Радио Слободна Европа

„Реквием“ на италијанскиот музички мајстор Џузепе Верди се смета за едно од најмоќните, најдраматичните дела во историјата на класичната музика. Оваа творба ...
сите 19 | | | веќе видена

Тетово е град без општинска служба за бездомните животни па спасот од изгладнување и болести е во малкумината како Снежана Гиевска кои вдомуваат многу мачки и ...
сите 16 | | | веќе видена

Папата Франциск доаѓа во многу важен момент за нашата земја, а тоа е времето во кое земјата е пријател со сите и кога демонстриравме исклучително храбри чекори ...
сите 96 | | | веќе видена

На денешната собраниска седница која ја свика претседателот на Собранието Талат Џафери, се вратените закони од страна на претседателот Ѓорге Иванов во кои стои ...
сите 44 | | | веќе видена

„Последните голтки“ е втората збирка раскази на Елизабета Баковска која доаѓа по безмалку деценија и половина од „Четири годишни времиња“. Станува збор за ...
сите 2 | | | веќе видена

Околу 226 гласа повеќе освои Гордана Сиљановска Давкова од Стево Пендаровски во Битола. Иако разликата не е голема и не е решавачка во однос на крајниот ...
сите 39 | | | веќе видена

Граѓаните и натаму се соочени со недостиг на одредени лекови кои се на товар на Фондот за здравство меѓу кои антибиотици, лекови за зголемен крвен пристисок, ...
сите 23 | | | веќе видена

Малите компании сметаат дека климата за водење бизнис во земјава е полоша споредбено со другите земји во регионот, за разлика од поголемите кои имаат подобра ...
сите 9 | | | веќе видена

По недела дена од промоцијата на монографијата „Костадин Танчев-Динка - Од слика и графика до нови медиуми“, патем печатена на македонски и на англиски јазик ...
сите 18 | | | веќе видена

Изборите беа мирни, генерално добро организирани и покажаа дека може да се изнајде политичка волја за одржување демократски избори. Овој е главниот заклучок на ...
сите 142 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат поддржан од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски по водството од околу 4 600 гласа пред кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана ...
сите 30 | | | веќе видена

Слабиот одзив и тесниот изборен резултат е порака на граѓаните до политичарите дека се незадоволни и од власта и од опозицијата, велат аналитичарите на ден по ...
сите 167 | | | веќе видена

next