Разрешен и соработник на Тилерсон

2 копии

Белата куќа разреши од функција и еден од замениците на сменетиот државен секретар Рекс Тилерсон.Заменикот државен секретар за јавна дипломатија Стив Голдстин е разрешен откако дал различна верзија за смената на Тилерсон од онаа на Белата куќа, изјавија претставници од Белата куќа.Голдстин напиша на Твитер дека Тилерсон не разговарал со Трамп по разрешувањето и не била јасна причината за таквата одлука.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти држаниот секретар Рекс Тилерсон, најавувајќи дека на должноста ќе го замени Мајк Помпео досегашниот шеф на Централната разузнавачка агенција CIA, којашто отсега призвпат во историјата ќе ја раководи жена Џина Хаспел, објави Белата куќа. Во писмената изјава за The Washington Post, Трамп ги фали Мајк Помпео и Џина Хаспел, која досега беше првиот заменик-директор во CIA, којашто ќе стане првата жена на најпознатата шпионска агенција доколку биде потврдена во Конгресот. Тилерсон ја водеше американската дипломатија од февруари минатата година, без претходно да има какво и да е дипломатско искуство. Уште пред неколку месеци почна да се шпекулира за заминувањето на Тилерсон од должноста шеф на американската дипломатија, а како негова замена се споменуваше Ники Хејли, актуелната американска амбасадорка во Обединетите нации. Меѓутоа, во меѓувреме како главен фаворит за оваа позиција беше посочен Мајк Помпео, поранешен пратеник во Конгресот кој досеге беше на чело на ...
| | веќе видена | слични

Рекс Тилерсон е отпуштен. Експертите велат дека направил штета која ќе ја чини цела една генерација. Тилерсон беше „еден од најлошите државни секретари“ во модерната историја, според експертите ширум политичкиот спектар. Претседателот на САД, Доналд Трамп, го отпуштил државниот секретар Рекс Тилерсон, беше соопштено утрово од Белата куќа. Тој беше на таа позиција нешто повеќе од една година, со што е еден од оние кои најкратко се задржале на позицијата. – Тилерсон би бил или е во близина на самото дно од списокот државни секретари, не само во периодот после Втората светска војна, туку за време на целото постоење на САД – вели Пол Масгрејв од Универзитетот од Масачусетс Амерст. Поранешниот шеф на „Ексон мобил“ ќе ја напушти канцеларијата без некое големо достигнување. Ова се должи на тоа што тој не успеа да го наметне своето влијание во дебатите во администрацијата, за прашања како Северна Кореја или Русија. Кога Трамп соопшти дека Тилерсон е неговиот избор за секретар на државата во декември 2016 година, ...
| | веќе видена | слични

“Трамп, Помпео, Источна Гута, двојниот руски шпион и ракети подготвени за одговор” е насловот на анализата на новинарот Драган Милосављевиќ за најновите тензии на релација Вашингтон – Москва – Лондон. Критична промена во критичен момент Доналд Трамп го отпушти Рекс Тилерсон од кабинетот и за нов државен секретар го постави досегашниот шеф на ЦИА Мајк Помпео. Во Ленгли пак, Помпео го наследи контроверзната Џина Хаспел но тоа е посебна приказна. Местото на Тилерсон „висеше“ некое време, постојано доаѓаа јасни сигнали дека меѓу него и Трамп има сериозни несогласувања, но тиквата конечно пукна во исклучително сензитивен момент, додека САД отворено се закануваат со воена интервенција во Сирија а руската армија, нималку дипломатски, предупредува дека на тоа би можел да следи адекватен одговор. Накратко, Сириската армија се наоѓа пред конечно ослободување на енклавата Источна Гута, која практично е предградие на Дамаск и еден од центрите на побуната против владата на Башар ал Асад, реон кој цели 6 години важеше за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука. Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот на МИА од Вашингтон. -Тилерсон нема разговарано со претседателот на таа тема, причините за негова оставка му се непознати, изјави Голдстин на брифинг за новинарите. Во меѓувреме, Тилерсон се заблагодари за тоа што му била дадена можност да работи на позицијата државен секретар, и му посака успех во работата на Мајк Помпео, досегашен директор на ЦИА, кој доаѓа на негово место. Во Белата куќа смената ја објаснуваат со желбите на американскиот претседател да собере нов тим пред почетокот на преговорите со Северна Кореја. Притоа Трамп изјави дека Тилерсон бил ослободен од должноста поради ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени денеска државниот секретар Рекс Тилерсон во момент на најавени преговори со Северна Кореја. - Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе биде нашиот нов државен секретар. Од него чекаме фантастична работа. Џина Хаспел ќе биде новиот директор на ЦИА и прва жена на таа позиција. Честитки!, напиша Трамп на „Твитер“. На чело на ЦИА е именувана Џина Хаспел, додегашен заменик директор. Според анонимен претставник на Белата куќа, претседателот на САД сака да има нов тим пред планираните преговори со Северна Кореја и различни трговски преговори. Тилерсон, поранешен извршен директор во Ексон Мобил ја извршуваше функцијата државен секретар нешто повеќе од една година Директорот на ЦИА Мајк Помпео наведе по повод именувањето, дека е благодарен што претседателот Трамп му дал шанса „да служи како директор на ЦИА и за можноста да служи како државен секретар“. „Неговото лидерство ги направи САД безбедни и се радувам што го претставувам него и американскиот народ пред останатиот ...
| | веќе видена | слични

Како што е редот, Трамп во еден твит го потврди отпуштањето на досегашниот министер за надворешни работи на САД, Рекс Тилерсон, и го објави неговиот наследник, Мајк Помпео, досегашниот прв човек на американското разузнавање. Додека Тилерсон доаѓаше од бизнис секторот, поранешен ЦЕО на ЕксонМобил, Помпео доаѓа од воено-разузнавачкиот еснаф но има искуство и во бизнис. За него е карактеристично и што е уште еден од опкружувањето на Трамп што е фан на руската писателка Ајн Ранд, за што претходно пишувавме . Помпео е роден во Калифорнија од каде по завршување на основно и средно, заминува во воената академија Вест поинт. Дипломира механичко инженерство како првенец во генерација (1986). Во американската армија стигнува до чин капетан, а главно служи на „патролирање на Железната завеса пред падот на Берлинскиот ѕид.“ Од армијата се враќа на студирање и во 1994 завршува правни студии на Харвард. Работи и како уредник на „Харвард ло ривју“. По завршување напушта армија и се префрла на право и бизнис. Работи во ...
| | веќе видена | слични

Крај на мандатот на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. Поради несогласувањата со претседателот Доналд Трамп, тој е сменет и на негово место доаѓа директорот на ЦИА, Мајк Помпео. На местото на Помпео пак ќе биде поставена неговата досегашна заменичка, Џина Хаспел. Информациите ги потврди и претседателот Трамп, кој што на социјалната мрежа „Твитер“ му се заблагодари на Тилерсон за досегашната работа, изразувајќи уверување дека Помпео одлично ќе ја извршува во иднина. „Воениот ветеран и поранешен конгресмен ќе ја продолжи нашата програма во насока на враќање на угледот на Соединетите Американски Држави во светот, зајакнување на сојузништвата, соочување со противниците и барање на денуклеризација на Корејскиот полуостров“, истакна Трамп. За време на едногодишниот мандат на Тилерсон честопати се случуваше Белата куќа и Стејт Департментот да излезат со различни ставови, а континуираните и јавни несогласувања кулминираа со барањето за оставка што Трамп го доставил во петокот. По повод оставката на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Несогласувањата со Рекс Тилерсон и сличниот начин на размислување со Мајк Помпео е причината поради којашто Доналд Трамп одлучил да го замени Тилерсон, а на функцијата државен секретар на САД, да го постави Помпео, кој досега беше директор на ЦИА. „Со Тилерсон добро се разбиравме, но имавме разлики околу некои прашања“, рече американскиот претседател и го искритикува договорот за Иран, за којшто лично сметал дека бил ужасно подготвен. Што се однесува до Помпео, Трамп го пофали новиот државен секретар за неговата, како што рече, силна енергија и огромна интелигенција. Според зборовите на американскиот претседател, тие отсекогаш биле блиску еден до друг и отсекогаш имале добри односи, а тоа е причината за назначувањето. Американскиот телевизиски канал „Фокс њус“ се обидел да стапи во контакт со Тилерсон, но од неговиот заменик Стив Голдстајн дознале дека поранешниот државен секретар нема поим што е причината за да биде ослободен од функцијата. Од друга страна, неговиот заменик на функцијата Помпео испрати ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место доаѓа шефот на ЦИА, Мајк Помпео. Одлуката од Белата Куќа е објавена на Твитер профилот на претседателот којшто, ја именува Џина Хаспел на челната позиција на Централната разузнавчка агенција, о што стана првата жена директор во историјата на ЦИА. На Тилерсон му изрази благодарност за досегашната соработка која траеше 14 месеци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 192 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 235 | | | веќе видена

Заев и Пендаровски наместо правда промовираат монтирани процеси, политички реваншизам и нарачани пресуди. На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разрешен и соработник на Тилерсон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: