Повеќе вести како оваа (25)

Тетово беше во центарот на вниманието на македонската фудбалска јавност,поради тоа што беше домаќин на најинтересните два меча од последното коло од домашното првенство, кои директно решаваа за изгледот на врвот на табелата. Влатко Костов, тренерот на Ренова, очигледно, не успеа да ги мотивира доволно своите фудбалери за да совладаат Работнички. Напротив, соочени со опасноста да го загубат и второто место, „романтичарите“ заиграа кога беше најпотребно, постигнаа еден гол што беше доволен за триумф од 0-1 и за освојување на втората позиција на табелата. Од друга страна, Тетекс издржа да не прими гол во дуелот со Металург, кој му го загрозуваше второто место на Работнички, па на крајот се остана како што беше долго време во првенството. Шампионатот во најмала рака може да се оцени како најконтроверзен досега. Ќе остане запаметен по историското прво место на еден клуб од село Џепчиште, кој успеа да ги надигра и надитри реномираните скопски, битолски, прилепски и други клубови. Со константни вложувања и со ...
сите 13 | | | веќе видена

Комплетирано е 7 коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Фудбалерите на Работнички го задржаа победничкиот чекор и на гостувањето против Тетекс, додека Победа пред свои гледачи беше поупешна од Слога Југомагнат. Натпревар без голови одиграа Вардар и Металург, а поделба на бодовите видовме и во Турново каде Хоризонт и Ренова одиграа 2:2. Силекс успеа да ја искористи бројната надмоќност на играчи во поле во дуелот со Пелистер (по исклучувањето на Вељановски во 47 минута) и успеа да ги освои трите бода. Резултати и стрелци: Победа - Слога Ј. 2:0 Несторовски 7', 18' (п) Силекс - Пелистер 1:0 Марковски 69' Хоризонт Турново - Ренова 2:2 Тасев 21', 74' - Ибраими 11', Бајрами 64' Тетекс - Работнички 0:1 Петковски' Вардар - Металург 0:0 Вчера: Македонија ЃП - Милано 8:0. Табела: 1. Работнички 17 бода 2. Ренова 14 3. Силекс 13 4. Македонија ЃП 12 5. Хоризонт Турново 12 6. Тетекс 8 7. Пелистер 8 8. Слога Ј. 8 9. Металург 6 10. Вардар 6 11. Победа 3 12. Милано 0.
| | веќе видена | слични

Заврши 17. првенство на Македонија Пехарот на ФФМ првпат во Ѓорче Петров Македонија ЃП е шампион на Македонија во фудбал првпат во својата историја. Победничкиот пехар на ФФМ на ѓорчепетровци им беше предаден пред натпреварот со Ренова од генералниот секретар на Федерацијата, Никола Костов. Резултатот беше во втор план (1-1) бидејќи фудбалерите на двете екипи со мислите беа на одмор и на тоа што ги чека летово во европските купови. За нив следува пауза од десетина дена, а потоа почнуваат подготовките за Европа. Македонија ЃП ќе почне од второто квалификациско коло во ЛШ, а Ренова, Милано и Работнички во Лигата на Европа ќе ја бранат честа на Македонија на меѓународна сцена. Со идентичен резултат одиграа и Победа и Вардар. На прилепчани им беше потребен само бод од оваа средба да го избегнат баражот, а Вардар се врати од едно незгодно гостување без пораз. Сите среќни и задоволни. Во баражот за опстанок на Пелистер му се приклучи и Металург. Металурзите во последното коло загубија дома од Милано (0-1), но ...
| | веќе видена | слични

Резултати од четвртото коло од првата македонска лига Четири натпревари од некомплетното 4-то коло во Првата фудбалска лига на Македонија се одиграа вчера. Поради безбедносни причини, МВР побара, а ФФМ ги одложи мечевите Ренова - Вардар и Слога Ј. - Тетекс. Проследете ги резултатите. Резултати и стрелци: Работнички - Пелистер 3:0 Глигоров 34, Божиновски 74, 77 Металург - Силекс 2:2 Илиоски 27', 43' - Темелков 44', 75' Милано - Хоризонт Турново 0:2 Милошевиќ 45', Тодоров 80' Победа - Македонија ЃП 0:0. Табела: 1. Работнички 10 бода 2. Хоризонт Турново 8 3. Пелистер 7 4. Ренова 6 (-1 меч) 5. Силекс 6 6. Македонија ЃП 5 7. Тетекс 4 (-1) 8. Вардар 4 (-1) 9. Металург 3 10. Слога Ј. 2 (-1) 11. Милано 0 12. Победа -1.
| | веќе видена | слични

Тие второ коло по ред бојкотираат и според правилата на Фудбалската федерација на Македонија може да бидат исклучени од лигата. Преглед на натпреварите од 15. коло: Вардар – Ренова 1:1, Македонија ЃП – Победа неодигран, Силекс – Металург 0:1, Хоризонт Турново – Милано 3:1, Тетекс – Слога Југомагнат неодигран и Пелистер – Работнички 1:0. Табела: Ренова 36 бодови, Работнички 31, Пелистер 25, Хоризонт Турново 24, Македонија ЃП 23, Металург 22, Силекс 19, Вардар 16, Победа 16, Тетекс 14, Слога Југомагнат 11 и Милано 3.
| | веќе видена | слични

Денеска во Скопје, во 15.30 часот, Работнички го чека Силекс, зашто утре на Арената Филип Втори има хуманитарен концерт, а за в сабота во исто време се закажани и дуелите Ренова - Победа и Милано - Тетекс. В недела ќе се сретнат Металург - Македонија ЃП и Пелистер - Турново, а в понеделник силите ќе ги одмерат Слога Југомагнат и Вардар. На почетокот на неделата Слога Ј. и Милано побараа од ФФМ колото да не се игра в недела поради муслиманскиот верски празник Рамазан Бајрам.
| | веќе видена | слични

Актуелниот првак Ренова е со нов тренер и изменет состав, па борбата за врвот ќе биде многу понеизвесна. За прв пат клубовите се лиценцираа и платија котизација Со некомплетното прво коло денеска тргнува прволигашкиот фудбалски карван со надеж дека новото 19. државно првенство ќе мине во подобар ред и ќе донесе подобар фудбал, што ќе ги врати гледачите на стадионите. Изминатата сезона беше многу турболентна. Лигата почна со 12 клубови, за на крајот да останат само девет, по исклучувањето на Македонија ЃП и Слога Ј. во најнизок ранг натпреварување, поради бунтот против новиот избор на Харалампие Хаџи-Ристески за претседател на ФФМ, и суспендирањето на Победа од фудбалот во траење од осум години, по налог на ФИФА за местење на резултат во квалификациите за ЛШ. Претстојното првенство одново ќе брои 12 екипи, а воведени се и новини. За прв пат клубовите мораа да добијат лиценца за натпреварување и да платат котизација од 12.000 евра во денарска противвредност, на две рати пред почетокот на полусезоната. Во ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на 16 коло од првенството на Македонија во фудбал, на Железарница, Металург го совлада Тетекс со 4-0, Силекс како гостин беше подобар од Милано со 3-1, а во дерби-натпреварот Ренова го совлада Пелистер со 1-0, со што се врати на чело на табелата. Во Прилеп, Победа го совлада Вардар со 2-1, а во саботата Работнички славеше над Х. Турново со 1-0. Во пријателски натпревар, екипите што го бојкотираат првенството Македонија Ѓ. П и Слога Ј. одиграа без голови 0-0.
| | веќе видена | слични

Екипата на Ренова се врати на челната позиција на табелата во Првата македонска фудбалска лига по само 24 часа откако вчера беше симната од Работнички кој натпреварот од  13 коло го одигра ден порано од конкурентите. Попладнево се одиграа пет натпревари во националниот шампионат: Тетекс – Вардар 1:0, Македонија ЃП – Ренова 0:1, Силекс – Победа 0:1, Пелистер – Металург 3:0 и Хоризонт Турново – Слога 2:0. Вчера Работнички – Милано 5:1. Табела: Ренова 32, Работнички 31, Македонија ЃП 23, Пелистер 22, Хоризонт Турново 21, Металург 16, Силекс 16, Тетекс 14, Победа 13, Вардар 12, Слога 11, Милано 0.
| | веќе видена | слични

Вардар во дербито загуби од Работнички и покрај водството, Металург и Тетекс во финишот стигнаа до победите на Чаир и во Тетово, Ренова убедлива против Силекс, Пелистер освои бод во Ѓорче, а Победа сигурна против последниот на табелата Милано. Постигнати се следните резултати: Силекс – Ренова 0:5, Тетекс – Хоризонт Турново 1:0, Македонија ЃП – Пелистер 0:0, Победа – Милано 4:1  и Слога Југомагнат – Металург 0:1 и Вардар – Работнички 1:2. Табела: Работнички 21 бод, Ренова 20, Хоризонт Турново 15, Македонија ЃП 14, Металург 12, Пелистер 12, Тетекс 11, Вардар 9, Слога Југомагнат 8, Победа 6, Милано 0.
| | веќе видена | слични

Натпреварите од 11.коло во Првата македонска фудбалска лига се играат утре со почеток во 13 часот. Во Тетово се игра градското дерби во кое Тетекс ја пречекува второпласираната Ренова. Шампионот Македонија Ѓ.П. го пречекува Силекс, Вардар е домаќин на Хоризонт Турново, а на Чаир Слога е домаќин на водечкиот Работнички. Во Прилеп се игра Пелагониското дерби Победа – Пелистер, а Металург е апсолутен фаворит со последнопласираниот Милано. Комплетна табела: Работнички 24 бодови, Ренова 23, Македонија Ѓ.П. 17, Силекс 16, Хоризонт Турново 15, Пелистер 15, Металург 12, Тетекс 11, Слога Ј. 11, Вардар 9, Победа 6 и Милано 0.
| | веќе видена | слични

Во вчера одиграните натпревари од 5.коло постигнати се следниве резултати: Хоризонт Турново – Работнички 0:2, Пелистер – Ренова 1:1, Силекс – Милано 4:0, Тетекс – Металург 0:0, Македонија ЃП – Слога Југомагнат 4:0 и Вардар – Победа 0:0. Работнички води со 13 бодови, пред Ренова со 10, следи Силекс со 9. Македонија ЃП, Хоризонт Турново и Пелистер имат по 8, Тетекс, Слога Југомагнат и Вардар по 5, Металург 4, а без бодови се казнетата Победа и Милано. Во вчера одиграните натпревари од 5.коло постигнати се следниве резултати: Хоризонт Турново – Работнички 0:2, Пелистер – Ренова 1:1, Силекс – Милано 4:0, Тетекс – Металург 0:0, Македонија ЃП – Слога Југомагнат 4:0 и Вардар – Победа 0:0. Работнички води со 13 бодови, пред Ренова со 10, следи Силекс со 9. Македонија ЃП, Хоризонт Турново и Пелистер имат по 8, Тетекс, Слога Југомагнат и Вардар по 5, Металург 4, а без бодови се казнетата Победа и Милано.
| | веќе видена | слични

Домашниот шампионат викендов понуди два натпревари и тоа дуелите на Ренова - Вардар и Слога Југомагнат - Тетекс, кои минатиот викенд по препорака од МВР, ФФМ ги одложи од безбедносни причини. На Чаир, Слога Југомагнат со 1:0 го совлада Тетекс, додека Вардар загуби на гостувањето против Ренова со 3:2. Амбициозната Ренова успеа да го искористи организацискиот хаос во нашиот најтрофеен клуб и со 3:2 да ги совлада избраниците на Марио Вујовиќ, додека Тетекс не успеа да се избори нути за бод во дуелот со чаирската екипа, која 60-тина минути играше со 10 играчи во поле, поради исклучувањето на Џеладини. Резултати: Слога Ј. - Тетекс 1:0 Сулејмани 8' Ренова - Вардар 3:2 Јанчевски 1', 14', Тодоровски 82' - Ступиќ 18', Ејупи 85' (п.) По 4 одиграни кола во Првата фудбалска лига на Македонија, табелата изгледа вака: 1. Работнички 10 бода 2. Ренова 9 3. Хоризонт Т. 8 4. Пелистер 7 5. Ренова 6 6. Македонија ЃП 5 7. Слога Ј. 5 8. Тетекс 4 9. Вардар 4 10. Металург 3 11. Милано 0 12. Победа -1.
| | веќе видена | слични

Пелистер и Шкендија, вечерва во Струмица ќе бијат битка во Куп финалето бр.26. Стадионот „Младост" по трет пат во својата историја ќе го даде победникот. Како вовед пред вечерашното финале може да се потсетиме на оние бројки, историјати, рекорди, занимливости од минатите 25 финалиња. -Првото финале во самостојна Македонија се одигра во мај во 1993 година во Скопје. На тогаш Градскиот стадион Вардар со голот на Жанко Савов, го победи Пелистер со 1:0 и го освои драгоцениот пехар -Најмногу куп финалиња има Слога Ј (денешно Шкупи), осум пат чаирчани играле вакви мечеви, но само три пати се радувале. Следува Работнички со седум финалиња во кои четири пати го освојувал пехарот, па Вардар со шест финални средби. Ова финале и за Шкендија и за Пелистер ќе биде петто. -Засега само Тони Јакимовски и Влатко Костов се радувале на пехарот и како играчи, но и како тренери -Есад Чолаковиќ, со Слога Ј, Маџари и Работнички играл вкупно во осум финалиња -Дос Сантос Вандаир и Баже Илијоски се единствените кои имаат пехари со ...
| | веќе видена | слични

Новиот шампион Ренова не успеа со максимален учинок пред својата публика да ја заврши сезоната во која за првпат во клупската историја стигна до титулата и следната сезона Македонија ќе ја претставува во квалификациите од Лигата на шампините. Работнички победи во Тетово и го потврди второто место со кое избори учество во квалификациите од Лигата на Европа, исто како и Металург, кој остана третопласиран, откако одигра нерешено во Боговиње против Тетекс. Гостинска победа оствари Пелистер кај Турново против Хоризонт, додека на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар стигна до трите бода, совладувајќи го Силекс. Од лигата нема да испадне никој поради исклучувањето на Слога Југомагнат и Македонија Ѓорче Петров, додека Милано ќе игра бараж за опстанок во најдобрата конкуренција. Резултати од 31. последно коло: Вардар – Силекс 2:0 Ренова – Работнички 0:1 Тетекс – Металург 0:0 Хоризонт Турново – Пелистер 0:1 Милано беше слободен
| | веќе видена | слични

Откако ФФМ одново мораше да ги пресметува сите резултати од почетокот на првенството поради исклучувањето на Победа од Првата лига, Ренова мораше по вторпат да ја прослави историската титула државен првак. Тимот од Џепчиште покажа најмногу во текот на првенството, а случајно дури двапати мораше да го потврдува првото место и освојувањето на трофејот. Меѓутоа, дали „гипсарите“, навистина, ќе му се израдуваат на историскиот успех ќе зависи од УЕФА, која ќе треба да пресече дали тековното првенство во Првата лига на Македонија е регуларно или не. Сомнежи за хаотичното првенство има премногу, но постојат две големи причини што бодат во очи. Првата е што суспензијата на Победа од страна на ФИФА важи од 5 август минатата година, кога всушност и почна првенството, што значи дека прилепскиот тим играл без да има право на тоа во текот на целата сезона, а втората е што крајот на првенството не го дочекаа дури една четвртина од прволигашките клубови. И покрај тоа што за ФФМ во моментов се е регуларно, одговорот ќе го ...
| | веќе видена | слични

Резултати од 7-то коло на прва македонска фудбалска лига Со денеска одиграните пет натпревари, комплетирано е 7-то коло во Првата македонска фудбалска лига. Во денешните натпревари победа на домашен терен остварија Силекс и Победа, додека Работнички се радуваше како гостин во Тетово. Резултати: Хоризонт Турново - Ренова 2:2, Силекс - Пелистер 1:0, Тетекс - Работнички 0:1, Вардар - Металург 0:0, Победа - Слога Југомагнат 2:0 и вчера шампионот Македонија Ѓ.П. со убедливи 8:0 го совлада кумановски Милано 8:0. Табела: Работнички 17 (бодови), Ренова 14, Силекс 13, Македонија Ѓ.П. 12, Турново 12, Тетекс 8, Пелистер 8, Слога Југомагнат 8, Металург 6, Вардар 6, Победа 3 и Милано 0.
| | веќе видена | слични

Со очекуваната победа над Милано, како и нерешениот резултат на Работнички на гостувањето против Металург, екипата на Ренова ја превзема водечката позиција на табелата, во фудбалскиот шампионат на Македонија. Резултати од денешните натпревари: Металург - Работнички 1:1, Македонија ЃП – Тетекс 1:0, Вардар – Силекс 3:1, Слога Југомагнат – Пелистер 1:3, Ренова – Милано 4:0 и Победа – Хоризонт Турново 1:0. Табела: Ренова 29 бодови, Работнички 28, Македонија ЃП 23, Пелистер 19, Хоризонт Турново 18, Металург и Силекс 16, Вардар 12, Тетекс и Слога Југомагнат 11, Победа 10 и Милано 0.
| | веќе видена | слични

Победи на Ренова и на Слога Ј. Во неделата се одиграа одложените средби од четвртото коло на Македонската фудбалска лига Ренова - Вардар 3:2 и Слога Ј. - Тетекс 1:0. Табела: Работнички 10, 2. Ренова 9, 3. Хоризонт Т. 8, 4. Пелистер 7, 5. Силекс 6, 6. Македонија Ѓ.П. 5, 7. Слога Ј. 5, 8. Тетекс 4, 9. Вардар 4, 10. Металург 3, 11. Милано 0, 12. Победа (-3) -1.
| | веќе видена | слични

Лидерот на табелата, Работнички стигна до трите бода на гостувањето на стадионот „Чаир“, во дуелот со Слога Југомагнат, постигнувајќи лесни три гола. Шампионот од минатото првенство, Македонија Ѓорче Петров со 2:0 го совлада Силекс, а во тетовското дерби Ренова како гостин со гол во последната минута го порази Тетекс. Најтрофејниот македонски клуб Вардар продолжува со катастрофалните резултати кои го доведоа блиску до дното на табелата, по поразот на домашен терен. Резултати: Тетекс – Ренова 0:1, Македонија ЃП – Силекс 2:0, Вардар - Хоризонт Турново 1:3, Слога Југомагнат – Работнички 0:3, Победа – Пелистер 0:0, Металург – Милано 4:0. Табела: Работнички 27 (бодови), Ренова 26, Македонија ЃП 20, Хоризонт Турново 18, Пелистер 16, Силекс 16, Металург 15, Тетекс 11, Слога Југомагнат 11, Вардар 9, Победа 7  и Милано 0.
| | веќе видена | слични

Вардар го пречекува Тетекс, "лавовите" на гости кај Ренова Во елитното домашно фудбалско првенство денеска, со почеток од 17 часот, на програмата се мечевите од второто коло. Вниманието на фудбалската јавност го привлекуваат двата скопско тетовски дуели. Екипата на Вардар го пречекува Тетекс, додека актуелниот шампион Македонија ЃП патува на гости кај Ренова. Двојки за 2-ро коло во Првата фудбалска лига на Македонија: Вардар - Тетекс, Ренова - Македонија ЃП, Металург - Пелистер Слога Ј. - Хоризонт Турново Милано - Работнички Победа - Силекс. Табела: 1. Ренова 3 бода 2. Турново 3 3. Македонија ЃП 1 4. Работнички 1 5. Вардар 1 6. Тетекс 1 7. Силекс 1 8. Металург 1 9. Пелистер 1 10. Слога Југомагнат 1 11. Милано 0 12. Победа 0. \Netpress
| | веќе видена | слични

Четири натпревари од некомплетното 4-то коло во Првата фудбалска лига на Македонија се одиграа попладнево. За изненадување се погрижија фудбалерите на Победа кои неочекувано успеаа да освојат бод против актуелниот шампион Македонија ЃП. Иако се најавуваше како дерби на колото, убедлива победа од 3:0 на свој терен забележа Работнички против Пелистер, додека Металург и Силекс ги поделија бодовите играјќи нерешено 2:2. Единствен триумф на гостински терен забележа Хоризонт Турново, откако со 0:2 го совлада Милано. Од мечот во Куманово за одбележување е и 65-та минута, кога фудбалерот на Милано, Трајковски, поради заработениот црвен картон мораше да го напушти теренот. Поради безбедносни причини, МВР побара, а ФФМ ги одложи мечевите Ренова - Вардар и Слога Ј. - Тетекс. Резултати и стрелци: Работнички - Пелистер 3:0 Глигоров 34, Божиновски 74, 77 Металург - Силекс 2:2 Илиоски 27', 43' - Темелков 44', 75' Милано - Хоризонт Турново 0:2 Милошевиќ 45', Тодоров 80' Победа - Македонија ЃП 0:0. Табела: 1. Работнички 10 ...
| | веќе видена | слични

Последните три натпревари од 28 коло во Првата фудбалска лига на Македонија се одиграа денеска, а екипата на Ренова во Кратово против Силекс освои бод, со што ја потврди првата шампионската титула. За конечниот триумф на Ренова сезонава од голем допринос беше поразот, кој во петокот го доживеа Работнички во Битола. Со тоа "гипсарите" се впишаа меѓу екипите на Вардар, Силекс, Слога Ј, Победа, Работнички и Македонија ЃП како државни прваци. На три кола до крајот на првенството продолжува неизвесноста за тоа кој тим ќе биде втората екипа која ќе игра во бараж-натпреварите за опстанок во лигата. Засега е јасно дека Милано е првата екипа која ќе се бори да го задржи прволигашкиот статус, а вториот патник во баражот ќе се бара меѓу екипите на Победа, Вардар, Тетекс и Хоризонт Турново. Резултати од 28 коло: Силекс - Ренова 0:0 Металург - Победа 3:0 Вардар - Хоризонт Турново 0:1 Пелистер - Работнички 1:0 Милано - Тетекс 2:4 Табела: Ренова 61 бод Работнички 50 Металург 49 Пелистер 42 Силекс 35 Тетекс 28 Хоризонт ...
| | веќе видена | слични

Во елитното домашно фудбалско првенство денеска, со почеток од 17 часот, на програмата се мечевите од второто коло. Вниманието на фудбалската јавност го привлекуваат двата скопско тетовски дуели. Екипата на Вардар го пречекува Тетекс, додека актуелниот шампион Македонија ЃП патува на гости кај Ренова. Двојки за 2-ро коло во Првата фудбалска лига на Македонија: Вардар - Тетекс, Ренова - Македонија ЃП, Металург - Пелистер Слога Ј. - Хоризонт Турново Милано - Работнички Победа - Силекс. Табела: 1. Ренова 3 бода 2. Турново 3 3. Македонија ЃП 1 4. Работнички 1 5. Вардар 1 6. Тетекс 1 7. Силекс 1 8. Металург 1 9. Пелистер 1 10. Слога Југомагнат 1 11. Милано 0 12. Победа 0.
| | веќе видена | слични

РАБОТНИЧКИ СЕ ЗАЦВРСТИ НА ВРВОТ НА ТАБЕЛАТА Жешки бодови за лидерот "Романтичарите", совладувајќи го Тетекс на гости, одново имаат +3 над втората Ренова Младиот Филип Петковски го остави Работнички како самоуверен лидер во македонското првенство. Талентираниот 19-годишен напаѓач, кој влезе како резерва, стрелаше за победа на гостувањето против новакот во елитата Тетекс, кој досега дома се покажа како незгоден противник. Со овие три бода "романтичарите" пак се зацврстија на врвот и одново имаат плус три над првиот придружник Ренова. Работнички и натаму заедно со Силекс се единствени непоразени екипи, а играта особено на гости влева сигурност, но тренерот Зоран Стратев смета дека е рано за прогнози. - Рано е за да се зборува за титула, иако нашите амбиции се познати - двоен триумф. Во Тетово не беше лесно. Тежок терен, што би рекол "жежок", но се играше коректно. Имавме шанси и ние и тие, но ние повеќе. Ја посакувавме победата и имаше желба кај играчите. Задоволен сум воглавно. Надвор играме подобро отколку ...
| | веќе видена | слични

Првенство на Македонија, 5. коло Работнички го освои Кукуш Работнички ги освои бодовите во Турново на стадионот „Кукуш“, на кој 17 месеци Хоризонт немаше доживеано пораз. Избраниците на Зоран Стратев на најубав начин покажаа дека нема неосвоиви бастиони и славеа со головите на Душан Савиќ (37.) и на Боби Божиновски во 80. минута. Ренова поведе во 38. минута преку Бобан Јанчевски на гостувањето во Битола, но не успеа да го задржи водството до крај. Пелистер израмни во 69. минута преку Александар Вељановски и се избори за бод. Шампионот Македонија ЃП ги реши дилемите за победникот на мечот со Слога за 36 минути кога Нијаз Лена, Тони Брњарчевски и Даниел Мојсов два пати направија водство од 4-0. Честа на гостите ја спаси Кемал Аломеровиќ во 58. минута. Металург, кој има стабилен спонзор и квалитетен состав, и по пет кола го нема почувствувано вкусот на победата. Металурзите одиграа без голови на гостувањето во Тетово кај Тетекс и со четири нерешени средби и еден пораз го заземаат 9. место на табелата. Силекс ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...