MAMMA MIA!

20
Март
  • Македонски народен театар, Skopje
  • 20:00:00 , 20 Мар, 2018 до 23:00:00 , 20 Мар, 2018
  • Македонски народен театар
  • 159 доаѓаат, 740 можеби
  • Настанот е завршен
  • Времетраење: 180 минути |со пауза|голема сценаМузика и текст: Бени Андерсон | Бјорн Улвеус | текст: Кетрин Џонсон | по приказната на: Џуди КрејмерРежисер: Наташа ПоплавскаПроектот се реализира во копродукција помеѓу Македонски народен театар и Prospot d.o.o./Presented by Arrangement with Music Theatre International/Europe.Mamma Mia! was originally produced in London by Judy Craymer, Richard East and Björn Ulvaeus for Little Star in association with Universal.Дополнителен материјал и аранжмани: Мартин КочMusic published by Universal Music Publishing GroupПрепев и превод: Тина ТрпкоскаДиригент: Бисера ЧадловскаКореограф: Олга ПангоСценограф: Александар ДениќКостимограф: Роза Трајческа – РистовскаДизајн супервизор: Емил Петрo Дизајн на звук: Бојан Угриновски Дизајн на светло: Милчо Александров, Горјан ТемелкоскиИзвршен продуцент: Симона Угриновска Инспициент: Вукица АлександроваВокални корепетитори: Сара Николовска и Ана Костадиновска Корепетитор на солисти и хорски ансамбл: Билјана ПетровскаУЛОГИ:СОФИ ШЕРИДАН – Нина Деан/Јана Стојановска *(за изведбата на 20-ти март улогата на Софи ќе ја игра актерката Нина Деан)ДОНА ШЕРИДАН – Биљана Драгиќевиќ – ПројковскаСЕМ КАРМАЈКЛ – Кире ЃоревскиБИЛ ОСТИН – Трајче ЃоргиевХАРИ БРАЈТ – Владимир ЈачевСКАЈ – Никола Наковски/Петар Стојанов *(за изведбата на 20-ти март улогата на Скај ќе ја игра актерот Никола Наковски)ТАЊА – Арна ШијакРОЗИ – Тања КочовскаЛИЗА –Александра ПавловаЕЛИ – Билјана ЈовановскаПЕПЕР – Стефан СпасовЕДИ – Александар МихајловскиСВЕШТЕНИК – Борјан ТетиевЖЕНСКИ АНСАМБЛХор: Сара Николовска, Ана Костадиновска, Марија Новак, Катарина Илиевска, Александра Павловa, Ангела Димитрова, Моника Ставревска, Пируника Киселички и Михаела Јаневска.Танчерки: Ангела Велевска, Мила Ниновска, Бојана Додевска, Медина Јусуфовиќ, Ангела Димитрова, Александра Павлова, Пируника Киселички и Михаела Јаневска.МАШКИ АНСАМБЛХор: Денис Димоски, Стефан Манасиевиќ, Петар Стојанов, Кирил Трајковски и Дино Хриџиќ.Танчери: Мирослав Митрашиновиќ, Стефан Кочевски, Кристијан Јангос, Јан Кисилев, Борјан Тетиев, Едру Иан Кук и Даниел Коцев.МАМMА МИА оркестар: Билјана Петровска (прво пијано), Маја Поповиќ (второ пијано), Филип Стевановски (клавијатура и синтисајзер), Мартин Јосифовски (бас гитара), Владимир Чадиковски (гитара), Зоран Костадиноски (гитара) и Влатко Нушев (тапани)Асистент на кореографот: Ирена Лозинска | Втор асистент на кореографот: Бојана Додевска | Суфлер: Тања Ивановска | Фотограф: Емил Петро | Асистент на сценографот: Илина Ангеловска| Изведувач на сценографија: Татјана Блажевска – Христоска | Сликар изведувач: Ѓорѓи Ѓорѓиевски | Вајари: Ангелчо Петровски и Дарко Базерко | Тон-мајстор: Ненад Трпеноски | Тон – оператори: Симон Кипровски и Александар Арсиќ | Светло - мајстори: Дарко Младеновски, Раде Ресник, Владо Ќулавковски и Игор Митревски | Гардеробери: Валентина Чонкова, Светлана Апостолска и Скендер Бериша | Манипуланти: Трајче Тасевски и Горан Димов | Реквизитери: Соња Крстевска и Снежана Грнчаревска | Перикери и фризери: Бранка Пљачковска и Моника Грковска | Декоратери: Срѓан Павловски, Саво Ивановски, Васил Мешковски, Чедо Димовски, Павле Кралевски, Дејан Стамчевски, Мартин Китановски и Боби ГелиќMAMMA MIA!Преку хитовите на АББА се раскажува комичната приказна за тинејџерка која е во потрага по нејзиниот вистински татко на еден грчки островски рај. Фактот што над 50 милиони луѓе ширум светот се вљубени во ликовите, приказната и музиката ја чини MAMMA MIA! претстава за врвно уживање! Мајка. Ќерка. Тројца потенцијални татковци. И патување низ просторот кое нема никогаш да го заборавите! Авторката, Кетрин Џонсон, го развива дејството на оваа весела и интересна приказна на прекрасниот грчки остров. Во пресрет на свадбата, желбата на ќерката да го открие идентитетот на татко ѝ ги враќа назад на островот тројцата мажи од минатото на мајка ѝ коишто за последен пат го посетиле пред 20 години. Раскажувачката магија на безвременските песни на АББА претставува двигател на волшебната приказна за љубовта, смеата и пријателството, креирајќи незаборавна претстава. Големата актерска екипа, веселата атмосфера и експлозивните танчерски нумери заедно ја прават МAMMA MIA! загарантирана хит-претстава за секој театар.Prospot d.o.oМакедонскиот народен театар како носител и продуцент на мјузиклот, MAMMA MIA! го реализира во копродукција со словенскиот партнер Prospot d.o.o застапуван од славниот југословенски скијач од осумдесеттите години, Јуриј Франко кој со еднаков успех ги остварува и успесите во светот на бизнисот, а во последниве години се бави и со продукција на мјузикли и театарски претстави. Посебно е горд на фактот што неговата компанија после шест години работа успева да ги обезбеди правата за мјузиклот MAMMA MIA! чија премиера прво беше во Белград, а потоа во Љубљана и Загреб. На компанијата Prospot d.o.o и е голема чест да биде копродуцент на овој голем хит, ширум светот, и во Македонскиот народен театар. Компанијата се занимава со театарска и музичка продукција. Претставите „The Sound Of Music“, „I Love You, You’re Perfect, Now Change“ и „Moped Show Live“ се дел од продукцијата кои ги потпишува Prospot d.o.o и кои доживеале голем успех во Словенија. Квалитетот на работењето и достигнувањата на оваа компанија потврдени се и со добивањата на ексклузивните права за првокласна продукција MAMMA MIA! во Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Романија и Бугарија.*Цените на билетот се следни:1-5 ред - 1000 ден.6-11 ред - 1200 ден.12-17 ред - 1000 ден.1 галерија - 800 ден.2 галерија - 600 ден.Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ.За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304