Скопје Инфо

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт против еден државјанин на Република Србија кој се товари дека се ...
сите 50 | | | веќе видена

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше ...
сите 22 | | | веќе видена

Во денешно време, многу малку луѓе одлучуваат да имаат повеќе деца. Причините се различни за тоа – насоченост кон кариерата, недоволно финансиски средства, мал ...
сите 158 | | | веќе видена

Рабиндранат Тагоре е познат индиски филозоф, книжевник и музичар. Растел во богато бенгалско семејство, а се образувал во Англија. Тој во 1913 година ја добива ...
сите 158 | | | веќе видена

Bладата објави јавен повик за замена на нееколошки системи за греење во градинки, основни и средни училишта, здравствени и административни објекти во ...
сите 15 | | | веќе видена

Денес, носиме огромен стрес со себе. Живееме на многу поинаков начин од тоа како живееле нашите родители, баби и дедовци. Светот ни наметнува многу вредности и ...
сите 158 | | | веќе видена

Тијана Дапчевиќ викендов беше гостинка во емисијата „Премиера – викенд специјал“ и зборуваше за учеството на нејзината сестра на Евровизија. Таа е презадоволна ...
сите 40 | | | веќе видена

Со поддршка на Општина Карпош, во организација на Амбасадата на САД во Скопје и „Американските катчиња“ во Северна Македонија, на 31.05.2019 (петок), ќе се ...
сите 158 | | | веќе видена

Ако црквата продолжи да наплатува за паркирање на плоштадот Пресвета Богородица ќе бидат казнети, рече денеска градоначалникот Петре Шилегов на прашање на ...
сите 26 | | | веќе видена

Вардаре не те оставаме е насловот на новата навивачка песна на навивачката група „Комите“. Имено оваа песна за прв пат можевме да ја слушнеме од група навивачи ...
сите 9 | | | веќе видена

Политичката стабилност на Северна Македонија е најдобра во регионот, а уште еден доказ за тоа беа успешно спроведените претседателски избори, истакна ...
сите 70 | | | веќе видена

Македонија квантитативно го зголеми бројот на супермодерни камиони, но сега се соочува со нов проблем - нема професионални возачи што ќе ги возат. - Бројот на ...
сите 158 | | | веќе видена

Осмото издание на фестивалот за развој на креативните индустрии „Скопје Креатива 2019” ќе го заокружи календарот на настани за месец мај, со тридневна ...
сите 7 | | | веќе видена

Од денеска во Грција стапува во сила новиот Закон за намалување на ДДВ за низа производи и угостителски услуги од 24 на 13 отсто, што носи и пониски цени. ...
сите 22 | | | веќе видена

next