Студенти

зносот на законски пропишана минимална плата во европските земји значително се разликува. Минималецот во Швајцарија е 2.709 евра и е речиси 12 пати поголем од ...
сите 4 | | | веќе видена

Презентацијата на првиот македонски електричен автомобил создаден од ББ Класик карс е пример за одлична соработка помеѓу проект што е финансиран од Фондот за ...
сите 18 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи на Саудитска Арабија создаде апликација за паметни телефони, која им дозволува на мажите „заштитници“ да го следат движењето ...
сите 57 | | | веќе видена

Дејмијен Ескере, истражувач од Австралискиот национален униерзитет, инаку по потекло од Чиле, тврди дека дошол до историско откритие кое го руши “златното ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје Сити Мол е првиот шопинг центар во Македонија каде што е поставена станица за полнење на електрични и приклучни хибридни возила.. Со поставување на ...
сите 29 | | | веќе видена

Вселенските бродови на SpaceX кои ќе патуваат до Марс нема да пренесуваат само богати патници до и од Црвената планета, соколку се оди според планот на Илон ...
сите 34 | | | веќе видена

Денешните урбани планери се борат со тоа како да ја интегрираат обновливата енергија во постојната инфраструктура, а некои архитекти со напредно размислување ...
сите 3 | | | веќе видена

Активни се три мерки за подобрување на конкурентноста на деловните субјекти од Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2019 година, кои се ...
сите 42 | | | веќе видена

Еден ден ќе биде доволно само да го погледнете својот автомобил и тој ќе се отклучи. На технолошкиот гигант Apple му одобрија патент за биометриска технологија ...
сите 24 | | | веќе видена

Жителите на Шведска сега можат да земат шест месеци отсуство од работа за да стартуваат сопствен бизнис, а ако не оди се според планот, повторно можат да се ...
сите 8 | | | веќе видена

Научен труд од два истражувачи на Харвард направи бум оваа недела тврдејки дека карпата со облик на пура која прелета низ нашиот сончев систем можеби е пратена ...
сите 2 | | | веќе видена

Ѓоко и Анкица од Далмација се вратиле во Србија, во околината на Панчево и купиле една коза да имаат млеко за себе, пишува српски Курир . Почнале со само една ...
сите 3 | | | веќе видена

Сите уште го паметат директниот телевизиски пренос од страшната експлозија на вселенското летало “Chalenger” лансирано на 28-ми јануари 1986-та година на ...
сите 4 | | | веќе видена

next