Повеќе вести како оваа (25)

Ренова ја освои својата прва шампионска титула, Работнички и Металург ќе играат во Лига Европа, а Милано ќе се бори за опстанок преку баражот за пополнување на Првата фудбалска лига. Тоа е епилогот од најлошата сезона во нашето првенство, кое заврши во саботата со натпреварите од 31. коло.Шампионатот почна со 12 екипи, а заврши со девет. Поради бојкот, зимоска исклучени беа ланскиот шампион Македонија Ѓорче Петров и трикратниот првак Слога Југомагнат. Победа, кој може да се пофали со две титули, беше избришана на три кола пред крајот по налог на ФИФА, како казна за местење на натпреварот против Пјуник во квалификациите на Лигата на шампионите пред пет години. Нашиот најтрофеен клуб Вардар ги преживуваше најтешките мигови во својата историја. Беспарицата сериозно го стави во прашање неговиот опстанок, но спасот беше најден во Македонија Ѓорче Петров, чиј играчки и тренерски кадар се пресели кај "црвено-црните". Пелистер, исто така, имаше проблеми со исплатата на играчите, но, и покрај тоа, цела сезона беше во ...
сите 13 | | | веќе видена

Трикратниот шампион Работнички го заврши првиот од трите круга на Првата фудбалска лига на лидерската позиција, без пораз и со максимален ефект на петте гостувања. Тимот на Зоран Стратев беше убедлив и на вчерашното гостување на "Чаир", каде што, предводен од двојниот стрелец Вандеир, лесно стигна до трите бода против Слога Југомагнат. Работнички ја потврди својата доминација сезонава и со победата од 4:0 во првиот четврт-финален куп-натпревар против второпласираната Ренова минатата среда. Поразот од 3:1 на дуелот со Хоризонт Турново на "Филип 2" ја продолжи агонијата на Вардар, кој останува заглавен во борбата за опстанок. Ваквиот пласман на "црвено-црните" е логична последица на хаосот во која се наоѓа нашиот најтрофеен клуб, чии играчи го ставија во мирување штрајкот со ветување дека наскоро ќе се најде финансиер. Во Прилеп, пелагониското дерби заврши без голови, што не беше случај со тетовското. Бесарт Ибраими и донесе три бода на Ренова со голот во судиското продолжение на второто полувреме од средбата ...
| | веќе видена | слични

Новата фудбалска сезона почнува на 1 август Тетекс го пречекува шампионот Новата фудбалска сезона кај ќе почне на 1 август (сабота) со натпреварите од првото коло на Првата фудбалска лига. Македонија Ѓорче Петров ја почнува одбраната на титулата во Тетово кај новиот прволигаш Тетекс. Трикратниот првак Слога Југомагнат, која се враќа во елитата по неколкугодишна пауза, му гостува на Пелистер. Останати средби: Милано-Ренова, Работнички-Металург, Хоризонт Турново-Победа и Силекс-Вардар. Втората фудбалска лига ќе почне две недели подоцна со натпреварите: Миравци-Дрита, Шкендија-Влазрими, Цементарница-Охрид, Брегалница-Беласица, Скопје-Новаци, Влазними-11 Октомври, Локомотива-Напредок. Познати се и двојките за 1/16-финалето на Купот на Македонија, кое Ќе се одигра на 19 август (среда). Актуелниот победник Работнички му гостува на Кожуф, додека финалистот Македонија Ѓорче Петров игра кај Карбинци. Останати двојки: Гостивар-Локомотива, 11 Октомври-Вардар, Мирче Ацев-Ренова, Брегалница (Д)-Победа, Беласица-Милано, ...
| | веќе видена | слични

Кометал Ѓорче Петров и Вардар на врвот на листата македонски спортски колективи што паднаа на ниски гранки Роберт ДимитриевскиКометал Ѓорче Петров, Вардар, Македонија Ѓорче Петров, Слога југомагнат, Милано, Работнички, МЗТ Скопје, АМАК СП... Долга е листата на клубови што оставиле некаква трага во македонскиот спорт, а кои во 2009 година ги доживеаја најтешките моменти во својата историја. Некои од нив дури и згаснаа.Најтрофејниот македонски спортски колектив Кометал Ѓорче Петров по повлекувањето на долгогодишниот спонзор Трифун Костовски го допре дното во годината што измина. Единствениот женски ракометен првак во самостојна Македонија на 16 март во Кичево го претрпе својот прв првенствен пораз (27:28) воопшто, а есенската полусезона ја заврши на петтото место во лигата со осум екипи, забележувајќи четири победи, едно реми и седум порази. Резултати незамисливи за клуб што во 2002 година ја освои Лигата на шампионите, а до финалето стигна и во 2000 и во 2005. Во минатата година ѓорчепетровки првпат заиграа ...
| | веќе видена | слични

Заврши 17. издание на првата фудбалска лига Историска сезона за Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓорче Петров, која уште пред три кола ја осигура својата прва шампионска титула, завчера го доби победничкиот пехар и следната сезона ќе игра во квалификациите на Лигата на шампионите, додека Милано, Ренова и освојувачот на Купот на Македонија. Работнички ќе не претставуваат во Лига Европа. Последното прволигашко коло решаваше само околу баражите за опстанок, бидејќи Напредок беше испаднат од претходно. Победа освои бод, ремизирајќи со Вардар, но испадна дека и тоа не и беше неопходно, откако Металург загуби дома од Милано. Поразот на Металург не го искористи Пелистер, кој одигра само 2:2 на домашен терен со Хоризонт Турново и остана на претпоследното место, што значи дека во баражот ќе игра со третопласираната екипа во Втората лига Шкендија. Металург, пак, за противник ја доби Брегалница. Натпреварите за пополнување на Првата лига се закажани за 13/14 јуни, Од поодамна беше јасно дека Тетекс и Слога ...
| | веќе видена | слични

Есенскиот дел од првенството во Првата лига заврши, Шкендија ќе презими на првото место, а последните две позиции се резервирани за најпознатите македонски фудбалски клубови Вардар и Пелистер. Во ситуација кога и поранешните шампиони Слога југомагнат и Македонија Ѓорче Петров минатата сезона беа исклучени од натпреварувањето, нормално е на Првата лига да и недостига квалитет и публика, смета Кочо Димитровски, легендата на Вардар и на македонскиот фудбал. - Првата лига е израмнета, секој може да победи секого. Но, изедначеноста не е последица на големиот квалитет на тимовите. Доказ за тоа е слабата посетеност на првенствените натпревари. Навивачите сакаат да гледаат квалитетен фудбал во Првата лига со силни Вардар, Пелистер, Слога југомагнат, Македонија Ѓорче Петров... На сите овие клубови мора да им се помогне да ги надминат потешкотиите, дел од нив и да бидат вратени во Првата лига затоа што, во спротивно, и понатаму ќе бидеме сведоци на очаен фудбал - вели Кочо Димитровски, легендата на македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Екипите на Шкупи и Врапчиште победија на денешното отварање на новата сезона во македонската Втора лига, каде гостите на петте меча не успеаа ниту да се израдуваат. Засилениот Шкупи, поранешна Слога Југомагнат, трикратниот македонски првак триумфираше со 3-1 против Дрита, додека Врапчиште со ист резултат славеше над кичевски Напредок, ланскиот прволигаш. Новиот второлигаш Младост Царев Двор, кој има амбициозен проект за да стигне и до елитата на првиот свој меч во второлигашкото друштво ремизираше со бицшиот шампион Македонија Ѓорче Петров. РЕЗУЛТАТИ: Еуромилк – Кожув 1-1, Шкупи – Дрита 3-1, Врапчиште – Напредок 3-1, Младост Царев Двор – Македонија ЃП 1-1, Скопје – Гостивар 0-0
| | веќе видена | слични

Македонија ЃП и Слога Југомагнат вчера останаа доследни на одлуката за бојкот, што значи дека ќе бидат исфрлени од Првата лига поради тоа што неоправдано не одиграа два меча, па сега им следи преселба во најнизок ранг на натпреварување Во скопските населби Ѓорче Петров и Чаир нема да има прволигашки фудбал, барем во наредните четири години, откако актуелниот шампион Македонија Ѓорче Петров и трикратниот првак Слога Југомагнат решија да останат доследни на бојкотот и не се појавија на вчерашните натпревари од Првата лига, против Победа, односно Тетекс. Ова значи дека двете екипи, согласно правилникот на ФФМ, ќе бидат преселени во најнизок ранг, поради тоа што неоправдано не допатуваа на две средби. Ова го потврди и комесарот за натпреварување Миле Спиркоски. - Двете екипи ќе бидат преселени во најнизок ранг, а нивните резултати по 11 коло ќе бидат избришани - соопшти Спиркоски. Вчера на стадионот во Ѓорче Петров, токму двете екипи, кои заедно тежат и четири куп-титули, се сретнаа во пријателски меч како ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбал го доби шестиот фудбалски титулар. Македонија Ѓорче Петров стана новиот првак и тоа на најсимболичен можен начин - со триумф детронизирајќи го бранителот Работнички. Во исклучително успешната сезона, со само два пораза, двата на гостувања и со неприкосновеност на домашен терен, Македонија Ѓорче Петров е новиот владетел во светот на фудбалот кај нас. Влезе во редот на Вардар, Работнички, Силекс, Победа и на Слога Југомагнат.
| | веќе видена | слични

Новиот шампион Ренова не успеа со максимален учинок пред својата публика да ја заврши сезоната во која за првпат во клупската историја стигна до титулата и следната сезона Македонија ќе ја претставува во квалификациите од Лигата на шампините. Работнички победи во Тетово и го потврди второто место со кое избори учество во квалификациите од Лигата на Европа, исто како и Металург, кој остана третопласиран, откако одигра нерешено во Боговиње против Тетекс. Гостинска победа оствари Пелистер кај Турново против Хоризонт, додека на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар стигна до трите бода, совладувајќи го Силекс. Од лигата нема да испадне никој поради исклучувањето на Слога Југомагнат и Македонија Ѓорче Петров, додека Милано ќе игра бараж за опстанок во најдобрата конкуренција. Резултати од 31. последно коло: Вардар – Силекс 2:0 Ренова – Работнички 0:1 Тетекс – Металург 0:0 Хоризонт Турново – Пелистер 0:1 Милано беше слободен
| | веќе видена | слични

Утре се играат натпреварите од 11-тотот коло во Првата македонска фудбалска лига со почеток во 13 часот. Водечкиот во лигата, тимот на Работнички гостува кај повратникот во Првата лига оваа сезона, екипата на Слога Југомагнат. „Романтичарите“ ќе атакуваат по трите поени по пат на мртвата трка со Ренова. Исто така во ова коло ќе се одигрува уште едно градско дерби, а тоа ќе биде во Тетово каде Тетекс ја пречекува второпласираната Ренова. Ренова оваа сезона покажува значителни игри но во градското дерби против Тетекс ништо не може да биде исклучено. Шампионот Македонија Ѓорче Петров го пречекува Силекс кој се наоѓа веднаш под „ѓорчепетровци“, додека Вардар е домаќин на Хоризонт Турново. Занимливо ќе биде и во Прилеп, каде ќе се одигра Пелагониското дерби Победа-Пелистер. Во последниот натпревар од ова коло Металург е апсолутен фаворит за дуелот против последнопласираноит Милаон кој игра очајно оваа сезона и се наоѓа закован на дното на табелата со 0 освоени поени. Најава 11-то коло: Тетекс-Ренова Македонија ...
| | веќе видена | слични

Попладнево во Штип ќе се одигра јубилејното 20-тото финале на Купот на Македонија во фудбал. Штипјани попладнево ќе имаат можност да го поздрават освојувачот на трофејот во Фудбалскиот куп на Македонија за оваа сезона. Работнички и Ренова се среќаваат во денешното 20. финале од фудбалскиот Куп на Македонија во Штип (16 ч.), од кое победникот, покрај трофеј, ќе обезбеди и пласман во квалификациите за Лига Европа следната сезона. За екипата од Дебар Маало ова е четврто финале, додека „гипсарите“ ќе играат во мечот за трофејот првпат во нивната историја. „Еден меч е, се е можно. Шансите се 50-50. Фудбалот е непредвидлива игра, тоа е потврдено многу пати досега. Но, јас сепак верувам во моите фудбалери и во соработниците во стручниот штаб и секако во победа“, изјави Словенецот Роберт Певник, тренер на Работнички, за кого, како што и самиот вели, ова е прво финале во кариерата. "За нас е особена чест што Ренова е првпат во финалето. Максимално сме подготвени за мечот и ќе направиме сѐ за да го ...
| | веќе видена | слични

Тетекс и Слога Југомагнат се враќаат во првата фудбалска лига Со натпреварите од 30-тото коло заврши годинашнава сезона во Втората фудбалска лига во Македонија. На крајот првото место со 63 бодови го освои Тетекс, а втора заврши екипата на Слога Југомагнат со 59. И двете екипи се поранешни прволигаши и директно изборија пласман во најквалитетната лига кај нас.     Шанса ќе бараат третата Шкендија и четвртата Брегалница Штип, кои ќе мораат да одиграат бараж дуели со екипите од Првата лига, Пелистер и Победа или Металург.     Бараж за опстанок во втората лига ќе игра Кожуф од Гевгелија, додека лигата ја напуштаат Вардар Неготино, Маџари Солидарност и Нов Милениум.зс
| | веќе видена | слични

ВИКЕНДОВ ПРОДОЛЖУВА 19. ФУДБАЛСКО ПРВЕНСТВО ВО МАКЕДОНИЈА Утре прволигашите тргнуваат да го доиграат пролетниот дел од трикружниот натпреварувачки систем, во кој екипите по тримесечна пауза со рекомпонирани или освежени состави ќе сакаат да ги остварат клупските цели Единствена придобивка за македонскиот фудбал, од воведената котизација пред стартот на 19. сезона од осамостојувањето, ќе биде финиширањето на лигашките сезони во полн состав. Од викендов, кога тргнуваа прволигашкиот и второлигашкиот карван, откажувања, неиграње или пролонгирање на почетокот на натпреварите поради неплатени службени лица нема да има. Клубовите во хроничната фудбалска беспарица, по речиси тримесечната пауза во која ги рекомпонираа или само ги освежија своите состави, ќе стартуваат со една главоболка помалку како да ги остварат своите амбиции, титулата, евронастапот или опстанокот. Повратникот во елитното друштво сезонава, Шкендија, по есенскиот дел е лидер. Тетовци имаат амбиции да го одбранат врвот и да стигнат до својата прва ...
| | веќе видена | слични

Спуштена е завесата во Првата фудбалска лига на Македонија. Последното 33 коло го даде и одговорот на единствената нејаснотија во пресрет на последните пет меча сезонава. Фудбалерите на Металург, покрај Пелистер се вториот тим кој сезонава преку баражот ќе се обиде да избори опстанок во елитата. Тоа проследи откако фудбалерите на Победа не загубија од Вардар и обезбедија директен опстанок. "Лавовите" од Ѓорче Петров со нерешен резултат против Ренова ја прославија правата шампионска титула во историјата на клубот, што му овозможи на Милано да се пробие на второто место на табелата. Последниот натпревар во Првата фудбалска лига на нашата држава го одигра кичевски Напредок кој од следната сезона се сели во понизок ранг на натпреварување. Екипите на Металург и Пелистер, ќе одиграат бараж натпревар за опстанок во елитата против штипска Брегалница односно Шкендија од Тетово. Тоа што е јасно е дека во најсилното домашно фудбалско натпреварување во сезоната 2009/2010 ќе играат екипите на Тетекс и Слога ...
| | веќе видена | слични

Екипите на Македонија ЃП и Слога Југомагнат и официјално се исклучени од првата македонска фудбалска лига и од сезоната 2010/2011 ќе продолжат да се натпреваруваат во општинска лига. Во скопските населби Ѓорче Петров и Чаир нема да има прволигашки фудбал, барем во наредните четири години, откако актуелниот шампион Македонија Ѓорче Петров и трикратниот првак Слога Југомагнат решија да останат доследни на бојкотот и не се појавија на вчерашните натпревари од Првата лига, против Победа, односно Тетекс. Ова значи дека двете екипи, согласно правилникот на ФФМ, ќе бидат преселени во најнизок ранг, поради тоа што неоправдано не допатуваа на две средби. Ова го потврди и комесарот за натпреварување Миле Спиркоски. „Двете екипи ќе бидат преселени во најнизок ранг, а нивните резултати по 11 коло ќе бидат избришани“- соопшти Спиркоски. Вчера на стадионот во Ѓорче Петров, токму двете екипи, кои заедно тежат и четири куп-титули, се сретнаа во пријателски меч како доказ дека не се против фудбалот, но не под водство на ...
| | веќе видена | слични

Првата лига, во мај заврши хаотично со само девет екипи кои ја минаа целта и три кои не ја минаа, и тоа сите поранешни шампиони. Два (Македонија ЃП и Слога Југомагнат) беа казнети за бојкотот со административното префрлање во најнизок ранг, а третата Победа беше казнета да не игра осум години фудбал во земјава поради лажирање. Три месеци откако заврши најлошата сезона, денеска половично ќе стартува новата, во која проблемите се исти, беспарица и неквалитет, па повеќе од очекувано е и оваа сезона стадионите, со некои исклучоци да зјаат празни. За разлика од досегашната практика, овојпат фудбалските кола ќе се играат во саботите, со цел да се мрдне од мртва точка и да се зголеми интересот, но... Квалитетот и понатаму е на ниско ниво, па и непривлечноста. Сезонава, Ренова ќе ја брани титулата, а Тетово со Скопје е најфудбалски град, затоа што е најбројно со прволигаши, па оттаму градските пресметки во двата града ќе бидат најпривлечни. За почеток, денеска ќе се игра едно, Вардар и Металург, додека предвиденото ...
| | веќе видена | слични

Утре се играат трите први натпревари од десетото коло на Првата македонска фудбалска лига. Актуелниот шампион, Македонија Ѓорче Петров патува во Струмица, каде ќе се соочи со Хоризонт од Турново, додека победникот на Купот од минатата сезона Работнички, во Скопје игра против Победа. Дербито на колото се игра во недела во Битола меѓу Пелистер и Вардар. Последниот на табелата, Милано, во понеделник ќе биде домаќин  на Слога Југомагнат, која вминатото коло на домашен терен изгуби со минимален резултат против Металург. Поради промената во зимско сметање на времето, натпреварите кои се на распоредот во недела и средбата во понеделник во Куманово, започнуваат од 13:00 часот.
| | веќе видена | слични

Betadria ви нуди ексклузивна можност да се обложувате на натпреварите од македонското фудбалско првенство. Зимскиот одмор за македонските фудбалски клубови заврши, утре започнува вториот дел од Првата Лига во нашето првенство. Пред нас се нови натпревари на македонските фудбалски терени кои ви ги прави многу поинтересни со тоа што ви овозможува да се обложувате на нив. Од веќе познати причини првенството продолжува без екипите на Македонија Ѓорче Петров и Слога Југомагнат. Вардар кој оваа сезона е во длабока криза ќе има тешка задача да ги одбегне позициите кои водат во бараж за опстанок во лигата. Главен фаворит за титулата останува Ренова, но Работнички сигурно ќе се обиде да го стигне тимот од Џепчиште. За Металург финансиите не се проблем, тимот од Автокоманда цели кон место во Европа и не би требало да има проблем да ја оствари својата цел. Добри резултати се очекуваат и од Тетекс кој осетно се засили во зимскиот преоден рок. Сепак предвидувањата се едно, а реалноста може да биде сосема поинаква, ...
| | веќе видена | слични

Заврши домашниот фудбалскиот шампионат со прв пораз на Ренова во Тетово од Работнички со 1:0 со што го расипа 100 процентниот учинок на домашен терен. Освоената шампионската тутула на тимот од Џепчиште ќе му обезбеди пласман во второто коло во квалификациите за Лигата на шампиони, додека Работнички ја потврди втората позиција и учество во кавлификациите за Лигата на Европа. По нерешениот 0:0 во Тетово меѓу Тетекс и Металург, тетовчани не успеаа пред финалето во купот да обезбедат премиерен настап во Европа па затоа Металург како третопласиран ќе му се придружи на Работнички во Лигата на Европа. Последниот наш учесник во ова елитно натпреварување ќе биде познат по финалето во Националниот куп на 26 мај меѓу Работнички и Тетекс. Доколко Тетекс биде поразен од Работнички тогаш во квалификациите за Лигата на Европа ќе игра Силекс кој денеска на Филип Втори беше поразен од Врадар со 2:0, бидејќи Пелистер не доби лиценца за настап во европските купови иако денеска славеше во Турново над Хоризон со 1:0. Од ...
| | веќе видена | слични

Куп проблеми го матат стартот Вардар и Победа се' уште се под суспензија, некои клубови немаат обезбедено тренерски лиценци, други бараат преземање на лигата На еден ден пред почетокот на новиот 18. фудбалски шампионат на Македонија, лебдат многу дилеми. Клубовите ги немаат завршено своите обврски за непречен старт во една замислена професионална лига, а дел од нив го кренаа гласот и побараа натпреварувањето да го земат под своја надлежност како прв чекор за привлекување на спонзорства. Но, некои од тие клубови ги немаат пријавено на верификација минималните 12 професионални договори склучени со играчите како еден од условите за учество во лигата, а не обезбедиле и тренерските лиценци. Актуелни се и суспензиите за Вардар и Победа, кои се одлуки од Арбитражниот суд. „ЉУБОВНАТА“ ПРЕПИСКА МИСТЕРИЈА Суштински проблеми го мачаат македонскиот фудбал, кој има епизодна улога на меѓународната сцена. Годинава статисти беа Ренова, Милано, Македонија ЃП, а на „трендот“ остана да му пркоси Работнички. Клубовите за ...
| | веќе видена | слични

Челниците на двете суспендирани екипи од Првата македонска фудбалска лига, „Македонија Ѓорче Петров“ и „Слога Југомагнат“ нема да ја коментираат ваквата одлука на Комесарот за натпревари во ФФМ. Од двата табора велат дека нивниот став јавно ќе го објават во моментот кога Федерацијата официјално писмено ќе ги извести дека се суспендирани. Двата тима беа исклучени од понатамошните натпреварувања во домашната лига врз основа на членот 56 точка 5 од Правилникот за натпревари. Тоа значи дека идната година актуелниот шампион „Македонија Ѓорче Петров“ и три пати државниот шампион „Слога Југомагнат“ ќе играат во Општинската лига, односно во Градската лига на Скопје. По суспендирањето, оваа сезона нема да има директно испаѓање од домашната фудбалска елита, а деветто и десетто пласираната екипа ќе играат бараж со третата и четвртата екипа од Втората лига.
| | веќе видена | слични

Викендов почнува 18-тото по ред македонско фудбалско првенство во Првата лига на Македонија, но исто како и сите претходни пред него - набиено со негативна енергија, борба за власт, наводни желби за промени кон подобро, сето тоа како параван за да се скрие неспособноста на газдите од речиси половина прволигашки клубови кои опстојуваат на македонската фудбалска сцена. Новата сезона викендов почнува со седум финансиски сигурни клубови - Металург, Работнички, Македонија, Ренова, Силекс, Тетекс и Турново, а преостанатите се без скршен денар во касата - Милано, Слога Ј., Пелистер, Вардар и Победа. Ова значи дека постои голема веројатност, некој од овие пет клуба да се откаже од натпреварувањето среде сезона и да направи каша-попара во преостанатиот дел од сезоната или, да го продолжи првенството со младинскиот дел од екипата, па да сме сведоци на двоцифрени резултати во нашата „елитна“ лига. Неделата пред почетокот на новата сезона, неколку клуба се обидоа да поентираат и да се „изгребат“ за подобри позиции кај ...
| | веќе видена | слични

Дебармаалци успеаја да останат непоразени на Градски (3:3) и покрај негативата од два гола по првото полувреме

Сашко Ѓ. Димовски

Работнички и Македонија Ѓ.П. одиграа со дури шест гола, девет црвени картони и еден црвен, но без победник - 3:3, во дербито на второто коло во домашното фудбалско првенство. На Градски во саботата беше постигнат и седми гол, но првиот асистент на Мечкаровски, Марјан Кировски, оправдано сигнализираше дека неговиот брат, Христијан, беше во недозволена позиција. Од оние, пак, регуларно постигнатите два беа дело на Милошевиќ, а еден на Кировски за Работнички, Де Брито, Вашингтон и Илиевски со евро-гол беа стрелци за прволигашот од Ѓорче Петров.

Амбициозниот состав на Македонија Ѓорче Петров покажа дека поседува квалитет за едно од првите три места на табелата и излез во фудбалска Европа. Не само што го намачи трикратниот шампион туку беше блиску и до трите бода, но неразбирливо се повлече на својата половина во вториот дел, а противникот знаеше да го ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - ГОДИНАТА ШТО ЗАМИНУВА ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ Глупоста нема граници. Доказ за тоа е македонскиот фудбал кој во 2010 година е жигосан преку прилепска Победа на меѓународната сцена за местење, а на домашната ФФМ ги дисквалификува Македонија ЃП и Слога Југомагнат, па 18. првенство кое почна со 12 заврши со девет екипи. Блескави моменти имаше малку во годинава што изминува, но и тие останаа во сенка на глупостите. Суштински уште еднаш не покажавме дека може да тргнеме по вистинскиот пат за развој. Сезоната 2009/2010 заврши со апсолутен рекорд од точно 30 попусто одиграни натпревари, кои беа избришани како неважечки. Првенството заврши со тројцата предвреме избришани прваци Македонија ЃП, Слога Југомагнат и Победа. Вардар, гордоста на Скопје и Македонија, првпат во својата историја се бори за преживување и опстанок во елитата. Македонската репрезентација го почна квалификацискиот циклус за ЕП 2012 со надеж дека еднаш конечно ќе се искачи погоре од четвртото место, кое досега осумпати го освојуваше. Набргу ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...