Повеќе вести како оваа (25)

По скусена постапка викендов е завршен контроверзниот 18. фудбалски шампионат на Македонија . Ренова е седмиот освојувач на првенствената трка. Покрај првиот триумф на „гипсарите“, последното издание од елитното натпреварување ќе се памети уште и по дисквалификацијата на три шампиони во екот на сезоната. ФФМ ги дисквалификува Македонија ЃП и Слога југомагнат есеноска поради неоправдано неодигрување на два меча, но во позадина беше учеството во смената на актуелниот претседател, а ФИФА ја избриша Победа за местење на натпревар од квалификациите за ЛШ. Ваквите потези ја доведоа во прашање регуларноста на првенствената трка која финишираше со само девет екипи. На крајот никој не го напушти елитното друштво, бидејќи предвреме тоа го решија ФФМ и ФИФА. Отпишаниот, уште на стартот од сезоната, Милано иако последнопласиран со само шест освоени бодови, доби подарок, на 30 мај, да разигрува за опстанок со четвртопласираниот второлигаш, Напредок или Брегалница. Административните скусувања ја нарушија регуларноста и во ...
сите 13 | | | веќе видена

Ренова останува лидер, но без обезбедена титула, само со пет бодови предност над вториот Работнички на три кола пред крајот на сезонава Табелата на Првата фудбалска лига во финишот на годинашново првенство доби неочекуван изглед, а борбата за шампионската титула неизвесен исход. Со нов допис од Светската фудбалска федерација (ФИФА), покрај суспензијата на Победа во наредните 8 години, што важи од 5 август 2009 година, автоматски се бришат сите постигнати резултати на прилепчани во домашното првенство во сезоната 2009/2010. По оваа интервенција на ФИФА, најоштетени се екипите на Ренова и Металург кои загубија по девет бодови, бидејќи по трипати ја совладаа Победа во првенството, додека Работнички е покус само со три. Така, сега Ренова, која и натаму е лидер на табелата, веќе ја нема обезбедено шампионската титула како што тоа беше по неделното 28. коло. На три кола пред крајот "гипсарите" имаат предност од само пет бодови над вториот Работнички, кој со ова останува со теоретски шанси во борбата за првото ...
| | веќе видена | слични

Преостанатите три двојки се Скопје - Металург, Македонија ЃП- Тетекс и Пелистер - Дрита Актуелниот победник во фудбалскиот Куп на Македонија, Работнички, во одбраната на титулата за противник во четврт-финалето годинава ја доби Ренова. На преостанатите три средби во четврт-финалето на 28 октомври ќе се сретнат Скопје - Металург, Македонија ЃП - Тетекс и Пелистер - Дрита. Полуфиналистите во најмасовното натпреварување ќе бидат познати по реванш-средбите на 25 ноември. Ждрепката сакаше водечките две екипи во првенствената трка, Работнички и Ренова, меѓу себе да ги расчистуваат старите сметки. Овие противници и во ланското куп-натпреварување играа меѓу себе во оваа елиминаторна рунда. Работнички помина благодарение на минималната победа во Скопје (1-0) и ремито на неутрален терен во Охрид (0-0), каде што „гипсарите“ одработуваа казна за слаба организација на натпревар од првенството како домаќини. - Овој дуел е најинтересниот и најнеизвесниот во оваа рунда. За разлика од лани, ќе бидеме рамноправни, бидејќи и ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - ВИКЕНДОВ ПРОДОЛЖУВА 18. ШАМПИОНАТ НА МАКЕДОНИЈА Ренова и Работнички се далеку на врвот пред конкурентот за распределба на трите визи за европските натпреварувања, а по дисквалификацијата на Македонија ЃП и Слога југомагнат нема директно испаѓање, само битка за бегство од баражот каде што Милано е еден од патниците По дво и полмесечна пауза, со денешниот прволигашки натпревар Вардар - Милано (14 ч.), викендов ќе стартува пролетниот дел од 18. шампионат на Македонија. Преостанатите три средби: Победа - Металург, Тетекс - Пелистер и Силекс - Хоризонт Турново на програмата се утре од 14 часот. Водечките екипи Ренова и Работнички ќе имаат продолжен одмор, бидејќи прволигашкото натпреварување продолжува со 10 екипи. Актуелниот шампион Македонија ЃП и Слога југомагнат предвреме ја завршија трката, бидејќи беа дисквалификувани по нивната одлука да го бојкотираат натпреварувањето. Со намален број екипи пролетта ќе биде дочекана со малку непознати, што ќе треба да се решаваат на терените. Ренова (42 бода) ...
| | веќе видена | слични

Локомотива се предаде без борба Второлигашот од Скопје ја промовира Ренова во прв четвртфиналист, додека за преостанатите седум места денеска (15 ч.) ќе се играат првите натпревари од оваа рунда Скопскиот фудбалски второлигаш Локомотива се предаде без борба во осминафиналниот двомеч од фудбалскиот Куп на Македонија, со прволигашот Ренова. „Гипсарите“ се првиот четвртфиналист откако „малите железничари“ поради беспарица пријавија во ФФМ гостите да не доаѓаат на денешниот мегдан. Преостанатите седум екипи што ќе бркаат пласман во четврт-финалето ќе бидат познати по два дуела, денеска (15 ч.) и во реваншот на 30 септември. Во овие елиминаторски пресметки се среќаваат: Металург - Победа, Пелистер - Охрид, Влазними - Дрита, Беласица - Тетекс, Фортуна - Работнички, Силекс - Македонија ЃП и Скопје - 11 Октомври. Вниманието во осминафиналните дуели го привлекуваат двете прволигашки пресметки меѓу Металург и Победа, како и Силекс - Македонија ЃП. - Купот многу се разликува од првенството. Го следат изненадувања, но ...
| | веќе видена | слични

ОД 14. КОЛО СЕ ОДИГРАА САМО ДВА НАТПРЕВАРА Поради незадоволство од фудбалските избори за претседател на ФФМ, во вчерашното 14. коло од Првата лига на Македонија се одиграа само два натпревари. „Гипсарите“ во дербито го победија Работнички (2-0), а со истиот резултат Победа беше поуспешна од Тетекс (2-0). Обидот да се одигра и трет, од шесте натпревари во колото Милано - Пелистер пропадна, бидејќи битолчани откако наминале на кафе во Ѓорче Петров, каде на собир беа незадоволните екипи Македонија ЃП, Хоризонт Турново и Слога југомагнат, не стасаа навреме да ја одработат првенствената обврска во Куманово. Поради фудбалска политика не се играше на Градски во Скопје, каде Вардар го чекаше актуелниот шампион Македонија ЃП, во Автокоманда Металург го пречека Хоризонт Турново кој намина само да ги извести домаќините дека нема да го одиграат натпреварот, а во Чаир Слога југомагнат не излезе на мегдан со Силекс кој остана пред затворените врати од стадионот. РЕНОВА во битката за врвот го освои целиот плен против ...
| | веќе видена | слични

Шампионот и лидер во прволигашката фудбалска конкуренција Вардар ја прекина серијата успешни настапи на Пелистер, совладувајќи го во прекуредното 17. коло со погодокот на Филипе постигнат уште во десеттата минута од мечот. Битолчани седум кола пред да им дојде на гости Вардар не знаеја за пораз и примен гол во првенствената битка за место при врвот. Домаќинот Пелистер пред почетокот на мечот имаше проблем да го оспособи теренот за игра од снегот, а за време на мечот, поради неодговорните постапки на своите гледачи кои го погодија помошник судијата Дејан Kостадинов со топка во главата, мораа да заминат на принуден одмор. Судијата Александар Ставрев побара публиката да биде отстранета од трибината на другиот дел, па така по половина час принудна пауза фудбалерите се вратија да го доиграат мечот. Третото полувреме ова дерби ќе биде пред надлежните во ФФМ. Ренова не ја запре Шкендија во локалното дерби (1-2). „Црвено-црните“ откако уште по половина час игра обезбедија водство преку Алими, трепереа за победата ...
| | веќе видена | слични

Последните три натпревари од 28 коло во Првата фудбалска лига на Македонија се одиграа денеска, а екипата на Ренова во Кратово против Силекс освои бод, со што ја потврди првата шампионската титула. За конечниот триумф на Ренова сезонава од голем допринос беше поразот, кој во петокот го доживеа Работнички во Битола. Со тоа "гипсарите" се впишаа меѓу екипите на Вардар, Силекс, Слога Ј, Победа, Работнички и Македонија ЃП како државни прваци. На три кола до крајот на првенството продолжува неизвесноста за тоа кој тим ќе биде втората екипа која ќе игра во бараж-натпреварите за опстанок во лигата. Засега е јасно дека Милано е првата екипа која ќе се бори да го задржи прволигашкиот статус, а вториот патник во баражот ќе се бара меѓу екипите на Победа, Вардар, Тетекс и Хоризонт Турново. Резултати од 28 коло: Силекс - Ренова 0:0 Металург - Победа 3:0 Вардар - Хоризонт Турново 0:1 Пелистер - Работнички 1:0 Милано - Тетекс 2:4 Табела: Ренова 61 бод Работнички 50 Металург 49 Пелистер 42 Силекс 35 Тетекс 28 Хоризонт ...
| | веќе видена | слични

Вниманието на домашната прволигашка фудбалска сцена во 11. коло го привлекува втората епизода од четирикружниот натпреварувачки систем меѓу главните аспиранти за титулата, Вардар и Шкендија. Екипите со милионски буџети и состави во кои имаат проверени играчи со интернационално искуство утре (13.30 ч) ќе се соочат на „Филип Втори“ во меч со висок ризик, прогласен од страна на ФФМ. Тоа значи дека организирано присуство на гостински навивачи нема да има. Актуелниот шампион Вардар не знае за пораз сезонава. Има само два нерешени исхода. На стартот од вториот круг Вардар се врати на врвот од табелата, прескокнувајќи ја Шкендија, откако тетовските „црвено-црни“ неочекувано ремизираа со дебитантот Младост Царев Двор. Втората пресметка на Вардар и Шкендија може да донесе расплет во шампионската трка или нов заплет. Првиот дуел на овие две екипи го доби Вардар како гостин со 3-1. - Натпреварот е значаен, но нема да го реши прашањето за шампионската трка бидејќи има уште многу да се игра. Го почитуваме тимот на ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот македонски првак Работнички со серијата од 15 меча без пораз (13 победи) ќе и гостува на забревтаната Ренова во дербито на 24-то прволигашко коло, во кое лидерот Вардар оди на ново гостување во Кратово, каде пред 40-на дена лесно и убедливо ја започна пролетната офанзива кон шампионската титула. Ренова сезонава се покажа како „тврд орев“ за фаворитите, па „гипсарите“ есеноска успеаа да го елиминираат Вардар од Купот на Македонија, а патем да го победат и во првенството, па денеска го дочекуваат шампионот Работнички во дуелот на двата тима кои моментно се во најдобра форма. Ренова има пет победи на последните шест меча, Работнички доаѓа со серија од 15 дуели без пораз и ова за тимот на Игор Ангеловски е голем испит во трката со фаворизираниот Вардар за нова титула. Ова прволигашко дерби впрочем ќе биде најава и за втората пресметка за четири дена, затоа што в среда Ренова повторно ќе го дочека освојувачот на „двојната круна“ во реван полуфиналната пресметка во Купот во која „гипсарите“ ќе бркаат ...
| | веќе видена | слични

РЕНОВА СЕ УШТЕ КАНДИДАТ ЗА ТИТУЛАТА ВО ПРВАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА Костов: На победа, но без императив Тимот од Џепчиште денеска му гостува на Вардар, кој пак е во трка за третото место што води во УЕФА Евро-лига Екипата на Македонија ЃП финишира во првенството на Првата фудбалска лига кон својата прва шампионска титула во клупската историја. Ѓорчепетровци на четири кола пред крајот на сезоната имаат осум бодови предност од првиот придужник Ренова, која засега е единствена екипа која им го оспорува приматот на "лавовите". Кој прв ќе мине низ целта може да се дознаа уште во 30. коло, овој викенд, кога двете водечки екипи гостуваат, Македонија ЃП на бранителот на титулата Работнички, кој одамна се прости од неа, а Ренова на најтрофејниот фудбалски клуб Вардар. Поради совпаѓање на термините, средбата меѓу Вардар и Ренова ќе се одигра ден порано, односно в сабота, така што "лавовите" ќе знаат на што се. Во случај на пораз или реми на тимот од Џепчиште, Македонија ЃП и со еден бод ќе ја завери титулата. ...
| | веќе видена | слични

Со два натпревари денеска почнува 21.коло во Првата македонска фудбалска лига. Шампионот Работнички ја теренот на „Куќата на фудбалот“ ја пречекува Брегалница, додека Ренова игра со Силекс. „Романтичарите“ се во серија од три победи по ред во првенството, односно четири ако се смета и триумфот од 2-1 во првата полуфинална средба од Купот против Ренова. Момците на Игор Ангеловски не планираат да застанат со победите и истото го бараат и против Брегалница. „ Не планираме да застенеме. Од натпревар во натпревар играме сѐ подобро. Се надевам дека ќе победиме и против Брегалница, имаме добра екипа и мислам дека серијата ќе продолжи “, вели Марјан Алтипармаковски. Против Штипјани сигурно нема да биде лесно поради фактот што сега тимот има нов стручен штаб и неколку нови засилувања во однос на есеноска. „ Брегалница е квалитетна екипа и имаше промени во стручниот штаб и во тимот. Сигурно дека се подобри од есента, и тие ќе бараат бодови во Скопје, но наше е да одиграме како што знаеме, па подобриот нека победи “, ...
| | веќе видена | слични

Раководството и фудбалерите на Ренова веќе можат да ја прославуваат првата шампионска титула во историјата на клубот, откако во петокот Работнички загуби од Пелистер во премиерата од 28. коло на Првата лига. Независно од исходот на нивното вчерашно гостување во Кратово, "гипсарите" на три кола пред крајот останаа со предност од сега ниту теоретски достижни 10 бодови. Работнички, кој практично порано се откажа од титулата, теренот под Тумбе кафе го напушти по втор пат поразен во април и тоа со идентични 1:0 (Илиев 20'). Овие две екипи в среда по петти пат сезонава ќе го поделат мегданот во реваншот од полуфиналето во Купот на Македонија. Битолчани против бранителот на пехарот во првата средба дома, исто така, победија со 1:0.Поради настапот во Купот првенствената обврска предвреме во петокот ја заврши и Тетекс, кој убедливо славеше против Милано во Куманово со 4:2 (Радоњиќ 3', Исени 40', 78', Ристевски 61' пе.- Алии 9', Адем 53'). Со овие три бода "текстилците" ја продолжуваат битката за избегнување на ...
| | веќе видена | слични

Пресметката меѓу Ренова и актуелниот победник во фудбалскиот Куп на Македонија, Работни чки, на неутрален терен во Охрид, денеска (13 ч.), е најпривлечниот дуел од првите четвртфинални натпревари. На преостанатите три средби од оваа елиминаторна рунда во најмасовното натпреварување се среќаваат: Миравци - Македонија ЃП, Пелистер - Шкендија и Силекс - Милано. Прволигашот Ренова веќе четири средби одработи во Охрид како домаќин по казната од шест натпревари да не игра пред своите навивачи во Тетово. „Гипсарите“ по првенствениот меч со Вардар во неделата го продолжија престојот во Охрид.

- Посакуваме дилемите да ги симнеме уште по првите 90 минути, но тоа ќе биде многу тешко. Имавме тежок првенствен меч во неделата, додека противникот доаѓа порелаксиран, бидејќи играше ден порано и имаше многу полесна задача. Затоа со секоја победа без примен гол ќе бидеме задоволни. Патникот во полуфиналето ќе биде познат по вториот натпревар - порачува Влатко Костов, тренерот на Ренова, кој за новиот предизвик ...
| | веќе видена | слични

Во битката за второто место Металург со 1-0 ја победи Шкенија, а Вардар во 31. коло од Првата фудбалска лига ремизира 1-1 со Ренова. Новиот шампион и во петтиот натпревар со „гипсарите“ сезонава не успеа да оствари победа, а сите средби, три во првенството и две во полуфиналето на националниот куп, завршија без победник. Резултати: Брегалница - Турново 2-1, Металург - Шкендија 1-0, Напредок - Силекс 3-0, Охрид - Работнички 0-2, Тетекс - 11 Октомври 2-0, Вардар - Ренова 1-1. Табела: Вардар 73, Металург 64, Шкендија 63, Ренова 46, Брегалница 42, Работнички 40, Силекс 39, Напредок 39, Хоризонт Турново 32, Тетекс 31, Охрид 26, 11 Октомври 16 бода.
| | веќе видена | слични

Дебармаалци по 18 месеци го освоија Тетово со победата од 1-0 против новиот шампион, при што ем му ја расипаа веселбата за титулата, ем не дозволија „гипсарите“ да бидат најефективниот клуб на Стариот континент на домашен терен Новиот македонски фудбалски шампион Ренова нема да биде најефективниот клуб во Европа во оваа сезона на домашен терен. Работнички со завчерашната победа од 1-0 во Тетово ги спречи „гипсарите“ со стоотстотен ефект да ја завршат сезоната пред своите гледачи и во ваква статистичка категорија да бидат подобри од великани како Барселона, Реал Мадрид, Бенфика, Ајакс... Фабио Силва во 61. минута му го нанесе првиот пораз на тетовскиот клуб на Градскиот стадион во Тетово по 18 месеци, односно по 5 октомври 2008 година, кога последен пат загубија „гипсарите“. Дебармаалци им ја расипаа шампионската прослава на играчите на Ренова, кои мечот го завршија и со две исклучувања и без европски „рекорд“. Ренова, според процентот на загубени бодови, е на исто ниво како и Реал Мадрид (18 победи-1 ...
| | веќе видена | слични

Откако ФФМ одново мораше да ги пресметува сите резултати од почетокот на првенството поради исклучувањето на Победа од Првата лига, Ренова мораше по вторпат да ја прослави историската титула државен првак. Тимот од Џепчиште покажа најмногу во текот на првенството, а случајно дури двапати мораше да го потврдува првото место и освојувањето на трофејот. Меѓутоа, дали „гипсарите“, навистина, ќе му се израдуваат на историскиот успех ќе зависи од УЕФА, која ќе треба да пресече дали тековното првенство во Првата лига на Македонија е регуларно или не. Сомнежи за хаотичното првенство има премногу, но постојат две големи причини што бодат во очи. Првата е што суспензијата на Победа од страна на ФИФА важи од 5 август минатата година, кога всушност и почна првенството, што значи дека прилепскиот тим играл без да има право на тоа во текот на целата сезона, а втората е што крајот на првенството не го дочекаа дури една четвртина од прволигашките клубови. И покрај тоа што за ФФМ во моментов се е регуларно, одговорот ќе го ...
| | веќе видена | слични

"Гипсарите", кои однапред ја обезбедија првата шампионска титула во својата историја, се празени на последниот настап од Работнички, во Тетово, со што не остварија 100% учинок на домашен терен сезонава Ставен е крај на 18. прволигашката фудбалска сезона во Македонија, која имаше многу горчлив вкус. Ова беше едно од најконтроверзните првенства, што стартуваше со 12 екипи, а заврши само со девет, поради исклучување на три поранешни шампиони - Македонија ЃП и Слога Ј., за неодиграни два првенствени натпревара, и Победа која од ФИФА е избришана од фудбалот во наредните осум години за местење на резултат против ерменскиот Пјуник во квалификациите за Лигата на шампиони. Поради овие случувања надвор од теренот и бришењето резултати, Ренова два пати мораше да ја слави првата шампионска титула во својата клупска историја. Можеби од тие причини, "гипсарите" кои пред две кола го имаа обезбедно првото место малку го поматија шампионското славење, со пораз во последниот натпревар од Работнички пред своите навивачи. Со ...
| | веќе видена | слични

Шампионот Ренова денеска во Тетово против Пелистер ја почнува одбраната на трофејот во натпреварот од првото коло на Првата фудбалска лига. Најинтересниот дуел од ова коло, градското дерби помеѓу Шкендија и Тетекс, ќе се одигра в понеделник, поради настапот на "штофарите" во Лига Европа. Главна новина сезонава е лиценцирањето, кое предвидува секој прволигаш да уплати во ФФМ 12.000 евра како гаранција, но сумата е премала за да спречи бојкоти и откажувања како минатата сезона. Во Првата лига повеќе ги нема Македонија ЃП, Слога Југомагнат и Победа, кои заедно имаат шест титули. Затоа, пак, во елитата се вратија Напредок, Шкендија и, по подолга пауза, штипска Брегалница. Новиот шампион би требало повторно да се бара помеѓу трите првопласирани екипи од минатото првенство, Ренова, Работнички и Металург. Ако се заборави тешкиот пораз од Елфсборг и се земе предвид само играта на Тетекс во реваншот против Вентспилс, тогаш и тетовскиот тим би можел да изненади од сенка. Најтрофејниот клуб Вардар го очекува уште една ...
| | веќе видена | слични

Скопски Металург доби лиценца за европските натпреварувања, откако ФИФА завчера му ја одобри истата и е петиот клуб што сезонава добива право за настап во Европа. ФФМ првично ги стави металурзите под условна лиценца поради недостигот од една потврда, која им беше доставена, па лиценцата без проблеми им беше издадена Металург во моментов е третопласиран на табелата, но поради тоа што Пелистер нема лиценца, трката за место во Европа е завршена и поради фактот што Силекс, кој е петти, има девет бода помалку од Металург и полош меѓусебен скор, па не може да фати приклучок во последните 270 минути. Покрај Металург, лиценци добија уште и Ренова, Работнички, Тетекс и Силекс.
| | веќе видена | слични

„Железничарите“ се радуваа во Тетово Со голот на Петковски во финишот Работнички забележа победа на гостувањето кај Тетекс и повторно и побегна на Ренова за три чекори Лидерот Работнички прокнижи нови три бода како гостин во Тетово, против Тетекс и повторно и побегна на Ренова за три чекори по само седум одиграни кола во фудбалскиот шампионат на Македонија. Фудбалскиот викенд донесе ефикасно коло благодарение на уводниот, саботен натпревар што актуелниот шампион Македонија ЃП го одигра со вицешампионот Милано и го доби со убедливи 8-0. Толку голови беа постигнати вкупно на неделните пет средби. ТЕТЕКС не успеаја да му одолее на лидерот Работнички. Потклекна во 80 минута, кога џокерот од клупата, младиот Филип Петковски ја искористи мешаницата пред голот на Љупчо Колев да ја спроведе топката во домашната мрежа. Натпреварот почна со возбудувања пред двата гола, но не изобилуваше со ефикасна игра. Савески за Тетекс и Савиќ за Работнички не ги искористија своите прилики, по што двете екипи влегоа во мирно ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - ПРВИ ОСМИНАФИНАЛНИ МЕЧЕВИ ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

Пелистер најблиску до четврт-финалето

Убедлива предност обезбедија и Шкендија и Силекс, а домашниот терен не го искористија Вардар, Победа и Дрита

Битолски Пелистер направи најголем исчекор до четвртфиналната рунда од фудбалскиот Куп на Македонија, по првите 90 осминафинални минути. Пелистер убедливо со 4-0 го совлада дебитантот во прволигашкото друштво Хоризонт Турново, пред своите гледачи. На пласман во наредната рунда, пред реваншот што е закажан за 29 октомври, може да се надеваат и Шкендија и Силекс. За преостанатите пет места неизвесноста останува да биде симната по реваншите. Вардар, Победа и Дрита не ја искористија предноста на домашниот терен, а Милано како гостин и актуелниот победник Работнички пред своите навивачи обезбедија само минимална предност. ПЕЛИСТЕР го скрши отпорот на гостите од Турново во 16. минута со голот на Драган Димитровски. Дилемите околу победникот ги симнаа Благојче Главевски со два гола во ...
| | веќе видена | слични

Работнички и Ренова и по 11 коло ја продолжуваат изедначената трка по есенската круна во Првата Македонска фудбалска лига. Романтичарите и Гипсарите и понатаму ја чуваат сигурната предноста од 6 односно 7 бодови пред единствениот вистински конкурент за трофејот шампионот Македонија Ѓ П . Двете водечки екипи во 11 коло како гости ги забележаа осмите победи сезонава во најквалитетното друштво. Работнички во градското дерби убедливо со 3-0 ги освои бодовите против некогашниот шампион Слога Југомагнат а Ренова во Тетовското дерби со минимални но многу значајни 1-0 условно како гостин беше подобра од големиот ривал Тетекс. Со играта и резултатите во првата третина од домашниот шампионат работнички и Ренова и дефинитивно се издвојуваат како тандемот кој ќе одлучува за новиот шампион на Македонија ,бидејќи останатите екипи се далеку од квалитетите на водечкиот тандем. Единствената екипа која може да ги замрси шампионските сметки на Работнички и Ренова е бранителот на круната Македонија ЃП. Жолто црвените од ...
| | веќе видена | слични

Прволигашите на македонската фудбалска сцена го продолжуваат забрзаниот ритам денеска (16 ч) со уште едно прекуредно 31. коло, во кое дерби-средбата ќе се игра во Скопје меѓу Работнички и Пелистер кои се во трката за третата позиција и местото кое на крајот од сезоната носи виза за настап во квалификациите од Лига Европа. Домаќинот Работнички има предност од четири бода, а Пелистер ја има психолошката предност. Битолчани, откако ја прекинаа серија од шест посни коло, во последните три двапати победија и еднаш ремизираа, а покрај тоа во досегашните три меѓусебни пресметки со „романтичарите“ имаат две победи. До крајот на првенствената трка преостануваат уште шест кола и трката за третата позиција со триумф на Пелистер може да стане неизвесна или Работнички да ја заврши работата и до крајот рутински да се одржува на посакуваната позиција. За Пелистер има и поправен испит ако не успее во првенството, целта ќе може да ја оствари и преку Kупот каде што ќе игра во финалето со Шкендија. Многу поголемо внимание во ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот првак Ренова е со нов тренер и изменет состав, па борбата за врвот ќе биде многу понеизвесна. За прв пат клубовите се лиценцираа и платија котизација Со некомплетното прво коло денеска тргнува прволигашкиот фудбалски карван со надеж дека новото 19. државно првенство ќе мине во подобар ред и ќе донесе подобар фудбал, што ќе ги врати гледачите на стадионите. Изминатата сезона беше многу турболентна. Лигата почна со 12 клубови, за на крајот да останат само девет, по исклучувањето на Македонија ЃП и Слога Ј. во најнизок ранг натпреварување, поради бунтот против новиот избор на Харалампие Хаџи-Ристески за претседател на ФФМ, и суспендирањето на Победа од фудбалот во траење од осум години, по налог на ФИФА за местење на резултат во квалификациите за ЛШ. Претстојното првенство одново ќе брои 12 екипи, а воведени се и новини. За прв пат клубовите мораа да добијат лиценца за натпреварување и да платат котизација од 12.000 евра во денарска противвредност, на две рати пред почетокот на полусезоната. Во ...
| | веќе видена | слични

Во 23. македонски фудбалски шампионат се одиграа трите натпреварувачки круга и од викендов десетте екипи влегуваат во завршницата со натпреварите од четвртата рунда, во која првопласираните шест ќе разигруваат за титулата, а последно пласираните четири за опстанок. Најтрофејниот на домашната сцена скопски Вардар, по победата во последниот меч од третиот круг над соседот и најсериозен ривал за титулата во првенствената трка сезонава Работнички (2-0) влегува со шест бода предност. Осмата шампионска титула на домашната сцена му се насмевнува на Вардар. „Црвено-црните“ можат да ја прослават уште на 6 мај, кога ќе ги одмерат силите четвртипат со актуелниот бранител на трофејот Работнички. Со победи во првите две рунди (28. и 29. коло) од четвртиот круг, од која едната ќе биде против најблискиот ривал Работнички, на „Филип Втори“ Вардар може да ја слави новата титула. Со ваков расплет Вардар ќе направи девет бодови предност пред соседот на три кола до крајот и ќе има подобар скор во меѓусебните дуели што во случај ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...