Членот со најголем стаж во Баерн распали по Пеп: Поради него, првпат во фудбалот си ја повредив раката од бес!


Пеп Гвардиола оствари навистина значајни успеси во Баерн Минхен и успеа да ги спроведе своите методи врз тимот кој претходно го оствари најголемиот успех под водство на Јуп Хајнкес, но сепак Шпанецот имаше и одредени конфликти како тренер на баварскиот гигант, особено со човекот со најголем стаж во клубот. Ценетиот клупски лекар Ханс Милер Волфарт беше принуден да го напушти Баерн по пауза од 38 години откако беше обвинет дека е виновен за честите повреди на играчите, сето тоа како последица на нарушениот однос со Пеп кој вината ја бараше кај искусниот доктор кој сега одлучи да му се одмазди на менаџерот на Манчестер Сити со доста нападна изјава. Волфарт се врати во Баерн Минхнен и сега повторно е одговорен за играчите со кои повторно раководи Јуп Хајнкес, а во своето последно интервју за „Билд“, доста жестоко ги нападна размислувањата на Пеп и неговата манипулација со јавноста. – Гвардиола ме гледаше како подредена личност на која може да и замери во секој момент. Од една страна, тој не се интересираше за ...
| | веќе видена | слични

epa06579716 FC Barcelona's Lionel Messi reacts during a Spanish Primera Division soccer match between FC Barcelona and Atletico Madrid at Nou Camp stadium in Barcelona, north eastern Spain, 04 March 2018. EPA-EFE/Marta PerezИако Манчестер сити има милиони евра достапни за трошење во било кој преоден рок, нивниот спортски директор Феран Соријано признава дека потписот на ѕвездата на Барселона, Лионел Меси не е во нивните планови.Шпанецот веќе работеше со Меси додека беше потпретседател за финансии на Барселона од 2003 до 2008 година, и сега вели дека 30-годишниот Аргентинец ужива во животот во каталонската престолниан и тоа нема да се смени.„Нема шанси да се потпише со Меси. Го знам него добро и целото негово семејство и знам дека им е добро во Барселона, каде што треба да биде. Ние ќе мораме да работиме без него, односно по потешкиот пат, бидејќи тој е најдобриот фудбалер во историјата на фудбалот. Тој смени сè и е вистински гениј“, вели Соријано во интервју за аргентинските медиуми.Во Барселона, Соријано ...
| | веќе видена | слични
2 копии

" alt=Поранешниот доктор на Баерн Минхен, Ханс-Вилхелм Милер-Волфарт влезе во остар напад на тренерот на Манчестер сити, велејќи дека тој прави сè во својата моќ да ги излаже другите и бара од другите да прават чуда.Милер-Волфарт беше доктор на Баерн дури 38 години пред да си даде оставка во 2015 година по судирот со Гвардиола, кој помина три месеци на „Алијанц Арената“, освојувајќи три титули од Бундеслигата и пласирајќи се во три полуфиналиња н-а Лигата на шампионите.Гвардиола и Милер-Волфарт и во времето кога работеа заедно не се согласуваа најдобро, а Гвардиола го обвини докторот за поразот од Порто во дуелот од Лигата на шампионите, по што Милер-Волфарт си даде оставка. Сега во автобиографијата, од која „Билд“ има извадоци, докторот не го штеди тренерот.„Под Пеп Гвардиола во Баерн Минхен се смени климата и стана многу јасно дека не ми верува мене, ниту на мојот тим. Од друга страна, тој беше толку незаинтересиран за медицинските проблеми, и бараше чуда од нас. Гвардиола во медиумите честопати е ...
| | веќе видена | слични

Уште еднаш „граѓаните"од Манчестер ја демонстрираа својата сила, па сега само два чекори ги делат од шампионскиот пехар. Двата гола на Давид Силва беа и повеќе од доволно да се одработи задачата на ова гостување. Па на осум круга до крајот Манчестер Сити ја задржа големата бодовна предност од 16. поени во однос на второпласираниот Манчестер Јунајтед. Но се чини дека кај Сити не се импресивни само леснотијата или убавите акции кои на овој меч ги реализираше шпанскиот репрезентативец. На ова гостување нивниот предводник Пеп Гвардиола на клупата истав играчи во вредност од дури 250.милиони фунти! Секако мерени според висината на отштетата која е платена за нив. Па така на пример, против Стоук, меѓу резервните фубалери се најдоа: Браво (25.милиони фунти), Стоунс (50), Лапорте (50), Данило 925), Гундоган (25), Јаја-Туре (25), Бернардо Силва (40)...
| | веќе видена | слични

Иако Манчестер сити има милиони евра достапни за трошење во било кој преоден рок, нивниот спортски директор Феран Соријано признава дека потписот на ѕвездата на Барселона, Лионел Меси не е во нивните планови. Шпанецот веќе работеше со Меси додека беше потпретседател за финансии на Барселона од 2003 до 2008 година, и сега вели дека 30-годишниот Аргентинец ужива во животот во каталонската престолниан и тоа нема да се смени. „Нема шанси да се потпише со Меси. Го знам него добро и целото негово семејство и знам дека им е добро во Барселона, каде што треба да биде. Ние ќе мораме да работиме без него, односно по потешкиот пат, бидејќи тој е најдобриот фудбалер во историјата на фудбалот. Тој смени сè и е вистински гениј“, вели Соријано во интервју за аргентинските медиуми. Во Барселона, Соријано имаше шанса да се сретне и со Пеп Гвардиола, по што замина во Сити, во проектот на кралското семејство на Абу Даби, кое го направи Сити вистинска сила во европскиот фудбал. „Гвардиола сака да работи и работи повеќе од ...
| | веќе видена | слични

Докторот на Баерн Минхен, Ханс-Вилхелм Милер-Волфарт наскоро ќе објави своја книга за случувањата кои што ги доживеал откако се вработил во баварскиот клуб. Милер-Волфарт подготвил многу „сочни“ детали од соблекувалната на германскиот шампион, а многумина со нетрпение очекуваат да прочитаат што има тој да каже за Пеп Гвардиола, затоа што е познато дека тој го напушти клубот откако се скара со шпанскиот тренер. „Пеп Гвардиола е човек кој има многу ниска самодоверба и прави се за да го сокрие тоа од луѓето. Поради тоа, изгледа како тој константно да живее во некој страв. Тој нема страв од поразите колку што има страв од губењето на моќта и авторитетот“, пишува Милер-Волфарт во својата книга и додава: „Сакаше во се да биде најпаметен, ете, загревањата од пет минути се доволни за играчите. Нашиот однос никако не можеше да заврши добро. Мене ме гледаше како човек кој што само прима наредби, па какви и да бидат. Еднаш ми пукна филмот, му викав и удрив со раката на маса. Тогаш сфатив дека мора да одам што ...
| | веќе видена | слични

Долгогодишниот клупски лекар на Баерн Минхен, Ханс-Вилхелм Милер-Волфарт, смета дека и покрај успесите Пеп Гвардиола е човек со многу слаба самодоверба.– Пеп Гвардиола е човек со мала самодоверба, кој се крие од другите луѓе. Поради тоа постојано живее во страв. Не толку од поразите, колку од губењето на моќ и авторитет. Тој се знае најдобро, дури и дека за загревање се доволни пет минути. Но тоа не можеше добро да заврши, мислеше дека може само да ми наредува, потенцира Волфарт.Ханс-Вилхелм Милер-Волфарт беше дел од тимот на Баерн Минхен речиси 35 години, но откако Гвардиола пристигна во клубот во 2013 година меѓу нив почнаа да се појавуваат тензии.Повеќепати доаѓаа и во директен конфликт, а искусниот лекар престана да се појавува на тренинзите.Во 2015 година Волфарт си замина од клубот, но по трансферот на Гвардиола во Манчестер сити, лекарот се врати во Баерн, но во изменета улога.
| | веќе видена | слични

Премиерлигашот, Манчестер Сити е еден од клубовите со најголема финансиска моќ на светот, клуб кој е подготвен за издвои неверојатни суми на пари за само еден трансфер, но некое цели и желби се невозможни, а тоа го посочи спортскиот директор, Феран Соријано. „Граѓаните“ низ годините срамежливо се поврзуваат со Лионел Меси иако сосема е јасно дека го посакуваат во своите редови. Меѓутоа парите понекогаш не можат секаде да помогнат, па Аргетинецот ќе остане само една неостварена желба на лидерот во Премиер лигата. -Нема шанси да го потпишеме Меси. Го знам добро него и неговото семејство и знам дека им е одлично во Барселона каде што и треба да бидат. Ние ќе го направиме својот пат без него, што ќе биде потешко бидејќи тој е најдобар играч во историјата на фудбалот. Лео промени се, тој е гениј, -истакна Соријано.
| | веќе видена | слични

Екипата на Манчестер Сити има 16 бода повеќе во однос на Манчестер Јунајтед и потребни им се уште 9 бода за да математички ја освојата титулата, односно уште шест кога ќе фрлите поглед на распоредот и другите варијанти. Имено доколку Сити во наредното коло го совлада Евертон, ќе има прилика на 7. април на „Етихат“ со победа над Јунајтед да ја завери титулата. Сепак и ова не е се, Пеп со победата над Евертон (31. март,) а потоа и над Јунајтед (7. април) би соборил уште некој рекорд. -Првин, би стигнал до титулата побрзо во однос на било кој претходен шампион, на шест кола пред крајот на сезоната. Доколку продолжат во ист ритам, Сити до крај на сезоната ќе ги сруши сите позначајни рекорди во Премиер лигата: -Бројот на освоени бодови го држи Жозе Мурињо – 95 во сезоната 2004/2005 со Челзи. Сити моментално има 81 бод и може да биде првиот тим со 100 освоени бода. -Бројот на победи во една сезона истот така го држи Челзи, но со Конте -30. Сити сега има 26. -Бројот на погодоци во една сезона исто така е во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед прокнижија уште една победа во Премиер лигата и тоа на гостувањето кај Стоук каде славеа со 2-0 со головите на Давид Силва. Со ова клубот од „Итихад“ направи уште еден исчекор кон зацртана цел, па сега се отвара можност титулата да може да се завери и потврди на 7 април во битката со лутиот градски ривал Манчестер Јунајтед. - Мислам дека сите на сината страна на Манчестер знаат дека тоа се случува еднаш во животот. Ама ние сме цврсто на земја, имаме уште еден меч пред Јунајтед (Евертон) кој ќе биде тежок, па ќе видиме. Ова е тоа време од годината, каде што сметате дека секоја победа ќе ве однесе еден чекор поблиску до вашата цел. Менаџерот рече пред натпреварот, ќе го задржиме овој стандард до крајот на сезоната и се надевам во следната сезона, - истакна капитенот на Сити, Венсан Компани. „Граѓаните“ на осум кола до крајот имаат 16 бодови повеќе во однос на „црвените ѓаволи“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Членот со најголем стаж во Баерн распали по Пеп: Поради него, првпат во фудбалот си ја повредив раката од бес!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: