Приведени 127 крадци во Цирих, има и македонски државјани меѓу нив


21 копии

Полицијата на швајцарскиот кантон Цирих приведе 127 крадци, меѓу нив има и македонски државјани. Во акцијата за борба против криминалот се приведени лица од Македонија, Србија, Косово, Грузија, Франција, Колумбија, Монголија, Полска, Романија и Сирија. Полицијата спроведе разни насочени контроли, а меѓу уапсените има и 24 осомничени провалници. Акцијата траела од октомври до крајот на февруари. Полицијата информира дека врз основа на контролите се уапсени 24 осомничени за кражби, 21 од нив му се предадени до надлежниот јавен обвинител. 55 лица беа уапсени за кршење на законот за странци или наркотици. Исто така, поднесени се 180 пријави и издадени се мноштво казни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стотина странци биле уапсени во полициска акција на швајцарската полиција, а меѓу уапсените има и македонски дрќавјани, јавуваат тамошните медиуми. Полицијата на кантонот Цирих ја спровела акцијата со цел сузбивање на криминалот,при што се уапсени 127 лица, меѓу кои Срби, Македонци, Косовци, Грузијци, Французи, Колумбијци, Монголци,Полјаци, Романци и Сиријци. Акцијата била спроведена од октомври лани до февруари годинава, односно полицијата во тој период значително ги зголемила патролите во кантонот како и контролите врз возилата. Меѓу уапсените 24 се осомничени за провални кражби, од кои 21 се предадени на постапка во обвинитлеството, 55 се уапсени за кршење на Законот за странци како и за наркотици, или за немоќноста да им се утврди идентитетот. Поднесени се 180 кривични пријави како и многу казни. Деталните бројки се уште не се познати, но според полицијата, дефинитивно е намален бројот на провали во кантонот.
| | веќе видена | слични

Полицијата спроведе повеќе контроли, а меѓу уапсените се 24 осомничени провалници. Акцијата траела од октомври до февруари годинава, а за време на тој период е зголемен бројот на патроли во кантонот, како и контрола на возила, се наведува во соопштението од швајцарската полиција. Врз основа на контролите уапсени се 24 лица осомничени за провала, од кои 21 се предадени на надлежното обвинителство. Вкупно 55 лица се уапсени поради кршење на законот за странци или наркотици. Исто така, поднесени се и 180 пријави и изречени се многу казни. 
| | веќе видена | слични
5 копии

Полицијата во косовскиот град Призрен привела двајца македонски и еден српски државјанин кои пазарувале со фалсификувани евра. – Уапсени се двајца македонски државјани, еден од албанска, а другиот од бошњачка националност и српски државјанин, од српска националност, под сомнение дека пазарувале во неколку дуќани во Призрен со банкноти од по 200 евра, за кои се верува дека се фалсификувани, пренесува електронското издание на весникот „Газета екпсрес“, повикувајќи се на полициски извори. Осомничените биле уапсени од полициска патрола во Штиме, додека се движеле со возило „БМВ Х5“. Како доказен материјал одземени се 7.467 евра, 120 македонски и 9.210 српски денари. Со одлука на обвинител, осомничените, по дадените изјави, ќе бидат задржани 48 часа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Двајца скопјани биле уапсени поради обид да пуштат оптек фалификувани денари, а во себе имале и лажни евра, информираше МВР. Станува збор за А.Л. (43) и Х.Б. (42), против кои Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривични пријави за фалсификување пари. – По преземени оперативни мерки и активности констатирано е дека приведените на крајот од минатата година, односно на 30.12. 2017, во супер маркет “Тинекс“ во промет пуштиле 20 фалсификувани банкноти во апоени од 500 денари- велат од МВР. При лишувањето од слобода и извршениот претрес, кај А.Л. се пронајдени шест банкноти во апоени од по 100 евра, шест банкноти во апоени од по 50 евра, три банкноти во апоени од по 500 денари, една банкнота од 1.000 денари, две банкноти во апоени од по 100 денари и една банкнота од 200 денари. При тоа е утврдено дека две банкноти од по 100 евра и две банкноти во апоени од по 500 денари се фалсификувани и подготвени за пуштање во промет од страна на А.Л., кај кого е пронајдена фалсификувана лична карта.
| | веќе видена | слични

Најголем дел од пронајдените фалисфикувани банкноти во Македонија, се апоени од 500 денари.. Според статистиката на Министерството за внатрешни работи оваа банкнота е најчесто фалсификувана во изминатите неколку години.. Бројот на откриени е околу илјада годишно, а нивната вкупна вредност во платниот промет изнесува половина милион денари.. Иако со поголема вредност, банкнотата од 1000 денари е помалку застапена на црниот пазар.. Минатата година во временскиот период од јануари до почетокот на ноември, Министерството за внатрешни работи запленило 102 вакви банкноти.. Ист број на фалсификувани апоени од 1.000 денари е откриен и во 2015-та година.. Освен денари, во земјава не е мал бројот и на странски фалсификувани валути.. Најраспространети се банкнотите во апоени од 50 евра.. Последниот ваков случај е регистриран вчера.. Полицијата упасила двајца скопјани кои ги сомничи за пуштање во промет фалсификувани пари.. Кај нив се пронајдени по шест фалсификувани банкноти од 50 и 100 евра, но и денари во апоени од ...
| | веќе видена | слични

Двајца скопјани кои предновогодишно ги полнеа кесите од маркети со фалсификувани пари се приведени, соопштија од МВР. Лани пуштиле во промет 20 фалсификат банкноти од по 500 денари, односно купувале за 10 000 денари. При претресот во нивните домови се пронајдени фалсификувани 900 евра и неколку илјади денари. -При лишувањето од слобода и извршениот претрес, кај А.Л. се пронајдени шест банкноти во апоени од по 100 евра, шест банкноти во апоени од по 50 евра, три банкноти во апоени од по 500 денари, една банкнота од 1000 денари, две банкноти во апоени од по 100 денари и една банкнота од 200 денари, и притоа е утврдено дека две банкноти од по 100 евра и две банкноти во апоени од по 500 денари Освен парите, кај еден од приведените е пронајдена и фалсификувана лична карта.
| | веќе видена | слични
13 копии

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје вчера ги лишила од слобода лицата А.Л. (43) и Х.Б. (42) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. Како што соопшти МВР, по преземени оперативни мерки и активности констатирано е дека приведените на крајот од минатата година, односно на 30 декември 2017 година во супермаркетот „Тинекс“ во промет пуштиле 20 фалсификувани банкноти во апоени од 500 денари. При лишувањето од слобода и извршениот претрес, кај А.Л. се пронајдени шест банкноти во апоени од по 100 евра, шест банкноти во апоени од по 50 евра, три банкноти во апоени од по 500 денари, една банкнота од 1.000 денари, две банкноти во апоени од по 100 денари и една банкнота од 200 денари. Притоа било утврдено дека две банкноти од по 100 евра и две банкноти во апоени од по 500 денари се фалсификувани и подготвени за пуштање во промет од страна на А.Л. При претресот кај А.Л. пронајдена е фалсификувана лична карта.
| | веќе видена | слични

Околу 21 часот во Скопје на улица „Кузман Јосифовски Питу“ кај железничка станица во аптека “Зегин“, маскирано лице со закана со пиштол извршило разбојништво над двајца вработени одземајчи го дневниот промет. Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот. Прегазена скопјанка итно транспортирана во болница Во 15 часот и 50 минути на улица „11-ти Октомври“ во Скопје, патничко моторно возило „Фолксваген Пасат“ со ресенски регистарски ознаки, управувано од 64-годишниот И.С. од Ресен, удрило во пешак. Се работи за 54-годишната С.П. од село Ајватовци, скопско. Од ударот С.П. се здобила со тешки телесни поведи и со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ каде и била укажана лекарска помош. Извршен е увид на местото на настанот. Двајца скопјани пазареле со лажни петстоденарки Полицијата уапсила двајца скопјани кои пазареле со фалификувани денари, но имале и лажни евра, информираше МВР. Станува збор за А.Л. (43) и Х.Б. (42), против кои Единицата за економски и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Двајца скопјани се приведени поради фалсификување банкноти и пуштање во промет. Полицијата открила дека во маркет платиле со 20 фалсификувани банкноти во апоени од 500 денари. Кај нив се пронајдени и неколку стотини фалсификувани евра и денари. Пронајдена била и фалсификувана лична карта.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приведени 127 крадци во Цирих, има и македонски државјани меѓу нив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: