Повеќе вести како оваа (25)

Британската премиерка тврди дека Русија е закана за цела Европа, меѓутоа од Брисел и натаму одбиваат да ја обвинат Русија без да добијат цврсти докази. Својата позиција во врска со труењето на рускиот агент Сергеј Скрипал досега во неколку наврати Британците ја нагласија - единствено за целиот инцидент е виновна Русија, иако и покрај тоа што константно обвинуваат, засега немаат понудено никакви докази. Но, иако иницијално на страната на Велика Британија застанаа нивните сојузници - Соединетите Американски Држави, Франција и Германија, сепак, се чини дека таа поддршка и не е така цврста, веројатно поради тоа што британските власти се уште не се во состојба да понудат докази. Имено, според последните информации кои што пристигнуваат од Брисел, лидерите на Европската унија наводно не сакале да ја казнуваат Русија за нешто што се уште не било потврдено. "Politico" објавил нацрт на текстот кој што веќе треба и да е усвоен. Во текстот „најстрого“ се осудува хемискиот напад во Велика Британија, но во текстот не ...
сите 363 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се обединија зад британската премиерка Тереза Меј во обвиненијата против Русија по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, откако таа предупреди дека Москва претставува долготрајна закана против светскиот поредок. На средбата на Европскиот совет во Брисел, земјите членки на Унијата се согласија дека е голема веројатноста Русија да е одговорна за нападот и според нив, нема друго разумно објаснување. „Јасно е дека Русите не ги почитуваат границите и всушност инцидентот со труењето е модел на руската агресија во Европа и нејзините соседи“, рече Меј пред Советот. Претседателот на Литванија, Далија Грибаускајте изјави дека нејзината земја ќе го разгледа прашањето, а францускиот претседател Емануел Макрон рече дека некои земји, како Франција, се подготвени да разговараат за можни мерки на национално ниво во соработка со други европски земји. Неофицијално, Европската Унија одлучила да го отповика и својот амбасадор во Русија. Извори од ЕУ изјавиле за странските агенции дека ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската Унија се обединија зад британската премиерка Тереза Меј во обвиненијата против Русија по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, откако таа предупреди дека Москва претставува долготрајна закана против светскиот поредок. На средбата на Европскиот совет во Брисел, земјите членки на Унијата се согласија дека е голема веројатноста Русија да е одговорна за нападот и според нив, нема друго разумно објаснување. „Јасно е дека Русите не ги почитуваат границите и всушност инцидентот со труењето е модел на руската агресија во Европа и нејзините соседи“, рече Меј пред Советот. Претседателот на Литванија, Далија Грибаускајте изјави дека нејзината земја ќе го разгледа прашањето, а францускиот претседател Емануел Макрон рече дека некои земји, како Франција, се подготвени да разговараат за можни мерки на национално ниво во соработка со други европски земји. Неофицијално, Европската Унија одлучила да го отповика и својот амбасадор во Русија. Извори од ЕУ изјавиле за странските агенции дека ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската Унија се обединија зад британската премиерка Тереза Меј во обвиненијата против Русија по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, откако таа предупреди дека Москва претставува долготрајна закана против светскиот поредок.На средбата на Европскиот совет во Брисел, земјите членки на Унијата се согласија дека е голема веројатноста Русија да е одговорна за нападот и според нив, нема друго разумно објаснување.„Јасно е дека Русите не ги почитуваат границите и всушност инцидентот со труењето е модел на руската агресија во Европа и нејзините соседи“, рече Меј пред Советот.Претседателот на Литванија, Далија Грибаускајте изјави дека нејзината земја ќе го разгледа прашањето, а францускиот претседател Емануел Макрон рече дека некои земји, како Франција, се подготвени да разговараат за можни мерки на национално ниво во соработка со други европски земји.Неофицијално, Европската Унија одлучила да го отповика и својот амбасадор во Русија. Извори од ЕУ изјавиле за странските агенции дека ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската Унија се обединија зад британската премиерка Тереза Меј во обвиненијата против Русија по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, откако таа предупреди дека Москва претставува долготрајна закана против светскиот поредок. На средбата на Европскиот совет во Брисел, земјите членки на Унијата се согласија дека е голема веројатноста Русија да е одговорна за нападот и според нив, нема друго разумно објаснување. „Јасно е дека Русите не ги почитуваат границите и всушност инцидентот со труењето е модел на руската агресија во Европа и нејзините соседи“, рече Меј пред Советот. Претседателот на Литванија, Далија Грибаускајте изјави дека нејзината земја ќе го разгледа прашањето, а францускиот претседател Емануел Макрон рече дека некои земји, како Франција, се подготвени да разговараат за можни мерки на национално ниво во соработка со други европски земји. Неофицијално, Европската Унија одлучила да го отповика и својот амбасадор во Русија. Извори од ЕУ изјавиле за странските агенции дека ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј порача дека одлуката на бројните земји да протераат руски дипломати е дипломатски одговор против Русија после големиот скандал со труењето на Скрипал. Експертите тврдат дека целата афера ја тестирала врската на Велика Британија со своите сојузници и целото влијание на Велика Британија во Европа и во светот. „Осумнаесет земји протераа повеќе од 100 руски дипломати“, изјави Тереза Меј пред на акцијата да ѝ се придружи и нашата земја. Треба да се спомене дека и Лондон на почетокот на овој месец одлучи да протера 23 руски дипломати. „Како суверена европска демократија, Велика Британија ќе застане рамо до рамо со Европската унија и НАТО сојузот и заеднички ќе се соочи со тие закани“, порача британската премиерка Тереза Меј. Од руското министерство за надворешни работи во понеделник објавија дека ќе одговорат на одлуката на САД, Канада, Украина и земјите на Европската унија да ги протераат руските дипломати, а нивните влади ги обвинија дека слепо ги следат своите британски ...
| | веќе видена | слични

Хакерската група "Анонимус" објавила документи кои може да се доведат во врска со случајот во чиј центар на внимание е Сергеј Скрипал. Во документите се гледа, ...
| | веќе видена | слични

Во изјавата на британската премиерка Тереза Меј за наводната улога на Москва во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка недостасуваат сериозни докази, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Канг. - Се наеваме дека дотичната страна ќе се потпре на реални факти врз основа на кои ќе се дискутира за ова прашање и како тоа ќе се решава, рече Лу. Според него, Кина внимателно го следи случајот Скрипал. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон претходно денеска изјави дека е охрабрен со „волјата на пријателите“ да покажат поддршка и солидарност по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал. Британската премиерка Тереза Меј вчера во британскиот Парламент изјави дека е „многу веројатно“ дека Русија е одговорна за труењето со нервен агенс на Скрипал и неговата ќерка. Меј нагласи дека Британија во врска со тој случај е подготвена да преземе далеку посеризони мерки кон Русија отколку порано. - Голема е веројатноста дека Русија е вмешана во ...
| | веќе видена | слични

Во изјавата на британската премиерка Тереза Меј за наводната улога на Москва во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка недостасуваат сериозни докази, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Канг. - Се надеваме дека дотичната страна ќе се потпре на реални факти врз основа на кои ќе се дискутира за ова прашање и како тоа ќе се решава, рече Лу. Според него, Кина внимателно го следи случајот Скрипал. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон претходно денеска изјави дека е охрабрен со „волјата на пријателите“ да покажат поддршка и солидарност по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал. Британската премиерка Тереза Меј вчера во британскиот Парламент изјави дека е „многу веројатно“ дека Русија е одговорна за труењето со нервен агенс на Скрипал и неговата ќерка. Меј нагласи дека Британија во врска со тој случај е подготвена да преземе далеку посериозни мерки кон Русија отколку порано. - Голема е веројатноста дека Русија е вмешана во ...
| | веќе видена | слични

Турција нема да преземе мерки против Русија, по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган. До изјавата доаѓа во време кога САД, Канада, Австралија и 20-тина земји од Европа, меѓу кои и членки на Европската Унија, протераа руски дипломати, под обвинение дека Русија стои зад труењето на Скрипал. „Не е предвидено да преземеме слични мерки само затоа што некои земји презедоа мерки врз основа на обвинувањата на Велика Британија“, рекол Ердоган.
| | веќе видена | слични

Турција нема да преземе мерки против Русија, по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган.До изјавата доаѓа во време кога САД, Канада, Австралија и 20-тина земји од Европа, меѓу кои и членки на Европската Унија, протераа руски дипломати, под обвинение дека Русија стои зад труењето на Скрипал.„Не е предвидено да преземеме слични мерки само затоа што некои земји презедоа мерки врз основа на обвинувањата на Велика Британија“, рекол Ердоган.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Турција нема да преземе мерки против Русија, по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган. До изјавата доаѓа во време кога САД, Канада, Австралија и 20-тина земји од Европа, меѓу кои и членки на Европската Унија, протераа руски дипломати, под обвинение дека Русија стои зад труењето на Скрипал. „Не е предвидено да преземеме слични мерки само затоа што некои земји презедоа мерки врз основа на обвинувањата на Велика Британија“, рекол Ердоган.
| | веќе видена | слични

Oбидите на Британија да добијат објаснување од Русија за труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скипал и неговата ќерка, Јулија, постојано се ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков. Тој рече дека не знае дали руската Влада знаела за труењето, но оти отровот не можел да потекне од ниту едно друго место. Според него, супстанцата е позната во САД, но не е широко распространета. Британската премиерка Тереза Меј вчера во британскиот Парламент изјави дека е „многу веројатно“ дека Русија е одговорна за труењето со нервен агенс на Скрипал и неговата ќерка. Меј нагласи дека Британија во врска со тој случај е подготвена да преземе далеку посеризони мерки кон Русија отколку порано.
| | веќе видена | слични

Во изјавата на британската премиерка Тереза Меј за наводната улога на Москва во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка недостасуваат сериозни докази, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Канг.– Се надеваме дека дотичната страна ќе се потпре на реални факти врз основа на кои ќе се дискутира за ова прашање и како тоа ќе се решава, рече Лу.Според него, Кина внимателно го следи случајот Скрипал.Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон претходно денеска изјави дека е охрабрен со „волјата на пријателите“ да покажат поддршка и солидарност по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал.Британската премиерка Тереза Меј вчера во британскиот Парламент изјави дека е „многу веројатно“ дека Русија е одговорна за труењето со нервен агенс на Скрипал и неговата ќерка. Меј нагласи дека Британија во врска со тој случај е подготвена да преземе далеку посеризони мерки кон Русија отколку порано.– Голема е веројатноста дека Русија е вмешана во ...
| | веќе видена | слични

Иако про-руските медиуми во Европа шпекулираа дека ЕУ нема да ја поддржи Велика Британија во врска со големиот скандал околу труењето на рускиот агент Скрипал, сепак тоа не се случи. Се шпекулираше дека Брисел нема да го прифати тврдењето на Лондон дека Русија е единствениот можен виновник за труењето на Сергеј Скрипал, но на вчерашниот самит на Европската унија сепак беше усвоен британскиот наратив и во заклучната изјава стои дека ЕУ не гледа „ниту едно друго објаснување“ за случајот Скрипал. Понатаму, официјален Брисел одлучи да го повлече својот амбасадор од Русија, а тоа е уште една голема потврда дека Европската унија застанува цврсто зад својот сојузник - Велика Британија. Лидерите на 28-те земји членки на Европската унија така заклучиле дека е „многу веројатно“ дека Русија стоела зад хемискиот напад кој беше изведен врз Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Скрипал е поранешен руски двоен агент, а откако беше нападнат со нервен агенс, тој и неговата ќерка и натаму се во болница и постои сомнение ...
| | веќе видена | слични

Случај Скрипал: Министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ се солидаризираат со Британците, но избегнуваат директно да ја обвинат Русија за нападот врс поранешниот двоен агент во Солсбери. На британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон овојпат на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ не му беа поставувани прашања за Брегзит, односно излегувањето на Велика Британија од Европската унија. И не само тоа, ЕУ ѝ изрази „целосна солидарност“ на Велика Британија во врска со истрагата за тоа кој го извршил нападот со нервен отров во англискиот град Салсбури. Џонсон, кој инаку секогаш се залагаше за Брегзит, истакна дека е „охрабрен од солидарноста“. Тој уште еднаш ја обвини Русија дека стои зад нападот врз некогашниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Англија. Старо-новиот руски претседател Владимир Путин и денеска повторно отфрли каква било одговорност на неговата земја за нападот. Повеќе: Големата измама на Владимир Путин „Апсурдно негирање“ на Русија Џонсон во ...
| | веќе видена | слични

„Русија изврши бесрамен и безобѕирен напад на Обединетото Кралство. Јасно е дека руската закана не познава граници и инцидентот во Солсбери навистина беше образец на руската агресија спрема Европа и нејзините блиски соседи“ – изјавила Меј, пренесува „АП“. Двојниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка биле отруени со нервен агенс, а пронајдени се во бесвесна состојба недалеку од трговскиот центар во британскиот град Солсбери на 4 март. Велика Британија за тој напад ја обвинува Русија, која ги негира обвиненијата. Скрипал и неговата ќерка Јулија и понатаму се наоѓаат во критична состојба поради труењето.
| | веќе видена | слични

Велика Британија ќе протера 23 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, соопшти британската прмеиерка Тереза Меј во Парламентот во Лондон. Таа нагласи дека Русија е виновна за труењето на британско тло на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. На руските дипломати им е даден рок од една недела да ја напуштат државата. Тоа е најголема мерка од тој вид во изминатите 30 години. Досега Русија имаше 59 дипломати во Обединетото Кралство. Меј додаде дека таквата мерка „ќе ја поткопа работата на руските разузнавачки служби“ во Велика Британија во следниот период. Таа нагласи дека Велика Британија „ги прекинува времено сите билатерални контакти со Русија“ и ја повлекува поканата до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да го посети Лондон. - Поради случајот Скрипал, Лондон ги засилува контролите на приватните авиони и проверките на царина, нагласи Меј. Меѓу мерките што ги најави таа се и онаа дека високи претставници на државата и на кралското семејство нема да ...
| | веќе видена | слични

Европската унија ќе биде со Велика Британија откако Лондон соопшти дека најверојатно Москва стои зад труењето со нервен агенс на поранешниот руски шпиун Сергеј Скрипал во Англија, изјави денеска потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровскис. - Многу сме загрижени за ситуацијата како и од неодамнешните резултати од истрагата на Велика Британија, рече Домбровскис. На пашањето дали ЕУ ќе поддржи евентуални акции против Русија, потпретседателот на ЕК одговори дека „Британија може да смета на солидарност од страна на ЕУ по тоа прашање“. И американскиот Стејт департмент претходно издаде соопштение, во кое истакна дека САД во целост веруваат во истрагата и проценката на Обединетото Кралство дека најверојатно Русија е одговорна за нападот со нервен гас на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Во соопштението стои дека САД контактирале со сојузниците во Обединетото Кралство, вклучувајќи и телефонски разговор меѓу државниот секретар Тилерсон и министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон. ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј соопштила дека таа земја ќе протера 23 руски дипломати по труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, а им дала рок од една недела да ја напуштат Британија. Велика Британија донела одлука да ги протера руските дипломати поради труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. Од Велика Британија ќе мора да заминат дури 23 руски дипломати. Ова го објавила британската премиерка Тереза Меј. Како што се наведува, на руските дипломати им е даден рок од една недела да ја напуштат земјата. Тоа е најголема мерка од таков вид во последните 30 години. UK to expel 23 Russian diplomats, PM Theresa May says, after nerve agent attack on former double agent in Salisbury https://t.co/KnwyxZirZs pic.twitter.com/8WM5Bmebw1 — BBC Breaking News (@BBCBreaking) March 14, 2018 Меј додала дека таа мерка ќе ја "поткопа делотворноста на руските разузнавачки служби" во Велика Британија во наредниот период. Британија ги прекинува сите билатерални контакти со Русија и го повлекува повикот до ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија изразува шокираност од труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и дава безрезервна поддршка на Велика Британија. Европската Унија изразува шокираност од труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и дава безрезервна поддршка на Велика Британија. Министрите за надворешни работи на ЕУ кои во овој момент се состануваат во Брисел преку заедничко соопштение изразија солидарност со Велика Британија и изјавија дека „многу сериозно“ ја сфаќаат проценката на британската влада дека Руската Федерација е најверојатно одговорна за тој чин. - Европската Унија е шокирана од употребата на воен нервен агенс, од типот на оние кои ги развива Русија, на европска територија по повеќе од 70 години, стои во соопштението. ЕУ потсетува дека употребата на хемиско оружје претставува нарушување на меѓународните конвенции и претставува „безбедносна закана за сите нас“. ЕУ ја повикува Русија итно да одговори на прашањата поставени од страна на Велика Британија и веднаш целосно да ја открие „програмата ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. Британската премиерка Тереза Меј објави денеска замрзнување на односите со Русија. - Русија е виновна за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал, изјави таа во Парламентот. Британија ја повлече поканата до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за посета на Лондон. Официјален Лондон одлучи да протера 23 руски дипломати поради скандалот со труењето на Скрипал. Итна седница на Советот за бедност на ОН ќе се одржи денеска во врска со труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал. Седницата ќе се одржи по барање на Велика Британија. Скрипал и неговата ќерка беа нападнати со нервен агенс на 4 март во англискиот град Солсбери. Заради тој случај, Велика Британија го повика во МНР рускиот амбасадор во Лондон, Александар Каковенко. Британскиот амбасадор во Москва Лори Бристоу и денеска бил во руското МНР за да се разгледа случајот со Скрипал.
| | веќе видена | слични

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров. „Русија не е виновна, ние сме подготвени да соработуваме ако Обединетото Кралство ги исполни своите меѓународни обврски врз овој документ“, изјави првиот дипломат на Москва за новинарите. Вчера британската премиерка Тереза Меј, ја обвини Русија дека најверојатно таа стои зад труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка, бидејќи биле отруени со гас чијшто тип бил развиен во Русија. Меј и постави на Русија ултиматум до полноќ да објаснат како бил отруен поранешниот шпион во Салсбери, инаку таа ќе заклучи дека се работи за „незаконска употреба на сила“ од страна на руската држава против Велика Британија. Русија веднаш излезе со демант на обвинувањата на Меј, оценувајќи го нејзиното излагање во ...
| | веќе видена | слични

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на конвенцијата за хемиско оружје. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров. „Русија не е виновна, ние сме подготвени да соработуваме ако Обединетото Кралство ги исполни своите меѓународни обврски врз овој документ“, изјави првиот дипломат на Москва за новинарите. Вчера британската премиерка, Тереза Меј, ја обвини Русија дека, најверојатно, таа стои зад труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка бидејќи биле отруени со гас чиј тип бил развиен во Русија. Меј ѝ постави на Русија ултиматум до полноќ да објасни како бил отруен поранешниот шпион во Салсбери, инаку таа ќе заклучи дека се работи за незаконска употреба на сила од страна на руската држава против Велика Британија. Русија веднаш излезе со демант на обвинувањата на Меј оценувајќи го нејзиното излагање во британскиот ...
| | веќе видена | слични

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.„Русија не е виновна, ние сме подготвени да соработуваме ако Обединетото Кралство ги исполни своите меѓународни обврски врз овој документ“, изјави првиот дипломат на Москва за новинарите.Вчера британската премиерка Тереза Меј, ја обвини Русија дека најверојатно таа стои зад труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка, бидејќи биле отруени со гас чијшто тип бил развиен во Русија. Меј и постави на Русија ултиматум до полноќ да објаснат како бил отруен поранешниот шпион во Салсбери, инаку таа ќе заклучи дека се работи за „незаконска употреба на сила“ од страна на руската држава против Велика Британија. Русија веднаш излезе со демант на обвинувањата на Меј, оценувајќи го нејзиното излагање во британскиот ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...