„Та Неа“: Коѕијас во Скопје на 22-ри и 23-ти март


18 копии

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, ќе пристигне во Скопје на 22-ри март во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та Неа“. Како што пренесува МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот пишува дека посетата се смета за важна, бидејќи разговорите ќе бидат концентрирани на „грчките предлози и очигледно и соодветните скопски предлози“ за постигнување еден меѓународен договор што ќе биде основа за можен компромис за името. Спротивно на „Та Неа“ весникот „Катимерини“ со тврдење дека посетата на Коѕијас е незивесна, затоа што разговорите за името забавиле. Според „Катимерини“, Коѕијас ќе патува за САД и затоа патувањето за Скопје е одложено на неодредено време.
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе ја оствари долго најавуваната посета на Скопје на 22 и 23 март, објави грчка „Та неа“. Иако со мало задоцнување, весникот пишува дека посетата се смета за важна, бидејќи разговорите ќе бидат концентрирани на грчките предлози и очигледно соодветните скопски предлози за постигнување меѓународен договор што ќе биде основа за можен компромис за името. Фокусот ќе се стави и на прашањето за промени во Уставот и начинот на имплементација на договорот за да се одблокира датумот за отпочнување на пристапни преговори со ЕУ и поканата за членство во НАТО на Самитот во јули. Според информациите на Та Неа, на 22ри, Коѕијас ќе има заедничка вечера со Димитров, а на 23-ти официјална средба. Не е исклучено, шефот на грчката дипломатија да има средби и со други политичари. Исходот од разговорите во Скопје ќе биде важен во пресрет на следната планирана средба на Коѕијас и Димитров со специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, пишува Та неа. Катимерини, ...
| | веќе видена | слични

Процесот на преговарање за името да не се оптоварува со исклучиви позиции бидејки така се намалува шансата за надминување на спорот. Вака министерот Димитров го коменираше ставот на грчката страна дека е потребна промена на Уставот за да се реши името. И Хрватска се надева на решавање на спорот со името , но на начин со кој ке се почитува интегритетот и дигнитетот на двата народа , порача шефицата на хрватска дипломатија Бурик по разговорот со својот домакин министерот Димитров. Слично на Македонија , и Хрватска има неразрешен спор со својот сосед Словенија, кој постоеше и пред Загреб да ги започне претпристапните прегвори со Унијата. Хрватска министерка , запрашана за тоа дали може нешто да сподели од тоа искуството, рече дека билатерланите спорови треба да се решаваат на билатерален начин.
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје – велат од македонското МНР за ТВ24, но не прецизираат кога точно кога ќе пристигне грчкиот министер. Коѕијас во земјава се очекува да дојде со нацрт-стратегијата која ја подготви Грција за решавање на спорот со името. Тој претходно за тамошните медиуми ги повтори позициите на Атина за промена на уставот на земјава. Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров пак истакна оти покорисно е да се разговара за цели отколку да се акцентираат позициите на двете страни. „Многу покорисно ќе биде да зборуваме за цели, што е целта на разговорите за надминување на разликата околу името. Што е целта што сака Грција да ја постигне, а што Македонија. Така поголеми шанси ќе имаме вистински да ја надминеме разликата и да дојдеме до некој компромис што ќе биде прифатен од двете страни. Ако акцентираме позиции во јавност ги намалуваме шансите.“ - изјави Никола Димитров – Министер за надворешни работи на Македонија. Во меѓувреме, грчкиот весник „Та ...
| | веќе видена | слични

Дали Коѕијас со задоцнување ќе пристигне во Скопје ? Грчките медиуми со различни информации. Дали Коѕијас со задоцнување ќе пристигне во Скопје ? Грчките медиуми со различни информации. Додека Катимерини пишува дека посетата на Скопје не би можела воопшто да се случи пред крајот на март затоа што и покрај симболичните отстапки на македонската влада за Грција и понатаму е важно Македонија да направи уставни промени, Та Неа пишува дека шефот на грчката дипломатија на 22 март ќе слета на преименуваниот аеродром во Скопје. Во меѓувреме Коѕијас на 15 март заминува во официјална посета на САД. Останува прашањето дали Македонија е оставена на чекање поради пополнетата програма на грчкиот министер за надворешни работи или пак неговото доаѓање сепак зависи од тоа какви чекори ќе преземе македонската Влада во врска со јасно поставените грчки црвени позиции. Од друга страна Димитров денес на прашање на Алфа за коментар за позициите на Грција и изјавата дека ако се повторуваат позициите јавно тие стануваат црвени ...
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март,ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Според весникот, во фокусот на предлозите за кои што ќе се разговара ќе се најде и прашањето со Уставот и начинот на имплементација на договорот за да се дозволи доделување датум за отпочнување на пристапни преговори со ЕУ и покана за членство во НАТО на самитот во јули. Од македонското МНР за ТВ 24 ја потврдуваат посетата на грчкиот шеф на дипломатијата следната недела, но не прецизираат за точен датум.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас наредната недела ќе дојде во посета на Скопје, велат од МНР за Радио Слободна Европа. За точниот датум кога се очекува Коѕијас да пристигне во Македонија, од МНР наведуваат дека ќе ги информираат медиумите в петок. Коѕијас се очекува на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров да му ја предаде нацрт-стратегијата која ја подготви Грција за решавање на прашањето за спорот за името. Грчкиот весник „Та неа“ јави дека Коѕијас ќе биде во Скопје на 22 и 23 март. Извор:.slobodnaevropa.mk
| | веќе видена | слични
8 копии

Доколку се акцентираат исклучиви позиции во јавноста, се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додавајќи оти е покорисно да се зборува за цели отколку за позиции. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со позицијата на Грција дека е потребна промена на македонскиот Устав за да се постигне решение за името, Димитров посочи оти смета дека е многу покорисно да се зборува за цели, односно што Грција сака да постигне во овој процес, а исто така и кои се целите на Македонија. - Сметам оти на тој начин ќе имаме поголеми шанси за вистински да се надмине разликата и да дојдеме до компромис кој ќе биде прифатен од граѓаните на двете страни, рече Димитров на заедничката прес-конференција со неговата хрватска колешка Марија Пејчиновиќ Буриќ. Додаде дека во целиот процес е пожелно доколку Македонија и Грција меѓусебно се натпреваруваат кој ќе покаже поевропски приод во овој билатерален спор во ...
| | веќе видена | слични

Шансите за постигнување решение за името се намалуваат ако се поставуваат црвени линии, изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров. Македонскиот министер за надворешни работи алудираше на изјавите од неговиот грчки колега, Никос Коѕијас дека без промена на Уставот нема решавање на деценискиот спор. „Убаво ќе биде Македонија и Грција да се натпреваруваат кој ќе има поевропски приод во овој билатерален спор, во смисла на разбирање на другиот и во смисла на вградување на европските вредности и принципи во ставот и приодот спрема прашањето“, вели македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров. Димитров оствари средба со неговата колешка од Хрватска, Пејчиновиќ Буриќ. Таа посочи дека официјален Загреб ќе продолжи да биде главен сојузник за евроатланската интеграција на нашата земја. Таа вели дека освен реформите, потребно е и разрешување на отворените билатерални прашања како името. „Штом ќе се реши прашањето со името, кое сметам дека е единствена пречка во моментот за да се отворат преговорите и во ЕУ и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По силниот почеток, разговорите меѓу владините претставници на Грција и поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во врска со спорот за името значително забавија бидејќи Атина чека значајни отстапки од Скопје за клучните барања на Грција за промени во Уставот на ПЈРМ, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Понатаму во текстот пишува дека имало надежи дека грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, ќе го посети Скопје, но падот на динамиката на разговорите го одложило патувањето на неодредено време. „Оваа недела Коѕијас треба да зборува на универзитетот во Бостон и не би можел да патува во Скопје. Меѓутоа, разликите што продолжуваат да ги одделуваат официјалните претставници на Грција и на ПЈРМ може да значи дека патувањето нема да се случи до крајот на март. Патувањето на Коѕијас, кога ќе се случи, ќе биде првиот директен лет од Атина до Скопје по 12 години“, пишува „Катимерини“. Во меѓувреме дипломатите внимателно ќе ја следат денешната посета на Скопје од страна на американскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Та Неа“: Коѕијас во Скопје на 22-ри и 23-ти март

Од:
До кого (е-маил):
Порака: