Повеќе вести како оваа (25)

Со победата во Тетово над новиот шампион Ренова од 1:0, екипата на Работнички го освои второто место во првенството. Вардар на домашен терен славеше во дуелот против Силекс со 2:0, додека гостинска победа оствари и Пелистер на гостувањето во Турново против Хоризонт 0:1.Единствениот нерешен резултат од последното коло беше постигнат на натпреварот во Боговиње меѓу Тетекс и Металург.Ренова како шампион ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите. Работнички и Металург ќе играат во квалификациите од Лигата на Европа.Екипата на Милано од Куманово ќе игра бараж за опстанок во лигата против четвртопласираниот тим од Втората лига.Резултати од 31.коло во Првата македонска фудбалска лига: Вардар – Силекс 2:0, Ренова – Работнички 0:1, Тетекс – Металург 0:0 и Хоризонт Турново – Пелистер 0:1.Слободен беше Милано. Конечна табела: Ренова 55 бодови, Работнички 50, Металург 47, Пелистер 39, Силекс 32, Вардар 30, Тетекс 30, Хоризонт Турново 26 и Милано 6.
сите 13 | | | веќе видена

Со одигрувањето на четирите натпревари попладнево е затворено 18-тото фудбалско првенство во Македонија. Новиот шампион Ренова не успеа со стопроцентен учинок на домашен терен да ја заврши сезоната во која за првпат во клупската историја стигна до шампионската титула. Работнички победи во Тетово и докажа дека сосема заслужено го освои второто место. Гостинска победа оствари и Пелистер на гостувањето во Турново против Хоризонт, додека на арената „Филип Втори“ Вардар освои три бода во дуелот со Силекс. Единствениот нерешен резултат од последното коло беше постигнат на натпреварот во Боговиње меѓу Тетекс и Металург. Резултати од 31.коло во Првата македонска фудбалска лига: Вардар – Силекс 2:0, Ренова – Работнички 0:1, Тетекс – Металург 0:0 и Хоризонт Турново – Пелистер 0:1. Слободен беше Милано. Ренова е шампион и ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите. Работнички и Металург ќе играат во квалификациите од Лигата на Европа, а последниот учесник во евро-куповите ќе се добие по одигрување на финалето ...
| | веќе видена | слични

Со одигрувањето на четирите натпревари од 31-то коло попладнево во сабота заврши 18-тото, едно од најконтроверзните фудбалски првенства одиграни од осамостојувањето на Македонија Новиот шампион Ренова не успеа со стопроцентен учинок на домашен терен да ја заврши сезоната во која за првпат во клупската историја стигна до шампионската титула. Работнички победи во Тетово со 0:1 и докажа дека сосема заслужено го освои второто место. Гостинска победа оствари и Пелистер со 1:0 на гостувањето во Турново против Хоризонт, додека на арената „Филип Втори“ Вардар освои три бода во дуелот со Силекс со победата од 2:0. Единствениот нерешен резултат од последното коло беше постигнат на натпреварот во Боговиње меѓу Тетекс и Металург. Ренова како шампион и ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите. Работнички и Металург ќе играат во квалификациите од Лигата на Европа, а последниот учесник во евро-куповите ќе се добие по одигрување на финалето на Купот во кое се среќаваат Тетекс и Работнички. Екипата на ...
| | веќе видена | слични

Новиот шампион Ренова не успеа со максимален учинок пред својата публика да ја заврши сезоната во која за првпат во клупската историја стигна до титулата и следната сезона Македонија ќе ја претставува во квалификациите од Лигата на шампините. Работнички победи во Тетово и го потврди второто место со кое избори учество во квалификациите од Лигата на Европа, исто како и Металург, кој остана третопласиран, откако одигра нерешено во Боговиње против Тетекс. Гостинска победа оствари Пелистер кај Турново против Хоризонт, додека на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар стигна до трите бода, совладувајќи го Силекс. Од лигата нема да испадне никој поради исклучувањето на Слога Југомагнат и Македонија Ѓорче Петров, додека Милано ќе игра бараж за опстанок во најдобрата конкуренција. Резултати од 31. последно коло: Вардар – Силекс 2:0 Ренова – Работнички 0:1 Тетекс – Металург 0:0 Хоризонт Турново – Пелистер 0:1 Милано беше слободен
| | веќе видена | слични

Денеска се игра последното 31.коло од Првата фудбалска лига. Двојките се: Вардар – Силекс, Хоризонт Турново – Пелистер, Тетекс – Металург и Ренова – Работнички. Сите натпревари започнуваат во 16 часот и 30 минути. Слободен во ова коло е тимот на Милано. Ренова е нов шампион, а екипите на Работнички и Металург кои обезбедија настап во квалификациите за Евролигата, ќе се борат за второто место на табелата. По случувањата и сузпензијата на екипата на Победа изостана неизвесноста околу екипите кои ќе се борат за опстанок во лигата. Ниедна екипа не испаѓа од лигата, а во баражот против четвртопласираниот тим од Втората лига уште од поодамна се знаеше дека ќе игра Милано. Табела: Ренова 55 бодови, Работнички 47, Металург 46, Пелистер 36, Силекс 32, Тетекс 29, Вардар 27, Хоризонт Турново 26 и Милано 6.
| | веќе видена | слични

Денеска се игра последното 31.коло од Првата фудбалска лига. Двојките се: Вардар – Силекс, Хоризонт Турново – Пелистер, Тетекс – Металург и Ренова – Работнички. Сите натпревари започнуваат во 16 часот и 30 минути. Слободен во ова коло е тимот на Милано. Ренова е нов шампион, а екипите на Работнички и Металург кои обезбедија настап во квалификациите за Евролигата, ќе се борат за второто место на табелата. По случувањата и сузпензијата на екипата на Победа изостана неизвесноста околу екипите кои ќе се борат за опстанок во лигата. Ниедна екипа не испаѓа од лигата, а во баражот против четвртопласираниот тим од Втората лига уште од поодамна се знаеше дека ќе игра Милано. Табела: Ренова 55 бодови, Работнички 47, Металург 46, Пелистер 36, Силекс 32, Тетекс 29, Вардар 27, Хоризонт Турново 26 и Милано 6.
| | веќе видена | слични

Комплетирано е 29 коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Фудбалерите на Металург во скопското дерби против Работнички на Арената Филип 2 Македонски ги совлада "романтичарите" со 1:2. Сега второто место на табелата на Работнички е загрозено. „Романтичарите“ имаат четири бода повеќе од Металург, но до крајот ќе одиграат само уште еден натпревар. Хоризонт Турново ја оправда улогата на фаворит против Милано, додека Тетекс во Боговиње славеше против Силекс. Новиот шампион Ренова ја потврди добрата сезона и против Пелистер совладувајќи го со 3:1. Во ова коло слободна беше екипата на Вардар. Резултати: Работнички - Металург 1:2 Марсио 60' - Ејупи 9', 16', Хоризонт Турново - Милано 2:1 Пандев 28', Ковачев 50' - Милиќ 16', Ренова - Пелистер 3:1 Емини 3', 44', Османи 55' - Вељановски 70', Тетекс - Силекс 2:0 Глигоровски 9', Исени 50'. До крајот на првенството во елитниот домашен фудбалски шампионат остануваат за доигрување уште две кола. Следното коло на програмата е веќе во среда, а се среќаваат: Металург - ...
| | веќе видена | слични

Тие второ коло по ред бојкотираат и според правилата на Фудбалската федерација на Македонија може да бидат исклучени од лигата. Преглед на натпреварите од 15. коло: Вардар – Ренова 1:1, Македонија ЃП – Победа неодигран, Силекс – Металург 0:1, Хоризонт Турново – Милано 3:1, Тетекс – Слога Југомагнат неодигран и Пелистер – Работнички 1:0. Табела: Ренова 36 бодови, Работнички 31, Пелистер 25, Хоризонт Турново 24, Македонија ЃП 23, Металург 22, Силекс 19, Вардар 16, Победа 16, Тетекс 14, Слога Југомагнат 11 и Милано 3.
| | веќе видена | слични

Во вчера одиграните натпревари од 5.коло постигнати се следниве резултати: Хоризонт Турново – Работнички 0:2, Пелистер – Ренова 1:1, Силекс – Милано 4:0, Тетекс – Металург 0:0, Македонија ЃП – Слога Југомагнат 4:0 и Вардар – Победа 0:0. Работнички води со 13 бодови, пред Ренова со 10, следи Силекс со 9. Македонија ЃП, Хоризонт Турново и Пелистер имат по 8, Тетекс, Слога Југомагнат и Вардар по 5, Металург 4, а без бодови се казнетата Победа и Милано. Во вчера одиграните натпревари од 5.коло постигнати се следниве резултати: Хоризонт Турново – Работнички 0:2, Пелистер – Ренова 1:1, Силекс – Милано 4:0, Тетекс – Металург 0:0, Македонија ЃП – Слога Југомагнат 4:0 и Вардар – Победа 0:0. Работнички води со 13 бодови, пред Ренова со 10, следи Силекс со 9. Македонија ЃП, Хоризонт Турново и Пелистер имат по 8, Тетекс, Слога Југомагнат и Вардар по 5, Металург 4, а без бодови се казнетата Победа и Милано.
| | веќе видена | слични

Македонија ЃП која веќе одамна ја обезбеди шампионската тутула, ќе игра во квалификациите од Лигата на шампионите, додека екипите на Ренова и Милано, како второ и третопласирани, заедно со освојувачот на националниот куп Работнички, обезбедија место во Лигата на Европа. Прволигашката конкуренција, ја напушта кичевски Напредок, додека екипите на Металург и Пелистер, ќе одиграат бараж натпревар против штипска Брегалница односно Шкендија од Тетово. Дел од прволигашкото друштво следната сезона ќе бидат екипите на Тетекс и Слога Југомагнат, кои ги освоија првите две места во Втората лига. Резултати од последното 33-то коло во Првата македонска фудбалска лига: Пелистер - Хоризонт Турново 2:2, Напредок – Работнички 0:1, Победа – Вардар 1:1, Металург - Милано 0:1 и Македонија ЃП – Ренова 1:1. Слободен во последното коло, беше тимот на Силекс. Табела: Македонија ЃП 61 бод, Милано 55, Ренова 54, Работнички 47, Вардар 45, Хоризонт Турново 37, Силекс 36, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот Вардар, второпласираната Шкендија и шампионот Работнички забележаа победи во денешното 13.коло од Првата македонска фудбалска лига. Вардар беше убедлив против Тетекс, Шкендија минимално го совлада Металург, додека Работнички славеше на гости во Кратово кај Силекс. Постигнати резултати: Вардар – Тетекс 5:0, Шкендија – Металург 2:1, Пелистер – Ренова 0:1, Брегалница – Турново 1:1 и Силекс – Работнички 0:2. Табела: Вардар 33 бодови, Работнички 25, Шкендија 24, Металург 18, Силекс 18, Пелистер 17, Хоризонт Турново 16, Ренова 16, Брегалница 9, Тетекс 2.
| | веќе видена | слични

Честа на гостите во ова коло, ја спаси екипата на „Силекс“ која на гости го победи „Милано“ со 3:1. На сите останати натпревари победи остварија домашните екипи: Ренова – Пелистер 1:0, Металург – Тетекс 4:0 и Победа – Вардар 2:1. Вчера Работнички беше подобар од Хоризонт Турново со 1:0. Табела: Ренова 36 бодови, Работнички 34, Металург 25, Пелистер 22, Хоризонт Турново 21, Победа и Силекс по 19, Тетекс 14, Вардар 13, Милано 3.
| | веќе видена | слични

Лидерот Вардар, второпласираната Шкендија и шампионот Работнички забележаа победи во денешното 13.коло од Првата македонска фудбалска лига. Вардар беше убедлив против Тетекс, Шкендија минимално го совлада Металург, додека Работнички славеше на гости во Кратово кај Силекс.Постигнати резултати: Вардар – Тетекс 5:0, Шкендија – Металург 2:1, Пелистер – Ренова 0:1, Брегалница – Турново 1:1 и Силекс – Работнички 0:2. Табела: Вардар 33 бодови, Работнички 25, Шкендија 24, Металург 18, Силекс 18, Пелистер 17, Хоризонт Турново 16, Ренова 16, Брегалница 9, Тетекс 2.
| | веќе видена | слични

Вардар во дербито загуби од Работнички и покрај водството, Металург и Тетекс во финишот стигнаа до победите на Чаир и во Тетово, Ренова убедлива против Силекс, Пелистер освои бод во Ѓорче, а Победа сигурна против последниот на табелата Милано. Постигнати се следните резултати: Силекс – Ренова 0:5, Тетекс – Хоризонт Турново 1:0, Македонија ЃП – Пелистер 0:0, Победа – Милано 4:1  и Слога Југомагнат – Металург 0:1 и Вардар – Работнички 1:2. Табела: Работнички 21 бод, Ренова 20, Хоризонт Турново 15, Македонија ЃП 14, Металург 12, Пелистер 12, Тетекс 11, Вардар 9, Слога Југомагнат 8, Победа 6, Милано 0.
| | веќе видена | слични

Четири натпревари од претпоследното 30.коло во Првата македонска фудбалска лига се закажани за попладнево. Познато е дека Ренова е новиот шампион, а Работнички и Металург се екипите кои покрај „гипсарите“ обезбедија место во евро-куповите. Четвртата екипа која ќе игра на евросцената ќе се бара меѓу Тетекс и Силекс во зависност од исходот во финалето на Купот. Милано е екипата која ќе игра бараж натпревар против четвртопласираниот тим од Втората лига. Двојки за 30.коло во ПМФЛ: Металург - Ренова, Пелистер - Тетекс, Силекс - Хоризонт Турново и Милано - Вардар. Сите натпревари започнуваат во 16 часот и 30 минути. Слободен во ова коло е тимот на Работнички. Табела: Ренова 55 бодови, Работнички 47, Металург 43, Пелистер 35, Силекс 31, Тетекс 28, Хоризонт Турново 25, Вардар 24 и Милано 6.
| | веќе видена | слични

Резултати: Силекс - Пелистер 1:0, Победа - Хоризонт Турново 2:0, Металург - Работнички 0:1, Македонија Ѓ.П. - Вардар 0:0, Ренова – Милано 4:1. Слободен во ова коло беше кичевски Напредок. Табела: Македонија Ѓ.П. 60 бодови, Ренова 52, Милано 49, Работнички 41, Вардар 41, Силекс 35, Хоризонт Турново 33, Победа 31, Металург 29, Пелистер 27 и Напредок 21.
| | веќе видена | слични

Турбулентната фудбалска сезона во Првата лига на Македонија заврши денеска со одигрување на мечевите од 31-то коло. Сезоната која започна со 12 екипи, а на крајот заврши со девет, конечно го дочека и својот крај. По многу перипетија, по многу препукувања, обвинувања, суспензии и валкани игри надвор од терените, конечно е спуштена завесата на уште еден шампионат во елитното домашно фудбалско натпреварување. Во последното коло од 18-тиот фудбалски шампионат на Македонија, новиот шампион Ренова, пред свои гледачи со 0-1 загуби од вицешампионот Работнички, додека Металург во Боговиње одигра 0-0 со Тетекс и го задржа третото место на табелата. Пелистер славеше против Хоризонт во Турново и ја задржа четвртата позиција на табелата, но бидејќи тимот од Битола не доби лиценца нема да игра во Европа. Вардар сезоната ќе ја заврши на шестата позиција, откако денеска славеше против Силекс, кој сепак останува на петтата позиција во прволигашкото друштво. Новиот шампион Ренова ќе игра квалификации за Лигата на ...
| | веќе видена | слични

Работнички- Вардар 1:1 во дербито на 25 коло во ПМФЛ. Ренова ја задржа предноста на табелата откако го совлада Хоризонт со 2:0. На останатите средби, Металург - Милано 3:0, Пелситер - Силекс 1:0 и Победа - Тетекс 2:0. Табела: Ренова 57 бодови Работнички 47 Металург 40 Пелистер 36 Силекс 31 Победа 25 Хоризонт Турново 22 Тетекс 21 Вардар 21 Милано 9
| | веќе видена | слични

На вториот дуел актуелниот шампион Работнички одигра нерешено со Силекс 0:0. Колото ќе биде комплетирано утре со натпреварите: Тетекс – Вардар, Ренова – Пелистер и Хоризонт Турново – Брегалница. Сите почнуваат во 17 часот. Табела: Вардар 9 бодови, Металург 8, Силекс 8, Шкендија 7, Ренова 4, Работнички 4, Брегалница 3, Пелистер 3, Тетекс 1, Хоризонт Турново 0. 
| | веќе видена | слични

Резултати од 20.коло во Првата македонска фудбалска лига: Хоризонт Турново – Вардар 0:2, Брегалница – Шкендија 0:0, Пелистер – Работнички 1:3, Силекс – Металург 1:1. Вчера, Тетекс – Ренова 1:2. Табела: Вардар 47 бодови, Работнички 44, Шкендија 37, Ренова 32, Силекс 29, Металург 25, Турново 21, Пелистер 18, Брегалница 17, Тетекс 6.
| | веќе видена | слични

Во Првата македонска фудбалска лига попладнево беа одиграни три натпревари во првото коло по зимската пауза. Пелистер со пресврт победа од 2:1 против Тетекс во Тетово стигна до трите бода. На гостински терен се радуваа и фудбалерите на Металург кои во Прилеп ја победија Победа со 1:0. Силекс во Кратово го победи Хоризонт Турново со 3:0. Вчера во Скопје, Вардар – Милано 2:0. Слободни во ова коло беа Ренова и Работнички. Табела: Ренова 42 бода, Работнички 37, Металург 31, Пелистер 26, Силекс 26, Хоризонт Турново 24, Победа 19, Тетекс 17, Вардар 16 и Милано 3.
| | веќе видена | слични

Вардар со нерешен резултат против Силекс 2:2 ја прослави осмата титула во независна Македонија. Натпреварот во Кратово не решаваше ништо, црвено – црните од претходно ја имаа озбебедено шампионската титула. Последното 32 коло во плеј -офот донесе ефикасен фудбал, постигнати се вкупно 13 голови на три средби, натпреварите беа со „ревијален“ карактер бидејки немаше никаква неизвесност за останатите позиции на табелата кои значат настап во Европа лигата. ПРВА ЛИГА – 32. КОЛО , ПЛЕЈ-ОФ : Силекс – Вардар 2-2 Шкендија – Металург 2-1 Ренова – Работнички 3-3 ТАБЕЛА: Вардар 71 Работнички 66 Шкендија 59 Ренова 48 Силекс 41 Металург 30 ПЛЕЈ-АУТ Хоризонт Т. – Брегалница 0-1 Пелистер – Тетекс 2-2 ТАБЕЛА : Брегалница 45 Хоризонт Т. 36 Пелистер 30 Тетекс 12 КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛШ: Вардар КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛЕ: Работнички, Шкендија и Ренова БАРАЖ ЗА ОПСТАНОК: Хоризонт Турново – Гостивар ВТОРА ЛИГА : Пелистер и Тетекс
| | веќе видена | слични

Пелистер со пресврт победа од 2:1 против Тетекс во Тетово стигна до трите бода. На гостински терен се радуваа и фудбалерите на Металург кои во Прилеп ја победија Победа со 1:0. Силекс во Кратово го победи Хоризонт Турново со 3:0. Вчера во Скопје, Вардар – Милано 2:0. Слободни во ова коло беа Ренова и Работнички. Табела: Ренова 42 бода, Работнички 37, Металург 31, Пелистер 26, Силекс 26, Хоризонт Турново 24, Победа 19, Тетекс 17, Вардар 16 и Милано 3.
| | веќе видена | слични

Ренова е новиот шампион на Македонија, прва титула во историјата на овој клуб, со нерешен резултат во Кратово против Силекс се промовираат во новиот првак на нашата земја. Историски успех за Ренова, Гипсарите дојдоа до титулата во Првата македонска лига. Ренова освои само бод на гостувањето во Кратово играјќи 0-0 против Силекс, но тоа беше сосема доволно да ја завери титулата. Вардар не успеа да ја искористи предноста на домашен терен, загуби на Филип Втори од Хоризонт Турново минимално со 1-0. Металург убедливо со 3-0 ја совлада екипата на Победа и дојде на бод до работнички кој во петокот беше поразен од Пелистер со 1-0. Табела:1. Ренова 61 2. Работнички 503. Металург 494. Пелистер 425. Силекс 356. Тетекс 287. Хоризонт Турново 288. Вардар 259. Победа 2510 Милано 9
| | веќе видена | слични

Со очекуваната победа над Милано, како и нерешениот резултат на Работнички на гостувањето против Металург, екипата на Ренова ја превзема водечката позиција на табелата, во фудбалскиот шампионат на Македонија. Резултати од денешните натпревари: Металург - Работнички 1:1, Македонија ЃП – Тетекс 1:0, Вардар – Силекс 3:1, Слога Југомагнат – Пелистер 1:3, Ренова – Милано 4:0 и Победа – Хоризонт Турново 1:0. Табела: Ренова 29 бодови, Работнички 28, Македонија ЃП 23, Пелистер 19, Хоризонт Турново 18, Металург и Силекс 16, Вардар 12, Тетекс и Слога Југомагнат 11, Победа 10 и Милано 0.
| | веќе видена | слични

Веќе е јасно дека екипите на Вардар, Работнички, Шкендија, Ренова, Силекс и најверојатно Металург ќе играат во плејофот, додека Хоризонт Турново, Брегалница, Пелистер и Тетекс во плејаутот. Само четри погодоци беа постигнати на денешните три натпревари од 27. коло во македонската Прва фудбалска лига. Фудбалерите на Брегалница го исполнија даденото ветување и забележаа сигурна победа од 2:0 во дуелот против гостинскиот тим на Силекс. Без погодоци заврши пресметката помеѓу екипите на Металург и Тетекс, а по еден бод си поделија и фудбалерите на Пелистер и Хоризонт од Турново. Веќе е јасно дека екипите на Вардар, Работнички, Шкендија, Ренова, Силекс и најверојатно Металург ќе играат во плејофот, додека Хоризонт Турново, Брегалница, Пелистер и Тетекс во плејаутот. Резултати: Пелистер - Хоризонт Т. 1:1, Металург - Тетекс 0:0, Брегалница - Силекс 2:0. Табела: Вардар 58 (-1), Работнички 55 (-1), Шкендија 44 (-1), Ренова 44, Силекс 34, Металург 33, Х.Турново 30 (-1), Брегалница 30, Пелистер 23, Тетекс 11.
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...