Радио МОФ

Низата настани со кои оваа година Младински образовен форум го одбележува 20-иот роденден започна со Станица:Студентска7.0. На Правниот факултет „Јустинијан ...
сите 7 | | | веќе видена

По катастрофалните пожари кои лани ја зафатија околината на Атина, голем број македонски уметници се здружија во акција со која донираа свои уметнички дела, во ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако градежните работи во блоковите В и Г на Студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје се завршени, тие остануваат затворени. Повеќе детали за тоа што се ...
сите 2 | | | веќе видена

Хелсиншкиот комитет за човекови права ја започна видео кампањата „Дали знаеш?“. Кампањата се состои од осум информативни и едукативни видеа кои се наменети за ...
сите 18 | | | веќе видена

Програмата на Скопски филмски фестивал вечерва продолжува во кино Фросина, Кинотека и Котур. Како дел на Гала програмата вечерва (23 април) во кино Фросина , ...
сите 10 | | | веќе видена

Работници на ЈП „Водовод и канализација“ со механизација денеска почнаа да ги расчистуваат депониите зад Спортскиот центар „Борис Трајковски“, на кејот на ...
сите 74 | | | веќе видена

По претседателските избори ќе се бара нова фирма што ќе работи на доизградба на основното училиште „Димитар Македонски“ во Лисиче. Претходниот изведувач, ...
сите 3 | | | веќе видена

Кои се вашите права при претрес на улица, колкав е соларниот потенцијал на Република Северна Македонија, како да си направиш пиво, но и каква е иднината на ...
сите 7 | | | веќе видена

Светскиот ден на книгата и авторското право ќе се одбележи денес во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, со почеток во 12 ...
сите 31 | | | веќе видена

Десетици активисти протестираа денеска пред Нотр Дам како одговор на донаторите кои ветуваа речиси 1 милијарда фунти за да ја обноват познатата катедрала и ...
сите 295 | | | веќе видена

Скопски филмски фестивал деновиве е организатор на две работилници за создавање филм. Во организација на Млади активисти за промена и Женска алијанса , во ...
сите 10 | | | веќе видена

Краткометражниот дипломски игран филм “Обид за среќна приказна” (An attempt for a happy story) на режисерката Лавинија Софрониевска ја освои највисоката ...
сите 12 | | | веќе видена

Медисон Ристевски е средношколка која живее во австралискиот град Волонгонг и е со македонско потекло. Како дел од домашна задача таа требала да направи проект ...
сите 2 | | | веќе видена

Утревечер во 20 часот на сцената на Македонскиот народен театар ќе се одржи претставата „Секвенци -Минато/Сегашност/Иднина“ на танцова група од Ханџо, Кина во ...
сите 14 | | | веќе видена

Агенцијата за цивилно воздухопловство и Министерството за образование и наука распиша ликовен конкурс на тема „Воздухопловни летала на иднината“ за учениците ...
сите 15 | | | веќе видена

next