MAMMA MIA!

19
Февруари
 • Македонски народен театар, Skopje
 • 20:00:00 , 19 Фев, 2018 до 23:00:00 , 19 Фев, 2018
 • Македонски народен театар
 • 97 доаѓаат, 886 можеби
 • Времетраење: 180 минути |со пауза|голема сценаМузика и текст: Бени Андерсон | Бјорн Улвеус | текст: Кетрин Џонсон | по приказната на: Џуди КрејмерРежисер: Наташа ПоплавскаПроектот се реализира во копродукција помеѓу Македонски народен театар и Prospot d.o.o./Presented by Arrangement with Music Theatre International/Europe.Mamma Mia! was originally produced in London by Judy Craymer, Richard East and Björn Ulvaeus for Little Star in association with Universal.Дополнителен материјал и аранжмани: Мартин КочMusic published by Universal Music Publishing GroupПрепев и превод: Тина ТрпкоскаДиригент: Бисера ЧадловскаКореограф: Олга ПангоСценограф: Александар ДениќКостимограф: Роза Трајческа – РистовскаДизајн супервизор: Емил Петрo Дизајн на звук: Бојан Угриновски Дизајн на светло: Милчо Александров, Горјан ТемелкоскиИзвршен продуцент: Симона Угриновска Инспициент: Вукица АлександроваВокални корепетитори: Сара Николовска и Ана Костадиновска Корепетитор на солисти и хорски ансамбл: Билјана ПетровскаУЛОГИ:СОФИ ШЕРИДАН – Нина Деан/Јана Стојановска *(за изведбата на 19-ти февруари улогата на Софи ќе ја игра актерката Јана Стојановска)ДОНА ШЕРИДАН – Биљана Драгиќевиќ – ПројковскаСЕМ КАРМАЈКЛ – Кире ЃоревскиБИЛ ОСТИН – Трајче ЃоргиевХАРИ БРАЈТ – Владимир ЈачевСКАЈ – Никола Наковски/Петар Стојанов *(за изведбата на 19-ти февруари улогата на Скај ќе ја игра актерот Петар Стојанов)ТАЊА – Арна ШијакРОЗИ – Тања КочовскаЛИЗА –Александра ПавловаЕЛИ – Билјана ЈовановскаПЕПЕР – Стефан СпасовЕДИ – Александар МихајловскиСВЕШТЕНИК – Борјан ТетиевЖЕНСКИ АНСАМБЛХор: Сара Николовска, Ана Костадиновска, Марија Новак, Катарина Илиевска, Александра Павловa, Ангела Димитрова, Моника Ставревска, Пируника Киселички и Михаела Јаневска.Танчерки: Ангела Велевска, Мила Ниновска, Бојана Додевска, Медина Јусуфовиќ, Ангела Димитрова, Александра Павлова, Пируника Киселички и Михаела Јаневска.МАШКИ АНСАМБЛХор: Денис Димоски, Стефан Манасиевиќ, Петар Стојанов, Кирил Трајковски и Дино Хриџиќ.Танчери: Мирослав Митрашиновиќ, Стефан Кочевски, Кристијан Јангос, Јан Кисилев, Борјан Тетиев, Едру Иан Кук и Даниел Коцев.МАМMА МИА оркестар: Билјана Петровска (прво пијано), Маја Поповиќ (второ пијано), Филип Стевановски (клавијатура и синтисајзер), Мартин Јосифовски (бас гитара), Владимир Чадиковски (гитара), Зоран Костадиноски (гитара) и Влатко Нушев (тапани)Асистент на кореографот: Ирена Лозинска | Втор асистент на кореографот: Бојана Додевска | Суфлер: Тања Ивановска | Фотограф: Емил Петро | Асистент на сценографот: Илина Ангеловска| Изведувач на сценографија: Татјана Блажевска – Христоска | Сликар изведувач: Ѓорѓи Ѓорѓиевски | Вајари: Ангелчо Петровски и Дарко Базерко | Тон-мајстор: Ненад Трпеноски | Тон – оператори: Симон Кипровски и Александар Арсиќ | Светло - мајстори: Дарко Младеновски, Раде Ресник, Владо Ќулавковски и Игор Митревски | Гардеробери: Валентина Чонкова, Светлана Апостолска и Скендер Бериша | Манипуланти: Трајче Тасевски и Горан Димов | Реквизитери: Соња Крстевска и Снежана Грнчаревска | Перикери и фризери: Бранка Пљачковска и Моника Грковска | Декоратери: Срѓан Павловски, Саво Ивановски, Васил Мешковски, Чедо Димовски, Павле Кралевски, Дејан Стамчевски, Мартин Китановски и Боби ГелиќMAMMA MIA!Преку хитовите на АББА се раскажува комичната приказна за тинејџерка која е во потрага по нејзиниот вистински татко на еден грчки островски рај. Фактот што над 50 милиони луѓе ширум светот се вљубени во ликовите, приказната и музиката ја чини MAMMA MIA! претстава за врвно уживање! Мајка. Ќерка. Тројца потенцијални татковци. И патување низ просторот кое нема никогаш да го заборавите! Авторката, Кетрин Џонсон, го развива дејството на оваа весела и интересна приказна на прекрасниот грчки остров. Во пресрет на свадбата, желбата на ќерката да го открие идентитетот на татко ѝ ги враќа назад на островот тројцата мажи од минатото на мајка ѝ коишто за последен пат го посетиле пред 20 години. Раскажувачката магија на безвременските песни на АББА претставува двигател на волшебната приказна за љубовта, смеата и пријателството, креирајќи незаборавна претстава. Големата актерска екипа, веселата атмосфера и експлозивните танчерски нумери заедно ја прават МAMMA MIA! загарантирана хит-претстава за секој театар.Prospot d.o.oМакедонскиот народен театар како носител и продуцент на мјузиклот, MAMMA MIA! го реализира во копродукција со словенскиот партнер Prospot d.o.o застапуван од славниот југословенски скијач од осумдесеттите години, Јуриј Франко кој со еднаков успех ги остварува и успесите во светот на бизнисот, а во последниве години се бави и со продукција на мјузикли и театарски претстави. Посебно е горд на фактот што неговата компанија после шест години работа успева да ги обезбеди правата за мјузиклот MAMMA MIA! чија премиера прво беше во Белград, а потоа во Љубљана и Загреб. На компанијата Prospot d.o.o и е голема чест да биде копродуцент на овој голем хит, ширум светот, и во Македонскиот народен театар. Компанијата се занимава со театарска и музичка продукција. Претставите „The Sound Of Music“, „I Love You, You’re Perfect, Now Change“ и „Moped Show Live“ се дел од продукцијата кои ги потпишува Prospot d.o.o и кои доживеале голем успех во Словенија. Квалитетот на работењето и достигнувањата на оваа компанија потврдени се и со добивањата на ексклузивните права за првокласна продукција MAMMA MIA! во Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Романија и Бугарија.*Цените на билетот се следни:1-5 ред - 1000 ден.6-11 ред - 1200 ден.12-17 ред - 1000 ден.1 галерија - 800 ден.2 галерија - 600 ден.Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ.За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

  Настани во близина (1км)

  Концертна промоција на албумот „Извор“ // 23-26.02, 01-03.03 МОБ

  ПРОМОТИВНИ КОНЦЕРТИ НА КАРОЛИНА СО НОВИОТ АЛБУМ „ИЗВОР“ ВО ФЕВРУАРИ ВО МОБ! Драги пријатели, Со големо воодушевување ви најавуваме дека после блескавиот ...
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet, Skopje
 • 21:00:00 , 23 Фев, 2018 до 00:00:00 , 26 Фев, 2018
 • купете билети овде
 • Avalon Produkcija
 • 823 доаѓаат, 2352 можеби
 • Салаковски Езера 2.180 мнв и Врв Убава 2.355 мнв

  На 18.02.2018 (недела) ДПС Трансверзалец Скопје организира искачување на Салаковски Езера (2.180 мнв) и Врвот Убава (2.355 мнв) на планината Јакупица. ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:00:00 , 18 Фев, 2018 до 20:00:00 , 18 Фев, 2018
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 39 доаѓаат, 537 можеби
 • Говорна мана

  Автор: Горан Марковиќ Режисер: Драгана Милошевски-Попова Улоги: Мишел ― Игор Џамбазов Славица ― Сашка Димитровска Петар ― Ивица Димитријевиќ Актерка ― Арна ...
 • Македонски народен театар, Skopje
 • 20:00:00 , 17 Фев, 2018 до 21:00:00 , 17 Фев, 2018
 • Македонски народен театар
 • 75 доаѓаат, 434 можеби
 • Развој на вештини за раскинување од врските кои не ограничуваат

  Работилница за развој на личните потеницијали преку одврзување од врските кои не ограничуваат и врзуваат, по методот на Филис Кристал Филис Кристал ...
 • Art of Living Bio Shop, Ayurveda, Yoga & Meditation Centar, Skopje
 • 15:00:00 , 18 Фев, 2018 до 20:00:00 , 18 Фев, 2018
 • Healthy YOGA
 • 88 доаѓаат, 325 можеби
 • EVENT_WELLNESS
 • Масленица 2018

  Рускиот центар при УКИМ организира прослава на Масленица во кафулето „„Њу Ејџ“. Дојдете за заедно да ја испратиме зимата, да каснеме палачинки, да купиме убави ...
 • NewAge Caffee, Skopje
 • 12:00:00 , 18 Фев, 2018 до 15:30:00 , 18 Фев, 2018
 • Руски центар Скопје
 • 86 доаѓаат, 320 можеби
 • „Ничија земја“ 23 и 24 февруари

  Данис Тановиќ/Александар Морфов Адаптација и режија: Александар Морфов Улоги: Чики – Сашко Коцев Цера – Никола Ацески Нино – Александар Михајловски Рамбо – ...
 • Македонски народен театар, Skopje
 • 20:00:00 , 23 Фев, 2018 до 23:00:00 , 23 Фев, 2018
 • Македонски народен театар
 • 36 доаѓаат, 194 можеби
 • Самсон и Далила / Samson and Delilah - C. Saint-Saëns (балет)

  17.02.2018 / 20.00 САМСОН И ДАЛИЛА (балет) Музика: Камиј Сен-Санс Кореограф: Роналд Савковиќ (Хрватска) Сценограф: Зоран Костовски Костимограф: Александар ...
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet, Skopje
 • 20:00:00 , 17 Фев, 2018 до 21:30:00 , 17 Фев, 2018
 • Makedonska Opera i Balet - Macedonian Opera and Ballet
 • 60 доаѓаат, 178 можеби
 • Премиера - „Госпоѓиците од Авињон“

  АВТОР: САШО ДИМОСКИ РЕЖИСЕР: НЕНАД ВИТАНОВ УЛОГИ: ДОРА МААР ― СОФИА НАСЕВСКА-ТРИФУНОВСКА ОЛГА КОКЛОВА ― ИСКРА ВЕТЕРОВА ФРАНСОАЗ ЖИЛО ― ГОРДАНА ЕНДРОВСКА ...
 • Македонски народен театар, Skopje
 • 20:00:00 , 21 Фев, 2018 до 22:00:00 , 21 Фев, 2018
 • Македонски народен театар
 • 39 доаѓаат, 166 можеби
 • Свадбата на Фигаро

  Автор: Пјер Бомарше Режисер: Леван Цуладзе УЛОГИ Нино Леви – Грофот Николина Кујача/Сашка Димитровска - Грофицата Сашко Коцев – Фигаро Сашка Димитровска/Дарја ...
 • Македонски народен театар, Skopje
 • 20:00:00 , 20 Фев, 2018 до 23:59:59 , 20 Фев, 2018
 • Македонски народен театар
 • 36 доаѓаат, 167 можеби
 • Kobra Championship

  Драги пријатели, Задоволство ни е да Ве поканиме на нашиот турнир KOBRA CHAMPIONSHIP, во кој учество ќе земат сите национални клубови, членки во таеквондо ...
 • Skopje
 • 09:00:00 , 17 Фев, 2018 до 17:00:00 , 17 Фев, 2018
 • Katerina Mihajlova
 • 104 доаѓаат, 122 можеби
 • Настанот е завршен