Сакам да кажам

Поради здравствени проблеми, уапсениот ексградоначалник на скопската општина Карпош Стевчо Јакимовски од судија на претходна постапка доби мерка куќен притвор. ...
сите 173 | | | веќе видена

Изборите ја пролонгирале централната набавка од 35 милиони евра за реагенси за лабораториите во земјава: Тендерот еднаш беше поништен, а министерот за ...
сите 41 | | | веќе видена

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стевчо Јакимовски и уште осум други лица се осомничени за неколку кривични дела како незаконска легализација и ...
сите 173 | | | веќе видена

Владата соопшти дека на денешната седница го усвоила извештајот од меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република ...
сите 49 | | | веќе видена

Седуммина македонски државјани, обвинети за кривичното дело Учество во странска војска, паравоени или параполициски формации, а еден и за кривичното дело ...
сите 20 | | | веќе видена

Трите значајни манифестации за Велес: Фестивалот на античка драма „Стоби“, Рациновите средни и Фолклорниот фестивал „Велес“ останаа без средства и во ...
сите 19 | | | веќе видена

Обучувачи од Израел два дена ќе ги пренесуваат своите знаења на македонските лекари, како и на претставници на АРМ, МВР и противпожарните служби за справување ...
сите 51 | | | веќе видена

Нурсултан Назарбаев, еден од најдолговечните лидери на светот, поднесе оставка откако речиси три децении беше на власт во Казахстан. Еден од клучните сојузници ...
сите 14 | | | веќе видена

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ...
сите 41 | | | веќе видена

Наместо асфалт, паднаа тужби за улицата Климент Охридски, една од најфреквентните во центарот на Битола. Општината го тужи изведувачот „МС Конструктор“, ...
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош Стевчо Јакимовски и уште двајца вработени во општинската администрација утрово се приведени од полицијата ...
сите 173 | | | веќе видена

Објавен е тендерот за набавка на нови автобуси на гас за ЈСП „Скопје“. Рокот за доставување на техничките понуди на фирмите е 3.5 месеци. Според условите ...
сите 28 | | | веќе видена

По зачестените пожари, кои речиси станаа секојдневие, посебно на крајбрежјето, СВР Охрид ќе презема зајакнати мерки на превентивен и репресивен план и ќе ги ...
сите 18 | | | веќе видена

Се стравува дека повеќе од 1.000 луѓе загинаа во Мозамбик, во циклонот што четири дена поминуваше низ земјата, уништувајќи цели села. „Ова е катастрофа од ...
сите 39 | | | веќе видена

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн вети дека веќе никогаш нема да го изговори името на терористот кој во петокот уби 50 луѓе во две џамии во Крајстчрч. ...
сите 229 | | | веќе видена

Министерката за правда Рената Дескоска кажа дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО да биде дел од Обвинителството за организиран криминал не може да биде ...
сите 162 | | | веќе видена

Речиси тројно е зголемен бројот на пожари на отворено во скопскиот регион. Бригадата за противпожарна заштита на Скопје од први јануари до 18 март ...
сите 220 | | | веќе видена

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска во Велес побара успешни претседателски избори, кои ќе ги тргнат сомнежите кај Европската јавност за ...
сите 12 | | | веќе видена

Атлетичарката Сара Дураку од Специјалната олимпијада Македонија денес освои бронзен медал во трката на 100 метри на Летните олимписки игри кои се одржуваат во ...
сите 25 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за обид за изнуда против возачот на сопственикот на компанијата „Пелистерка“ Цветан Панделески, кој ...
сите 25 | | | веќе видена

next