Финска купи дел од акциите во Nokia за 844 милиони долари

Фото: Pixabay Финската влада купи 3,3% од акциите во Nokia во вредност од 844 милиони евра, со цел да го зацврсти своето влијание над компанијата, пишува Nytimes Nokia го предводеше глобалниот пазар на мобилни телефони пред една деценија и токму колапсот на тој бизнис беше главната причина за една деценија на економска стагнација, од којашто Финска се уште се опоравува. Компанијата има 6.300 вработени во Финска, додека на глобално ниво бројката изнесува 102.800. Фокусирана на индустријата со телекомуникациски мрежи каде што им конкурира на шведскиот Ericsson и кинескиот Huawei. Моментално три фински пензиски фондови во овој момент поседуваат помалку од 3% од Nokia.
| | веќе видена | слични

Финската Влада купи 3,3 отсто од акциите во „Нокиа“ за сума од 844 милиони евра, со цел да го зајакне своето влијание врз тој производител на опрема за телекомуникациски мрежи.– Веруваме дека тоа ќе биде добра инвестиција. „Нокиа“ е најголема финска компанија, а државната сопственост во неа досега беше многу скромна, ја објаснува одлуката извршниот директор на државната холдинг компанија „Солидиум“, Анти Макинен.Тој истакна дека за нив се „привлечни силните пазарни позиции на компанијата и широкото технолошко познавање“.– На претстојното акционерско собрание „Солидиум“ нема да бара место во одборот на „Нокиа“, но во иднина би можела да се разгледа и таа опција, нагласи Макинен.Според него, холдингот оваа година почнал да игра активна улога во одборите на компаниите, во кои има сопственички удел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Германската покраина Баварија ќе побара построги ограничувања за купување акции во германските компании од страна на Кинезите, пишува весникот „Аугсбургер Алгемајне“. Германската покраина Баварија ќе побара построги ограничувања за купување акции во германските компании од страна на Кинезите, пишува весникот „Аугсбургер Алгемајне“. Според тој предлог, германските власти во иднина ќе треба да го проверуваат странското преземање на само 10 отсто акции во германските компании, чиј праг досега изнесуваше 25 отсто. Весникот објавува дека мотив за поднесување на предлогот бил планот на кинескиот мрежен оператор „Стејт Грид Корпорејшн оф Чајна“ за купување на 20 отсто акции во германската компанија „50Херци“. На почетокот на овој месец кинескиот производител на автомобили „Џили“ станал сопственик на 10 отсто акции во германскиот „Дајмлер“, а претходно била разгледувана можноста за купување удел во БМВ. Баварија ќе го изнесе својот предлог-закон во Горниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот. г
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 240 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 159 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Водачот на терористичката организација Исламска држава ги повика екстремистите и сволите следбеници да се „одмаздат“ по пукањето во џамиите на Нов Зеланд. Еден ...
сите 131 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 163 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финска купи дел од акциите во Nokia за 844 милиони долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: