Расте притисокот врз словачкиот премиер за предвремени избори


Претседателот на Словачка, Андреј Киска предложи предвремени избори или големи промени во Владата, како излез од политичката криза предизвикана од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата девојка. Владата на премиерот Роберт Фицо е пред колапс откако неговиот коалициски партнер побара предвремени избори поради масовните протести во Братислава. По осумчасовни преговори, партијата „Мост- Хид“ инсистираше на договор со коалициските партнери за да се закаже вонредно гласање, или во спротивно најави напуштање на Владата. Премиерот Фицо, кој е на власт една деценија, се обидуваше да ја задржи стабилноста на својата Влада. Сепак поради политички притисок, оставки поднесоа неколку министри од кабинетот. Коалицијата на Фицо има 78 пратенички места во Парламентот со 150 членови. Покрај предвремените избори, опозицијата бара и гласање за недоверба на владата на Фицо. За да ја урнат им се потребни 76 гласа. За да се распишат предвремени избори, потребни се 90 гласови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце. Притворот е спроведен по барање на италијански суд, кој издал европска потерница за апсење на бизнисменот поради поврзано со дрога злосторство. Италија сака тој да биде екстрадиран. Вадала беше еден од седумтемина Италијанци, приведени како осомничени за убиството на Јан Куциак и Мартина Кушнирова. Новинарот и свршеницата беа пронајдени застрелани во нивниот дом на 25 февруари. Во последниот, недовршен материјал Куциак пишувал за врските меѓу Вадала, за кого се тврди дека е дел од италијанска криминална организација, и луѓе блиски до словачкиот премиер Роберт Фицо. Убиството на новинарот и неговата свршеница предизвика политичка криза што се закануваше на коалиционата влада на Фицо. Опозицијата побара гласање за недоверба на владата, а гласањето е закажано за ...
| | веќе видена | слични

Партиите од владејачката коалиција во Словачка денеска започнаа преговори откако една од нив побара предвремени избори. Партијата Мост-Хид вчера соопшти дека ќе побара договор со коалициските партнери за предвремени избори или ќе ја напушти владата, ако нема договор. Парламентот ќе одржи вонредна седница на 19 март за да ја разгледа иницијативата на опозицијата за оставка на премиерот Роберт Фицо и на владата.Иницијативата за оставка беше покрената од опозицијата, која го обвини Фицо за врски со мафијата. Кризата започна по убиството на новинарот Јан Куциак минатиот месец.
| | веќе видена | слични

Вадала е уапсен на основа на европскиот налог за апсење кој го издала Италија, односно судот во Венеција, во рамките на меѓународната рација против нарко мафијата во текот на која во Европа се уапсени 17 лица, соопшти денеска словачката генерално обвинителство. Антонино Вадала е еден од Италијанците за коj се верува дека на истокот на Словачка преку евродотација и бизниси во земјоделството и соларни електрани, перат пари за калабриската мафија Ндрангета. Токму за тоа во последниот недовршен текст пишувал убиениот словачки истражувачки новинар Јан Куцијак, како и за соработниците на Вадала во канцеларијата на словачкиот премиер Роберт Фицо, пред се за неговата секретарка, некогашна манекенка и љубовница на Вадала, Марија Трошкова. „Со европскиот налог за апсење, италијанскиот суд бара екстрадиција на Антонино Вадала за кривично гонење во Италија за кривично дело поврзано со наркотици извршено во организирана група со меѓународно делување“ – извести денеска портпаролот на генералното обвинителство на Словачка, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на премиерот Роберт Фицо е пред колапс откако неговиот помал коалициски партнер побара предвремени избори поради политичката криза предизвикана од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак. По осумчасовни преговори, партијата „Мост- Хид“ инсистира на договор со коалициските партнери за да се закаже вонредно гласање. Во спротивно, си заминува од владата. Премиерот Фицо, којшто владее една деценија, се обидуваше да ја задржи компактноста на својата трипартиска влада. Поради политички притисок, оставки поднесоа неколку министри од кабинетот. „Подготвени сме да заминеме од коалицијата ако другите две страни не се сложат со предлогот за предвремени избори. Ветуваме дека единствено предвремените избори ќе ја решат ситуацијава“, изјави Бела Бугар, лидер на „Мост- Хид“. Двојното убиство, на Куцијак и неговата девојка, ги предизвикаа и најмасовните протести по падот на комунизмот пред три децении. Телата беа пронајдени во нивниот стан. Последните текстови на кои работел се однесувале на италијанската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Словачкиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи Роберт Калинак денес ја поднесе својата оставка, по тензиите предизвикани од убиството на истражувачкиот новинар кој ги испитувал врските меѓу владата и мафијата, пренесе АФП.
| | веќе видена | слични

Масовните протести поради убиството на еден новинар кој ги истражувал таканречените Панамски документи ја доведоа словачката влада во криза. Тоа е уште една европска земја која по долгогодишна стабилност се соочи со таква закана. Продлабочената политичка криза би можела да ја урне владејачката коалиција во Словачка. Потенцијално тоа е уште една европска влада која би можело да биде сменета по многу години стабилност. Овие масовни протести се најголеми што ја погодија земјата од падот на Советскиот Сојуз при што се бара оставка на премиерот Роберт Фицо. Протестите се одржуваат по убиството на истражувачкиот новинар инволвиран во Панамските документи и во случаи на корупција во владата. Една од приказните на Јан Куцијак се фокусираше врз можните врски помеѓу италијанската мафија и кабинетот на премиерот. Сега е можно да дојде до соборување на Фицо, кој 10 години е на власт, најдолго досега. Во понеделникот министерот за внатрешни работи, близок соработник на Фицо, Роберт Калинак поднесе оставка во обид да ги ...
| | веќе видена | слични

Убиството на младиот словачки новинар Јан Куцијак и неговата девојка, и официјално се претвори во владина криза во Словачка. Утрово, озогласениот и контроверзен министер за внатрешни работи, Роберт Калинак си поднесе оставка, однесен од бранот масовни граѓански протести. „Една од работите што можам да ги направам со цел да го исполнам мојот мандат, е да направам се што е можно за стабилноста на Словачка. Затоа одлучив да поднесам оставка од позицијата Заменик премиер и Министер за внатрешни работи“. Само во петокот, 50 илјади луѓе излегоа во Братислава на протести против социјалдемократската влада на премирот Роберт Фицо, барајќи не само поединечни оставки, туку и составување на нова влада. „Нашите две барање како граѓанско општество е што сакаме нашата Влада да го истражи убиството на Јан Куцијак и Мартина Кушнирова со меѓународни експерти. Исто така сакаме нова Влада, нова Влада која би имала доверба и без врски со корупцијата и организираниот криминал“. Веднаш по убиството на Јан, сенката на сомнежот се ...
| | веќе видена | слични

По убиството на новинарот Јан Куцијак, сѐ погласни се барањата за оставка на словачката влада. Министерот за внатрешни работи Роберт Калинак поднесе оставка. Но, кризата во земјата продолжува и натаму. Словачка веќе две недели е соочена со една од најдлабоките кризи од создавањето на државата пред 25 години, предизвикана од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница Мартина Куснирова. Десетици илјади луѓе протестираа низ целата земја, барајќи оставка на национал-социјалдемократската влада на премиерот Роберт Фицо и „пристојна“ Словачка, како што гласи мотото на граѓанското движење. Денеска владата прави обид да се спаси преку најавата за повлекување на одамна спорниот министер за внатрешни работи, Роберт Калинак. Задача на министерот за внатрешни работи е вршење истрага за убиството и наоѓање на извршителите, истакна Калинак, но со оглед на јавното расположение, тој решил да поднесе оставка, во желба да придонесе за стабилизирање на ситуацијата во земјата. Коалицијата стравува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак, по антивладините протести организирани ширум земјата поради убиството на новинарот Јан Куциак и неговата вереница, денеска најави дека ќе поднесе оставка. - Постои само едно решение, а тоа е да се истражи убиството... Тоа е она што ни е најпотребно. Меѓутоа, во меѓувреме се заостри ситуацијата, посочи Калињак. Малцинскиот партнер во коалициската влада на премиерот Роберт Фицо, партијата на етничките Унгарци, Мост-Хид, претходно побара Калињак да поднесе оставка. Калињак им се заблагодари на учесниците на протестниот марш орджан во петокот, како и на полицијата, што се помина без инциденти. Десетици илјади луѓе во петокот протестираа во Братислава и другите словачки градови барајќи темелна истрага за убиството на новинарот Јан Куциак и неговата вереница и оставка од премиерот Роберт Фицо. Тоа беа најголеми протести во Словачка од Кадифената револуција во 1989 година, што доведе до пад на комунистичкиот режим. Организаторите на протестите побараа во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 83 | | | веќе видена

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн вети дека веќе никогаш нема да го изговори името на терористот кој во петокот уби 50 луѓе во две џамии во Крајстчрч. ...
сите 234 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте притисокот врз словачкиот премиер за предвремени избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: