Повеќе вести како оваа (25)

Претстојната средба ЕУ-Турција во Варна ја очекувам со измешани чувства, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Претстојната средба ЕУ-Турција во Варна ја очекувам со измешани чувства, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по завршувањето на дводневниот состанок на Европскиот совет. Јункер појасни дека проблемите меѓу ЕУ и Турција не престануваат да се зголемуваат, но оти европската страна сака да ја зајакне соработката со Анкара. Туск изрази надеж дека разговорите со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се однесуваат на широк спектар на теми, вклучувајќи ја и иднината - Состанокот нема да биде лесен, пред нас стојат некои сложени прашања, вклучувајќи ги и турските акции во Сирија. Ние сме соседи со Турција, треба да најдеме начин да зборуваме отворено, додаде Туск. Во врска со одлуката на ЕУ да ја поддржи оценката на Велика Британија дека нападот врз шпионот ...
сите 83 | | | веќе видена

Претстојната средба ЕУ-Турција во Варна ја очекувам со измешани чувства, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по завршувањето на дводневниот состанок на Европскиот совет.Јункер појасни дека проблемите меѓу ЕУ и Турција не престануваат да се зголемуваат, но оти европската страна сака да ја зајакне соработката со Анкара.Туск изрази надеж дека разговорите со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се однесуваат на широк спектар на теми, вклучувајќи ја и иднината– Состанокот нема да биде лесен, пред нас стојат некои сложени прашања, вклучувајќи ги и турските акции во Сирија. Ние сме соседи со Турција, треба да најдеме начин да зборуваме отворено, додаде Туск.Во врска со одлуката на ЕУ да ја поддржи оценката на Велика Британија дека нападот врз шпионот Сергеј Скрипал најверојатно е дело на Русија, Туск истакна дека „тоа е најдобриот можен одговор, на кој Заедницата е способна“.– Многу е тешко да ...
| | веќе видена | слични

Европската унија одржува тежок состанок на врвот со Труција во понеделникот во бугарскиот црноморски пристанишен град Варна, на кој се очекува да бидат обезбедени средствата за Анкара за да се продолжи договорот за сириските беглаци, но истовремено ќе биде заобиколено ветувањето од првиот договор за безвизно патување на Турците во земјите членки. Критична кон она што го смета за јакнење на авторитарноста на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и во однос на турската интервенција против Курдите во соседна Сурија, Европската унија се колебаше за организацијата на самитот. Меѓутоа, Бугарија која е домаќин на самитот како претседавач со ЕУ, овој состанок на врвот го гледа како ретка можност за дијалог со земја којашто останува кандидат за членство во ЕУ и покрај долгогодишниот застој во преговорите. Челниците на ЕУ, исто така, ја наведуваат важноста на Турција како НАТО сојузник на југот од континентот и во запирањето на имиграцијата од Блискиот исток и од Африка во Европа. „На самитот во Варна гладам со ...
| | веќе видена | слични

Европската унија одржува тежок состанок на врвот со Труција во понеделникот во бугарскиот црноморски пристанишен град Варна, на кој се очекува да бидат обезбедени средствата за Анкара за да се продолжи договорот за сириските беглаци, но истовремено ќе биде заобиколено ветувањето од првиот договор за безвизно патување на Турците во земјите членки. Критична кон она што го смета за јакнење на авторитарноста на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и во однос на турската интервенција против Курдите во соседна Сурија, Европската унија се колебаше за организацијата на самитот. Меѓутоа, Бугарија која е домаќин на самитот како претседавач со ЕУ, овој состанок на врвот го гледа како ретка можност за дијалог со земја којашто останува кандидат за членство во ЕУ и покрај долгогодишниот застој во преговорите. Челниците на ЕУ, исто така, ја наведуваат важноста на Турција како НАТО сојузник на југот од континентот и во запирањето на имиграцијата од Блискиот исток и од Африка во Европа. „На самитот во Варна гладам со ...
| | веќе видена | слични

Високи претставници на Европската унија ќе се состанат со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на 26 март во Бугарија, за да разговараат за односите меѓу ЕУ и Турција како и за регионални прашања, изјави портпарол на ЕУ. Состанокот во Варна ќе се случи во сенка на нaрушените односи меѓу Турција и ЕУ, а дипломати од Брисел признаа дека некои луѓе од ЕУ едвај се согласиле на тој состанок.Домаќини на вечерата на која ќе присуствува Ердоган ќе бидат бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, како и претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.
| | веќе видена | слични

Во бугарскиот црноморски град Варна вечерва ќе се одржи Самит ЕУ-Турција, посветен на билатералните односи и соработка. Според најавите од Брисел, на средбата во Варна, ЕУ ќе ја претставуваат претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер и буграскиот премиер Бојко Борисов, чија земја е актуелен претседавач со Унијата, додека Турција ќе ја претставува шефот на државата Реџеп Тајип Ердоган. Предвидено е на средбата да стане збор за можностите за унапредување на меѓусебните односи врз основа на взаемно почитување и заеднички интереси, како и за состојбите во Турција, првенствено во однос на почитувањето на владеењето на правото и на основните права и слободи. Средбата во Варна се одржува во време на зголемени тензии меѓу ЕУ и Турција во врска со спроведувањето на договорот за спречување на мигрантскиот прилив кон Европа од март 2016 година, како и поради обвинувањата од Брисел се непочитување на човековите права во Турција, по обидот за воен удар од јули 2016-та.
| | веќе видена | слични

Европската унија е загрижена поради начинот на кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го почитува владеењето на правото во Турција и поради неговите потези во Сирија и Источен Медитеран, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. По самитот ЕУ- Турција во Варна, Туск изјави дека односите минуваат низ тешки времиња, но соработката е позитивна. Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изрази надеж дека тешкиот период во односите меѓу Турција и Европската унија е оставен во минатото.
| | веќе видена | слични

Европската унија е загрижена поради начинот на кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го почитува владеењето на правото во Турција и поради неговите потези во Сирија и Источен Медитеран, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. По самитот ЕУ- Турција во Варна, Туск изјави дека односите минуваат низ тешки времиња, но соработката е позитивна. Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изрази надеж дека тешкиот период во односите меѓу Турција и Европската унија е оставен во минатото.
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската Унија се обратија кон Турција со повик да ги подобри односите со Грција и Кипар и да ослободи што е можно поскоро двајцата грчки војници кои се во притвор во Турција од почетокот на март, пишува „Екатимерини“. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека лидерите на ЕУ изразиле загриженост во врска со турските активности во Источниот Медитеран и Егејското Море, како и апсењето на грчките војници, кои, како што истакна, се државјани на ЕУ. Туск ова го кажа за време на заедничката конференција во Варна на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, и претседателот на европската комисија, Жан-Клод Јункер, кој рече дека е неопходно Турција да ги подобри односите со Грција и Кипар. За време на разговорот со Јункер и Туск претходно, Ердоган спомена дека може да се изнајде решение за ситуацијата со двајца припадници на војската, кое не мора да биде обврзано со верување. Јункер повика на брза одлука, опишувајќи ја Турција како стратешки партнер. „Се надевам дека турската правда ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската Унија се обратија кон Турција со повик да ги подобри односите со Грција и Кипар и да ослободи што е можно поскоро двајцата грчки војници кои се во притвор во Турција од почетокот на март, пишува „Екатимерини“. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека лидерите на ЕУ изразиле загриженост во врска со турските активности во Источниот Медитеран и Егејското Море, како и апсењето на грчките војници, кои, како што истакна, се државјани на ЕУ. Туск ова го кажа за време на заедничката конференција во Варна на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, и претседателот на европската комисија, Жан-Клод Јункер, кој рече дека е неопходно Турција да ги подобри односите со Грција и Кипар. За време на разговорот со Јункер и Туск претходно, Ердоган спомена дека може да се изнајде решение за ситуацијата со двајца припадници на војската, кое не мора да биде обврзано со верување. Јункер повика на брза одлука, опишувајќи ја Турција како стратешки партнер. „Се надевам дека турската правда ...
| | веќе видена | слични

Во бугарскиот црноморски град Варна вечерва ќе се одржи Самит ЕУ-Турција, посветен на билатералните односи и соработка. Во бугарскиот црноморски град Варна вечерва ќе се одржи Самит ЕУ-Турција, посветен на билатералните односи и соработка. Според најавите од Брисел, на средбата во Варна, ЕУ ќе ја претставуваат претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер и буграскиот премиер Бојко Борисов, чија земја е актуелен претседавач со Унијата, додека Турција ќе ја претставува шефот на државата Реџеп Тајип Ердоган. Предвидено е на средбата да стане збор за можностите за унапредување на меѓусебните односи врз основа на взаемно почитување и заеднички интереси, како и за состојбите во Турција, првенствено во однос на почитувањето на владеењето на правото и на основните права и слободи. Средбата во Варна се одржува во време на зголемени тензии меѓу ЕУ и Турција во врска со спроведувањето на договорот за спречување на мигрантскиот прилив кон Европа од март 2016 година, како ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската унија се обратија кон Турција со повик да ги подобри односите со Грција и Кипар и да ослободи што е можно поскоро двајцата грчки војници, кои се во притвор во Турција од почетокот на март, пишува „Екатимерини“.Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека лидерите на ЕУ изразиле загриженост во врска со турските активности во источниот Медитеран и Егејското Море, како и апсењето на грчките војници кои, како што истакна, се државјани на ЕУ.Туск ова го кажа за време на заедничката конференција во Варна на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и претседателот на европската комисија, Жан-Клод Јункер, кој рече дека е неопходно Турција да ги подобри односите со Грција и Кипар.За време на разговорот со Јункер и Туск претходно, Ердоган спомена дека може да се изнајде решение за ситуацијата со двајца припадници на војската, кое не мора да биде обврзано со верување. Јункер повика на брза одлука, опишувајќи ја Турција како стратешки партнер.„Се надевам дека турската правда ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Во бугарскиот црноморски град Варна вечерва ќе се одржи Самит ЕУ-Турција, посветен на билатералните односи и соработка.Според најавите од Брисел, на средбата во Варна, ЕУ ќе ја претставуваат претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер и буграскиот премиер Бојко Борисов, чија земја е актуелен претседавач со Унијата, додека Турција ќе ја претставува шефот на државата Реџеп Тајип Ердоган. Предвидено е на средбата да стане збор за можностите за унапредување на меѓусебните односи врз основа на взаемно почитување и заеднички интереси, како и за состојбите во Турција, првенствено во однос на почитувањето на владеењето на правото и на основните права и слободи. Средбата во Варна се одржува во време на зголемени тензии меѓу ЕУ и Турција во врска со спроведувањето на договорот за спречување на мигрантскиот прилив кон Европа од март 2016 година, како и поради обвинувањата од Брисел се непочитување на човековите права во Турција, по обидот за воен удар од јули 2016-та.Во ...
| | веќе видена | слични

Според најавата на работната вечера ќе присуствуваат претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, бугарскиот премиер Бојко Борисов и Ердоган. Средбата во Варна ќе биде прилика да се рестартира замрзнатиот дијалог.
| | веќе видена | слични

Високи претставници на Европската унија ќе се состанат со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на 26 март во Бугарија, за да разговараат за односите меѓу ЕУ и Турција како и за регионални прашања, изјави портпарол на ЕУ. Состанокот во Варна ќе се случи во сенка на нaрушените односи меѓу Турција и ЕУ, а дипломати од Брисел признаа дека некои луѓе од ЕУ едвај се согласиле на тој состанок. Домаќини на вечерата на која ќе присуствува Ердоган ќе бидат бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, како и претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. „Ова ќе биде добра прилика здружено да го процениме заедничкиот интерес и неодамнешните случувања во вашата држава, меѓу кои и областа на владеење на правото и фундаменталните слободи кои остануваат клучни за иградба и перспектива на односите меѓу ЕУ и Турција“, се наведува во поканата до Ердоган која му ја испратија двајца високи претставници на ЕУ. Односите меѓу официјалните претставници на Анкара и ЕУ се влошија по ...
| | веќе видена | слични

Високи претставници на Европската унија ќе се состанат со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на 26 март во Бугарија, за да разговараат за односите меѓу ЕУ и Турција како и за регионални прашања, изјави портпарол на ЕУ. Состанокот во Варна ќе се случи во сенка на нaрушените односи меѓу Турција и ЕУ, а дипломати од Брисел признаа дека некои луѓе од ЕУ едвај се согласиле на тој состанок. Домаќини на вечерата на која ќе присуствува Ердоган ќе бидат бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, како и претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. - Ова ќе биде добра прилика здружено да го процениме заедничкиот интерес и неодамнешните случувања во вашата држава, меѓу кои и областа на владеење на правото и фундаменталните слободи кои остануваат клучни за иградба и перспектива на односите меѓу ЕУ и Турција, се наведува во поканата до Ердоган која му ја испратија двајца високи претставници на ЕУ. Односите меѓу официјалните претставници на Анкара и ЕУ се влошија по ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот Совет, Туск, првиот човек на Европската Комисија Јункер и турскиот премиер Давутоглу соопштија дека е утврден акциски план за справување со проблемот со мигрантите, при што Анкара ќе добие три милијарди евра за потребите за бегалците сместени во камповите во Турција, со можност за зголемување на сумата... Учесниците на самитот ЕУ-Турција постигнаа договор за начините за надминување на мигрантската криза. Претседателот на Европскиот Совет, Туск, првиот човек на Европската Комисија Јункер и турскиот премиер Давутоглу соопштија дека е утврден акциски план за справување со проблемот со мигрантите, при што Анкара ќе добие три милијарди евра за потребите за бегалците сместени во камповите во Турција, со можност за зголемување на сумата. За возврат Турција се обврза да го запире приливот на мигранти од нејзина територија кон Европа. Јункер најави и дека до 15 декември еврокомисијата ќе подготви план за прераспределба на дел од мигрантите од Турција на територијата на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Учесниците на самитот ЕУ-Турција постигнаа договор за начините за надминување на мигрантската криза. Претседателот на Европскиот Совет, Туск, првиот човек на Европската Комисија Јункер и турскиот премиер Давутоглу соопштија дека е утврден акциски план за справување со проблемот со мигрантите, при што Анкара ќе добие три милијарди евра за потребите за бегалците сместени во камповите во Турција, со можност за зголемување на сумата. За возврат Турција се обврза да го запире приливот на мигранти од нејзина територија кон Европа. Јункер најави и дека до 15 декември еврокомисијата ќе подготви план за прераспределба на дел од мигрантите од Турција на територијата на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Во бугарскиот град Варна, вечер ќе се одржи самит ЕУ- Турција, посветен на билатералните односи и соработката. Домаќин е премиерот Бојко Борисов, чија земја е актуелен претседавач со Унијата, а ќе учествуваат претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан- Клод Јункер и турскиот шеф на државата Реџеп Тајип Ердоган. Се очекува на средбата да стане збор за можностите за унапредување на меѓусебните односи врз основа на взаемно почитување и заеднички интереси. Средбата се случува во време на зголемени тензии меѓу ЕУ и Турција во врска со спроведувањето на договорот за спречување на мигрантскиот прилив кон Европа. Брисел ја обвинува Анкара за непочитување на демократските права, особено по обидот за воен удар во јули 2016-та.
| | веќе видена | слични

Во бугарскиот град Варна, вечер ќе се одржи самит ЕУ- Турција, посветен на билатералните односи и соработката. Домаќин е премиерот Бојко Борисов, чија земја е актуелен претседавач со Унијата, а ќе учествуваат претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан- Клод Јункер и турскиот шеф на државата Реџеп Тајип Ердоган. Се очекува на средбата да стане збор за можностите за унапредување на меѓусебните односи врз основа на взаемно почитување и заеднички интереси. Средбата се случува во време на зголемени тензии меѓу ЕУ и Турција во врска со спроведувањето на договорот за спречување на мигрантскиот прилив кон Европа. Брисел ја обвинува Анкара за непочитување на демократските права, особено по обидот за воен удар во јули 2016-та.
| | веќе видена | слични

Првиот министер на Шкотска, Никола Старџен побара денеска Шкотланѓаните да останат во Европската унија и покрај резултатите од референдумот во Велика Британија, пренесе Ројтерс. Брисел сепак со измешани чувства го прифати овој предлог и поскоро е против. Старџен сака да води директни преговори со Брисел, за да ги заштити правата на Шкотите. Таа веќе изјави дека Шкотска, чии граѓани гласаа за останување во ЕУ со мнозинство од речиси две третини, не треба да излегуваат од Унијата против својата волја. Шпанскиот премиер Маријано Рахој, кој се бори да го спречи отцепувањето на автономниот регион Каталонија од својата земја, изјави дека Мадрид ќе се спротивстави на какви било преговори меѓу ЕУ и Шкотска. „Ако Велика Британија ја напушти Унијата, и Шкотска си заминува“, изјави тој по првата средба на 27 партнери од ЕУ без британски претставник. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој претседава и со средбата на европските лидери, одби да се сретне со Старџен, забележуваат агенциите. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот. - Основен дел од тој план за дејствие меѓу ЕУ и Турција ќе биде како можеме да ја замениме илегалната миграција со легална миграција, како можеме да ја подобриме положбата на бегалците внатре во Турција, рече Меркел. Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер исто така говореше пред средбата, истакнувајќи дека ЕУ треба да постигне договор со Турција за разрешување на имигациската криза. - Само ние заедно ќе можеме да ги запреме миграциските потоци. Ни треба договор со Турција, рече Јункер. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск рече дека никаков договор со Турција нема да е доволен, за да Европа се справи со најтешката имиграциона криза по Втората светска војна, ако Унијата не ги контролира строго надворешните граници. - Без контрола на надворешните граници, Шенген ќе стане историја, рече Туск.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...