизан, Цедевита, Будуќност и другите. МЗТ Скопје засега е единствениот македонски тим што играл во АБА-лигата. Дел од регионалното друштво беше пет сезони. Оваа натпреварувачка година заврши на последното место на табелата со само три победи и испадна од лигата. Од таборот на нашиот шампион се надеваа на евентуално зголемување на лигата од 12 на 14 екипи за да останат во АБА-лигата, но клубовите решија дека со зголемувањето на учесници ќе се намали квалитетот и сезоната ќе биде подолга.
| | веќе видена | слични

Откако оваа сезона заврши на последното место, МЗТ Скопје во следната сезона ќе може да игра само во втората АБА лига каде ќе има место за уште еден македонски тим.Македонија следната сезона ќе нема претставник во најсилната регионална кошаркарска лига. МЗТ Скопје го чекаше исходот од собранието на клубовите во АБА лигата, но тоа не донесе поволен резултат за нашите тимови.МЗТ Скопје ќе може да настапува само во втората АБА лига и од таму да се бори за враќање меѓу најдобрите. Македонија ќе може да има уште еден тим во втората лига.Македонскиот шампион се надеваше на проширување на лигата од 12 на 14 екипи, но одлучено е да нема промени за следната сезона со што се срушија сите надежи на МЗТ Скопје за опстанок.Планот е првата АБА лига да биде натпреварувањето каде ќе играат најквалитетните екипи од регионот и ниту една држава нема да има загарантиран учесник. А во втората лига секоја земја ќе има по два претставника, победникот на лигата ќе биде промовиран во елитата од каде ќе испадне последниот.Во следната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По победата на Будуќност над ФМП, во последниот натпревар од лигашкиот сегмент на регионалната кошаркарска АБА лига, познати се термините за „плеј-офот“. Во полуфиналето ќе се сретнат Црвена ѕвезда - Морнар и Будуќност - Цедевита, а првите натпревари ќе се одржат в недела на 18 март, во Белград и Подгорица. Натпреварот помеѓу Звезда и Морнар ќе започне во 19 часот, а натпреварот во Подгорица почнува два часа подоцна. Реваншите се закажани за 25 март во Бар и Загреб, а во евентуалните мајсторки би се играле на 31 март на теренот на Црвена ѕвезда, односно Будуќност. Финалето на плеј-офот се игра во три победи, а првите две се 9 и 10 април. Следниот е на 12 април, а доколку има потреба за четврти или петти дуел датумите се 13 април и 15 април.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Збогум АБА – Македонија до догледно време без излез на Јадранот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: